» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

11 Öğretmene Rakı İncelemesi

A+  A- 11 Öğretmene Rakı İncelemesi

Antalya’da 2,5 yıl önce düzenledikleri piknikte mangal yapıp, rakı içen 11 öğretmen hakkında inceleme başlatıldı. Piknikte çekilen fotoğrafların basına yansımasının hemen ardından harekete geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, aileleri ile piknik yapan öğretmenlerin tek tek ifadesini aldı. Süreçte rencide edildiklerini iddia eden öğretmenler, “Müfettişler, fotoğraflar üzerinden sanık, tanık ayrımı yaptı. Rakı içenler sanık, pikniğe gidenler tanık olarak dinlendi. Biz böyle bir şeyi hak etmedik yargıya başvuracağız” diye konuştu. Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ise, “Biz inceleme sonunda bir şey çıkacağına inanmıyoruz” dedi.

Antalya Lisesi’nde görev yapan 11 öğretmenin 2,5 yıl önce aileleriyle çektirdikleri piknik fotoğrafları başlarına dert oldu. Fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan yayınlayan öğretmenler, 22 Kasım 2012 tarihinde bir gazetede “Lisede ahlaksızlık” başlığıyla haber oldu. Haberi ihbar kabul eden Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü de ellerinde rakı bardakları ile poz veren öğretmenler hakkında inceleme başlattı.

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

İncelemeyi yürüten iki müfettiş, öğretmenlerin görev yaptığı okula giderek pikniğe katılan öğretmenlerin tek tek ifadesini aldı. Öğretmenlere pikniğin ne zaman yapıldığı, alkol alırken yanlarında öğrenci olup olmadığı, pikniğin okul yönetimi tarafından düzenlenip düzenlenmediği soruldu. Müfettişler, incelemeye okul yöneticilerini de dahil ederek okul müdür ve yardımcılarına çeşitli sorular yöneltti.

RAKI İÇENLER SANIK OLDU

İnceleme kapsamında ifade veren öğretmenler duruma tepki göstererek, “Hafta sonu ailelerimizle birlikte gittiğimiz piknikte çekilen fotoğraflar sanki öğrencilerimizle alem yapıyormuş gibi gösterildi. Bu yetmezmiş gibi bu iftirayı dikkate alan yöneticiler bizi tek tek sorguladı, ifadelerimizi aldı. Birde fotoğraflar üzerinden sanık, tanık ayrımı yaptılar. Rakı içenler sanık, pikniğe gidenler tanık olarak dinlendi. Biz böyle bir şeyi hak etmedik yargıya başvuracağız” diye konuştu.

RENCİDE EDİLDİK

Pikniğe katılan fakat isminin açıklanmasını istemeyen Antalya Lisesi öğretmeni, “Müfettişlerin elindeki evraklarda rakı kadehlerini tokuşturarak alem yaptığımız yazıyordu. Ben müfettişe can güvenliğimiz tehdit ediliyor, hedef gösteriliyoruz deyince kendisi bana, ‘Yaşam biçiminizden dolayı mı saldırı ihtimali var?’ sorusunu yöneltti. Bu nasıl bir anlayış? Biz rakı içtik diye ahlaksız mı olduk? Devlet bize bunu yaparsa sokaktaki insan ne yapar?” dedi.

DAVA AÇACAĞIZ

İfadesi alınan bir başka öğretmen ise şu bilgileri verdi: “Hakkımızda yayınlanan haberi noter yoluyla tekzip ettik. Ayrıca dava için avukatlarımızla konuştuk. Bu süreçte bizi ayakta tutan tek şey öğrenci ve velilerimizin desteği. Biz mesleğimizin ilkelerine aykırı hiçbir şey yapmadık. Buna rağmen müfettiş karşısına çıkıp onur kırıcı sorulara maruz kalmak bizi yerle bir etti. Keşke bunlar yaşanmasaydı.”

İFTİRA ATILIYOR

Öğretmenlerin piknikte rakı içmesiyle ilgili yürütülen incelemeyi doğrulayan Antalya Lisesi Müdür Baş Yardımcısı Fatih Demirci, soruşturma kapsamında okul yöneticilerinin de ifadesinin alındığını kaydetti. “Okulumuz yıpratılmaya çalışılıyor” diyen Demirci, “2,5 yıl önce gerçekleştirilen bir pikniğin ahlaksızlık gibi gösterilmeye çalışılması gerçekten üzüntü verici. Süreç sonunda gerçeğin ortaya çıkacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

SORGULAMA HAKSIZ

Yaşanan süreci Hürriyet muhabirine değerlendiren Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Antalya Lisesi öğretmenlerinin hedef haline getirildiğini söyledi. Öğretmenlerin üzerine iftira atıldığını kaydeden Sönmez, “Birileri çamur atıyor devletin kurumu da buna çanak tutuyor. Her iftira karşısında öğretmeni sorguya çeken, rencide eden bir sistem olmaz. Öğretmenlerimiz müfettiş karşısında aileleri ile yaptıkları pikniğin hesabını verdi. Biz bu sürecin peşini bırakmayacağız” dedi.

ANTALYA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NDEN AÇIKLAMA

Antalya Lisesi’nde yürütülen incelemeyi doğrulayan Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, müfettişler tarafından yürütülen çalışmanın devam ettiğini belirterek, “Konuyla ilgili inceleme yapılıyor. Zaten piknik fotoları eski. Biz inceleme sonucundan bir şey çıkacağına inanmıyoruz. Fakat araştırma yapmak durumdayız” dedi.

SONUÇ HEMEN ÇIKMAZ

Antalya Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya ise şöyle dedi: “Konuya ilişkin incelemeyi İl Müdürlüğümüz yapıyor. Bu incelemenin sonucu hemen çıkmaz. O yüzden beklemek lazım. Biz de süreci takip ediyoruz.” -hürriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 27 Kasım 2012 tarihinde eklenmiştir. "11 Öğretmene Rakı İncelemesi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. OrhancanD

  Hava güzel piknik sezonu açtığımıza göre rakı mangal şart 🤪

 1. BAGHELEEE

  Neyse yatalim artık program belli yarın piknik rakı pazartesi akşama kadar Konyaaaaa

 1. cuckold_cem

  RT @Tunzmir1: Millet Bira,Rakı,mangal,piknik şap şap, zikişiyor memelerini parçalıyor neysee Yaseminciğim sen "ıhlamur, ada cayı farketmez…

 1. bbiccer

  Her gece piknik yerlerinde mangal yakıp rakı içecek boşluğu nerden buluyosunuz amk bu nasıl hayat

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
2