1000 Molla Diyanet Kadrosunda

Öğretmen ataması konusunda maliyeden yeterli bütçeyi alamadık diyenler bazı kadrolara maliyeden rahatlıkla bütçe bulabiliyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerine imam ve Kur’an öğreticisi olarak çalışacak bin ‘mele’ atadı. 30 bin polis sırada…

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, doğu ve güneydoğu illerinde toplumda sözü geçen, saygınlığı olan ‘mele’ denilen kişilerin sözleşmeli imam hatip olarak Diyanet İşleri kadrosuna alındığını belirtti. Bozdağ, “Bu bir defaya mahsus olarak kullanılacak bir düzenlemedir. 1000 kişilik kadro öngördük” dedi.

En Önemli Proje

Diyanet, bölgede ‘mele’, genelde ‘molla’ denilen ve taşrada vatandaşların din konusunda görüşlerine başvurduğu isimleri kadrolarına kattı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu kişileri analiz ettik. Toplumda sözü dinlenen, saygınlığı olan, sözleri insanları durduran veya harekete geçiren insanlar. Bu kişilerin hizmetinden müftülük denetiminde yararlanmak istiyoruz” dedi.

Bozdağ, “Diyanetin 2012’ye yönelik en önemli projesi” olarak değerlendirdiği çalışma hakkında şunları söyledi:

1000 meleye kadro

“Doğu’da mele, bizim bildiğimiz tabirle molla denilen din eğitimi almadığı halde din bilgisi olan, toplum tarafından saygı gören isimler var. Bu kişilerden Diyanet Başkanlığı olarak istifade edebilmek için daha önce çıkardığımız kanun hükmündeki kararnamede bir düzenleme yaptık. Bu tip kişilerden, Diyanet tarafından yapılacak sınavda başarılı olmaları kaydıyla sözleşmeli imam hatip olarak yararlanmak istiyoruz. Bu bir defaya mahsus olarak kullanılacak bir düzenlemedir. 1000 kişilik bir kadro öngördük. Yaptığımız hesaplamalar 800 civarında ihtiyaç olduğu yönünde.”

Mele’ye var, öğretmene yok!

Toplumun geleceğini eğiten öğretmenlerin atamalarını yaparken verilen atama sözlerini tutmayan, yüzbinlerce atama bekleyen öğretmenin atama umutlarını söndüren AKP Hükümeti’nin “bazı” gruplar için rahatlıkla atama kadrosu açabilmesi öğretmenlerin tepkisini çekti.

Hükümet son tasarıyla 30 bin polis atamasına yol açmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.