18. MEB Şura Kararları Yayımlandı

Öğretmene bir maaş ikramiye, ek ders ücretinin 12 TL olması, din dersinin 1. sınıfa indirilmesi, İmam Hatiplerin önünün açılması, resmi törenlerin, öğrenci andı ve İstiklal Marşı’nın kaldırılması gibi çarpıcı önerilerle gündeme gelen şura kararları resmi olarak yayımlandı.

18. Milli Eğitim Şurası kararları, bakanlığın bundan sonraki eğitim politikaları belirlenirken göz önünde bulundurulacağı iddia ediliyor.

Şurada öğretmen yetiştirilmesi ile ilgili önemli noktalar göze çarpıyor. Eğitim fakültesi dışında formasyon eğitimi veren fakültelerde, öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin yanında, genel kültür ve alan dersleri de amaca uygun olarak geliştirilmesi, uygulamalı eğitim gibi konular dikkat çekiyor.

KPSS’de Alan Soruları

Kararlarda, öğretmen alımında uygulanan sınavlarda, adaylara öğretmenlik meslek bilgisi ve genel kültür alanları yanında mezun oldukları özel alanlara ilişkin sorular da sorulması gerektiği belirtiliyor.

Daha önce Milli Eğitim Bakanı’nın da defalarca söz verdiği fakat yerine getirmediği sözleşmelilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili de önemli açıklamalar bulunmakta.

Sözleşmelilerin Kadroya Geçirilmesi

Kararlarda “Öğretmenlerin gelir düzeyi ve statülerinin yükseltilmesine yönelik çalışmalara hız verilmeli; öğretmen istihdamında kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik gibi farklı uygulamalar kaldırılarak tüm öğretmenlerin kadrolu olarak istihdamı sağlanmalı” denmekte.

Zorunlu Hizmet Tazminatı

Öne çıkan bir konu da zorunlu hizmet bölgesinde çalışan öğretmenler. Kararda “zorunlu hizmet bölgelerinde çalışanlara “zorunlu bölge hizmet tazminatı” ödenmelidir.” denmekte.

12 TL Meselesi!

Öğretmenlerin dinlemekten sıkıldığı, yetkililerin açıklamaktan sıkılmadığı ek ders ücretlerinde iyileştirme ve bir maaş ikramiye konusu da yine kararlarda gereken yerini aldı. Kararlara göre “öğretmenlere her yıl kasım ayında bir maaş tutarında ikramiye verilmeli, ek ders ücretleri 12 TL’ye çıkarılmalı, görev aldığı projeler için ek ders ücreti tahakkuk ettirilmeli, yöneticilere ek ders ücreti yerine makam tazminatı ödenmeli ve ek ders ücretinin maaşlara yansıtılmasına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır.” dendi.

Bakanlığın daha önceki şura kararlarını uygulamadığını düşünülürse şimdi açıklanan ve resmi niteliğine kavuşan 18. MEB Şura kararlarının ne derecede uygulanacağı merakla bekleniyor.

18. MEB Şura Kararları için tıklayınız

Şura Kararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.