» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

19 Mayıs Kızların Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu

A+  A- 19 Mayıs Kızların Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu

 19 Mayıs‘la ilgili genelge konusunda Eğitim Bir Sen de fikrini açıkladı. Eğitim Bir Sen genelge ve kutlamalarla ilgili gündeme gelen konularda hükümetin kararını destekledi.

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Emrullah Aydın‘ın basın açıklaması haberimizin devamında verilmiştir.

MEB 1981 Tarihli “Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği” gereği milli eğitim müdürlüklerine bir yazı göndererek, 19 Mayıs törenlerinin Ankara dışındaki illerde stad kutlamaları yerine, okullarda yapılması gerektiğini hatırlattı. Öncelikle yazıyı yerinde bulduğumu ifade etmeliyim. Bunun söz konusu yönetmelik gereği olduğunu da biliyorum.

Her milletin milli gün ve bayramları olduğu muhakkak. 19 Mayıs kutlamaları 1928’den bu yana kutlansa dahi, “Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği”nin yürürlülük tarihine baktığımızda, bir darbe mantığı kutlama tarzı olduğunu anlayabiliyoruz.

Ülkemizdeki milli bayram kutlamaları askeriye, polis teşkilatı ve eğitim camiası üzerinde yoğunlaşmıştır. İşin bu tarafından konu nereye çekilir bilmiyorum?

Ancak 19 Mayıs törenlerinin yıllardır batı kültürü dansları ile çocuklarımızın, özellikle kız çocuklarının bir milli bayram görüntüsünün ötesinde, zaman zaman suistimal edilebildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

“19 Mayıs Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu”

Milli bayramlarda milli renklerimiz, kültürümüz, eğlencemiz yer alması gerekirken, şort ve mini eteklerle,  genç kız ve erkek çocuklarımızın tabir yerinde ise “hayâ damarları çatlatılıyordu”. İşin en vahim yanı burası.

Özellikle batının klasik müzikleri eşliğinde, yine batının klasik danslarına yer verilirdi. Sizin anlayacağınız; milli bayramda, milli kültür yok edilmeye çalışılıyordu. Milli eğitim bakanlarının siyasi düşüncesi doğrultusunda bu kutlamalara, zamanla halk oyunlarımız dahil edildi.

Kutlamaların eğitim öğretimi aksatması ise ayrı bir sorun. Öğretmenler iyi bilir; 23 Nisan kutlamalarının hemen ardından 19 Mayıs kutlama çalışmaları başlar. Ve bu tarihten sonra okulda eğitim fiili olarak biter. Her sınıfın üçte biri tören çalışmaları için derste yoktur. Derste olanların ise bando ya da müzik sesinden dolayı ders yapmaları imkanı yoktur.

Gerek törenlerin içeriği, gerekse eğitimi aksatması nedeniyle MEB’in yönetmelik gereği olarak gönderdiği yazıyı yerinde bulduğumuzu ifade ediyoruz.

Emrullah Aydın
Eğitim-Bir-Sen
İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı

Bu haber GÜNCEL, SENDİKA kategorisi altında 13 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "19 Mayıs Kızların Hayâ Damarlarını Çatlatıyordu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. bunların haya damarları ezelden çatlak ne diyim allah ıslah etsin

 1. euronews_tr

  🚴‍♀️İngiliz kadın 22 Mayıs’ta Londra'dan bisikletiyle yola çıktı 89 günde 4500 km pedal çevirdi 19 Ağustos'ta İs… https://t.co/TZTjmhOYvA

 1. 0kaann0

  RT @UmutKurtye: Acil Kan İhtiyacı ! Samsun 19 Mayıs Hastanesi yoğun bakımında olan Ceren Karagülle için çok acil 0Rh+ kana ihtiyaç vardır.…

 1. geceyelkin

  RT @aayse_ozdemir: SAMSUN 'daki ORh+ Kan grubu olan Arkadaşlar! LÜTFEN kan vermeye gidiniz. 17 yaşında KANSER Hastalığına yakalan ve 19 Ma…

 1. MarieCu05953515

  RT @AzizGwenSancar: 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'miz Kutlu Olsun https://t.co/4Go9oS7K6J

 1. gokmensamaras

  RT @bireller: Acil Kan İhtiyacı Samsun 19 Mayıs Hastanesi yoğun bakımında olan Ceren Karagülle için çok acil 0Rh+ kana ihtiyaç vardır.…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5