19 Mayıs Kızların Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu

 19 Mayıs‘la ilgili genelge konusunda Eğitim Bir Sen de fikrini açıkladı. Eğitim Bir Sen genelge ve kutlamalarla ilgili gündeme gelen konularda hükümetin kararını destekledi.

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Emrullah Aydın‘ın basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

MEB 1981 Tarihli “Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği” gereği milli eğitim müdürlüklerine bir yazı göndererek, 19 Mayıs törenlerinin Ankara dışındaki illerde stad kutlamaları yerine, okullarda yapılması gerektiğini hatırlattı. Öncelikle yazıyı yerinde bulduğumu ifade etmeliyim. Bunun söz konusu yönetmelik gereği olduğunu da biliyorum.

Her milletin milli gün ve bayramları olduğu muhakkak. 19 Mayıs kutlamaları 1928’den bu yana kutlansa dahi, “Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği”nin yürürlülük tarihine baktığımızda, bir darbe mantığı kutlama tarzı olduğunu anlayabiliyoruz.

Ülkemizdeki milli bayram kutlamaları askeriye, polis teşkilatı ve eğitim camiası üzerinde yoğunlaşmıştır. İşin bu tarafından konu nereye çekilir bilmiyorum?

Ancak 19 Mayıs törenlerinin yıllardır batı kültürü dansları ile çocuklarımızın, özellikle kız çocuklarının bir milli bayram görüntüsünün ötesinde, zaman zaman suistimal edilebildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

“19 Mayıs Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu”

Milli bayramlarda milli renklerimiz, kültürümüz, eğlencemiz yer alması gerekirken, şort ve mini eteklerle,  genç kız ve erkek çocuklarımızın tabir yerinde ise “hayâ damarları çatlatılıyordu”. İşin en vahim yanı burası.

Özellikle batının klasik müzikleri eşliğinde, yine batının klasik danslarına yer verilirdi. Sizin anlayacağınız; milli bayramda, milli kültür yok edilmeye çalışılıyordu. Milli eğitim bakanlarının siyasi düşüncesi doğrultusunda bu kutlamalara, zamanla halk oyunlarımız dahil edildi.

Kutlamaların eğitim öğretimi aksatması ise ayrı bir sorun. Öğretmenler iyi bilir; 23 Nisan kutlamalarının hemen ardından 19 Mayıs kutlama çalışmaları başlar. Ve bu tarihten sonra okulda eğitim fiili olarak biter. Her sınıfın üçte biri tören çalışmaları için derste yoktur. Derste olanların ise bando ya da müzik sesinden dolayı ders yapmaları imkanı yoktur.

Gerek törenlerin içeriği, gerekse eğitimi aksatması nedeniyle MEB’in yönetmelik gereği olarak gönderdiği yazıyı yerinde bulduğumuzu ifade ediyoruz.

Emrullah Aydın
Eğitim-Bir-Sen
İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı

1 thought on “19 Mayıs Kızların Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.