» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

18. MEB Şura Kararları Yayımlandı

A+  A- 18. MEB Şura Kararları Yayımlandı

Öğretmene bir maaş ikramiye, ek ders ücretinin 12 TL olması, din dersinin 1. sınıfa indirilmesi, İmam Hatiplerin önünün açılması, resmi törenlerin, öğrenci andı ve İstiklal Marşı’nın kaldırılması gibi çarpıcı önerilerle gündeme gelen şura kararları resmi olarak yayımlandı.

18. Milli Eğitim Şurası kararları, bakanlığın bundan sonraki eğitim politikaları belirlenirken göz önünde bulundurulacağı iddia ediliyor.

Şurada öğretmen yetiştirilmesi ile ilgili önemli noktalar göze çarpıyor. Eğitim fakültesi dışında formasyon eğitimi veren fakültelerde, öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin yanında, genel kültür ve alan dersleri de amaca uygun olarak geliştirilmesi, uygulamalı eğitim gibi konular dikkat çekiyor.

KPSS’de Alan Soruları

Kararlarda, öğretmen alımında uygulanan sınavlarda, adaylara öğretmenlik meslek bilgisi ve genel kültür alanları yanında mezun oldukları özel alanlara ilişkin sorular da sorulması gerektiği belirtiliyor.

Daha önce Milli Eğitim Bakanı’nın da defalarca söz verdiği fakat yerine getirmediği sözleşmelilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili de önemli açıklamalar bulunmakta.

Sözleşmelilerin Kadroya Geçirilmesi

Kararlarda “Öğretmenlerin gelir düzeyi ve statülerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalara hız verilmeli; öğretmen istihdamında kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik gibi farklı uygulamalar kaldırılarak tüm öğretmenlerin kadrolu olarak istihdamı sağlanmalı” denmekte.

Zorunlu Hizmet Tazminatı

Öne çıkan bir konu da zorunlu hizmet bölgesinde çalışan öğretmenler. Kararda “zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara “zorunlu bölge hizmet tazminatı” ödenmelidir.” denmekte.

12 TL Meselesi!

Öğretmenlerin dinlemekten sıkıldığı, yetkililerin açıklamaktan sıkılmadığı ek ders ücretlerinde iyileştirme ve bir maaş ikramiye konusu da yine kararlarda gereken yerini aldı. Kararlara göre “öğretmenlere her yıl kasım ayında bir maaş tutarında ikramiye verilmeli, ek ders ücretleri 12 TL’ye çıkarılmalı, görev aldığı projeler için ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeli, yöneticilere ek ders ücreti yerine makam tazminatı ödenmeli ve ek ders ücretinin maaşlara yansıtılmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır.” dendi.

Bakanlığın daha önceki şura kararlarını uygulamadığını düşünülürse şimdi açıklanan ve resmi niteliğine kavuşan 18. MEB Şura kararlarının ne derecede uygulanacağı merakla bekleniyor.

18. MEB Şura Kararları için tıklayınız

Şura Kararları

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 21 Aralık 2010 tarihinde eklenmiştir. "18. MEB Şura Kararları Yayımlandı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4