100 ÖĞRENCİDEN 28’İ HAP KULLANIYOR

İstanbul Zeytinburnu’nda ilköğretim ve lise öğrencilerine yönelik yapılan araştırmaya göre öğrencilerin sigara kullanım oranı yüzde 87, alkol yüzde 72, uyuşturucu hap yüzde 28, esrar kullanım oranı ise yüzde 32 çıktı.

İEM Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Başkomiseri Dr. Ali Ünlü yaklaşık 13 bin ilköğretim ve lise öğrencisi üzerinde anket çalışmasında bulunduklarını, sigara kullanım oranının yüzde 87, alkol kullanım oranının yüzde 72, uyuşturucu hap kullanım oranının yüzde 28, esrar kullanım oranının ise yüzde 32 oranında olduğunu söyledi.

EN BÜYÜK NEDEN AİLELER

Dr. Ünlü, özellikle ergenlik döneminde ailelerinden gereken desteği ve ilgili göremeyen, aile içi iletişim sıkıntısı yaşayan ve şiddete maruz kalan çocukların ev ve okullarından sokağa kaydıklarını, bunların çocukların kötü alışkanlıklara başlamasına zemin hazırlayan en önemli faktörler olduğunu vurguladı. Ünlü ayrıca 400 lise öğrencisine de arkadaşlarını bu tür kötü alışkanlıklardan kurtarmaları ve uyarmaları konusunda eğitip bilinçlendirdiklerini kaydetti.

ZEYTİNBURNU TÜRKİYE’Yİ YANSITIYOR

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da gençlerin uyuşturucu tacirlerinin hedefi olduğunu ve bütün oyunların maalesef onlar üzerinden oynandığını belirterek, “Zeytinburnu gerçeği ne yazık ki Türkiye gerçeğidir. Bu konunun mağduru olan bir ilçenin yöneticileri olarak duyarsız olmamız beklenemez” diye konuştu.

BİZE DE TEKLİF EDİYORLAR

Öte yandan konferansa okullarındaki madde bağımlısı akranlarını uyarmak ve vazgeçirmek için eğitim alan Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi öğrencileri Abdullah Aydın, Hicran Yaman, İlkyaz Taze ve Mustafa Azuz da katıldı. Öğrenciler, arkadaşlarının genelde ailelerinden habersiz olarak uyuşturucu kullandıklarını, onlarla konuşarak bağımlılıktan vazgeçirmeye çalıştıklarını ancak bağımlıların kendilerine bile uyuşturucu teklif ettiklerini söyledi.

Kaynak: haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.