» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

2 Öğrenciden 1’i Mezun Olabiliyor (Video)

A+  A- 2 Öğrenciden 1’i Mezun Olabiliyor (Video)

Milli Eğitim Bakanlığı’nın iç denetim raporu, 12 yıllık zorunlu eğitim yasa teklifi ile tekrar gündeme gelen meslek eğitiminin, Türkiye’deki durumunu ortaya koydu. Rapora göre, her iki meslek liseliden sadece biri mezun olabiliyor.

“Mesleki eğitime ilişkin hedefler bir türlü tutturulamadı. Ne hedeflenen başarıya ulaşılabildi, ne öğrenci profili iyileştirilebildi. Arz-talep dengesi de yıllardır rayına oturmadı.” Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “Mesleki Eğitim Çalıştayı”nda dile getirdiği bu tespitler, Bakanlığın iç denetim raporunda da yer aldı.

Her 2 öğrenciden biri mezun oluyor

Bakanlığın, iç denetim raporuna göre, meslek okullarına devam eden öğrencilerin yüzde 20’si, 9. sınıfta örgün eğitimin dışına çıkıyor. 10, 11 ve 12. sınıflarda da yüzde 10’a varan ayrılışlar söz konusu. Bu durum, meslek lisesine kaydolan her iki öğrenciden ancak birinin mezun olabildiği anlamına geliyor.

Türkiye, OECD ortalamasının altında

Raporda, Türkiye’de meslek lisesi öğrencilerinin sayısının OECD ülkelerinin ortalamalarına göre düşük olduğuna dikkat çekildi. Düz liseden meslek lisesine geçişi sağlayacak esnek bir yapının olmadığı belirtildi. Öğrenciler alan ve dallara da yeterince iyi yönlendirilemiyor tespitine yer verildi. Rapora göre meslek liselerindeki döner sermaye faaliyetleri, uygulamalı eğitimi destekleyemiyor. Öğrencilere ücret ödenmesi ve SGK primlerinin karşılanmasına ilişkin de sıkıntı var. Bir de sektörün talepleri de iyi karşılanamıyor. Bu durum öğrencilerin istihdamını da doğrudan etkiliyor.

Sorunların tek tek sıralandığı raporda, önerilere de yer verildi. Getirilen en dikkat çekici öneri, meslek liseleriyle düz liseler arasındaki geçişlere imkan sağlanması konusunda oldu. “İsteyen öğrenciler eksik derslerini tamamlayarak meslek lisesinden, düz liseye, düz liseden meslek lisesine rahatça geçebilmeli. Hem düz liseden hem meslek lisesinden diploma alabilmeli” denildi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 27 Şubat 2012 tarihinde eklenmiştir. "2 Öğrenciden 1’i Mezun Olabiliyor (Video)" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. RAGIPFiDAN

    RT @BaharrrDemirr: Dava kapanacak Ses ver Ne olmuştu.. 👇 25 Eylül 1985 doğumlu Çağla Tuğaltay, Levent Kız Meslek Lisesi’nde ‘Çocuk Gelişi…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8