» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

19 Mayıs’lar Faşist Uygulamaları Andırıyor

A+  A- 19 Mayıs’lar Faşist Uygulamaları Andırıyor

Türköne: “Atatürkçü olmayı hakaret sayarım, 19 Mayıs kutlamalarına model olarak İtalya’nın faşist kutlamaları alınmış.”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetimine atanan Mümtazer Türköne, katıldığı canlı yayında yine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sürpriz bir şekilde Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen Zaman gazetesi yazarı Prof. Dr. Mümtazer Türköne, Habertürk TV’de Balçiçek İlter’in sunduğu Söz Sende’ye konuk oldu.

GÜNCELLEME: Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu Yönetim Kurulu üyesi yazar Prof.Dr. Mümtazer Türköne, gelen tepkiler üzerine görevinden istifa etti.

ATATÜRKÇÜ TANIMLAMASINI HAKARET SAYARIM

Türkiye’de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade eden Türköne kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaret olarak algılayacağını söyledi.

Atatürk’ün bu ülkenin bir ortak değerini olduğunu kaydeden Türköne “Atatürk’ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk’ün Atatürkçülerden korunması gerekli. Atatürk 19 Mayıs’ta Samsun’a çıktı. Ve biz 19 Mayıs’ı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında İnönü İtalya’ya gidiyor. Ve İtalya’da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938’den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye’de uyguluyorlar.” dedi.

19 MAYIS TÖRENLERİ FAŞİST KUTLAMALARI ANDIRIYOR

Stadyumda öğrencilerin aynı hareketleri yapması, askeri disipline benzeten Türköne “19 Mayıs kutlamalarına model olarak İtalya’nın faşist kutlamaları alınmış. Beden eğitimi öğretmenleri bütün liselerde ali kıran baş kesen oluyor ve eğitim bitiyor” diye konuştu. -posta

Benzer yaklaşımlar daha önce haberlerimize konu olmuştu.

“BU BAYRAM KİMLER SAÇMALAYACAK” başlıklı haberimiz için tıklayınız.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 3 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "19 Mayıs’lar Faşist Uygulamaları Andırıyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. gazeteduvar

  Gazeteci Timur Soykan: Ahmet Altan 70 yaşında. Mümtazer Türköne’nin de yaşı ileri. Aynı fikirleri taşımasak bile ya… https://t.co/H94PaM2LM3

 1. uchhuma

  @selmankazanci's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

 1. Dolphineca

  @selmankazanci's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

 1. beyyine17_25

  RT @Tr724: 📺 @ahamitbilici: Adi suçlular hapisten çıkarılırken Mümtazer Türköne’nin, Ahmet Altan’ın, Ali Ünal'ın hapiste bırakılmasının doğ…

 1. Rnsrky

  @selmankazanci's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4