» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

2. Öğretimde Harçlar Kaldırılacak mı?

A+  A- 2. Öğretimde Harçlar Kaldırılacak mı?

Hatırlanacağı gibi öğrenci harçları kaldırılmış ve bu durum öğrenciler arasında memnuniyetle karşılanmıştı. Fakat bu durumdan sadece 1. öğretim ve açıköğretim öğrencilerinin yararlanacak olması 2. öğretim öğrencilerinin büyük tepkisini çekmişti.

2. öğretimde harçların kaldırılmaması yargıya taşınmıştı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 2. öğretimin harçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

Arınç: “Bu, öğrencilerimizi mutlaka sevindirmiştir. Bize gelen geri dönüşlerden ve basına yansıyan teşekkürlerden, tebriklerden bunu hissediyoruz” diye konuştu.

3.5 MİLYON ÖĞRENCİ YARARLANDI

Arınç sözlerine şöyle devam etti: “Bunun Hükümetimize kadar ulaştırılması ve sanıyorum ki o gün verdiğim rakamlar itibarıyla 3,5 milyon öğrencimizin bu katkı payından muaf tutulması fevkalade önemlidir.”

2. ÖĞRETİM İÇİN YASA DEĞİŞİKLİĞİ GEREK

“Evet, ikinci öğretim bunun dışında tutulmuştur. Bu bir mecburiyetti. Çünkü yasayla kurulmuş olan bir statüyü ancak yasayla değiştirmek mümkün. Oysa katkı paylarının alınmaması Bakanlar Kurulu kararımızla gerçekleşmiş oldu.

Birinci öğretim ve açık öğretimi topladığımızda 3,5 milyon öğrenci bundan istifade etmiş oldu. Aynı zamanda sağlanan burslar, yüksek lisans, master ve doktoralara verilen imkanlar, yurt imkanları, yurtlardaki kahvaltı ikramları ve diğerleri zaten devam edecek. Böylelikle üniversite öğrencilerimizin, bu dönemlerini daha rahat geçirmeleri, imkanlarını biraz daha genişletmek mümkün olabilecek.”

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 31 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "2. Öğretimde Harçlar Kaldırılacak mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Emre_Turkann

  2.öğretim olmak harç hariç mükemmel birşey :)

 1. anelkafi

  Ben 2.öğretim olduğum için harç ödemiyormuşum,sabahın köründe uyanmamak için parası neyse veriyormuşum onu fark ettim.GÜNAYDIN

 1. Traceur_38

  2. Öğretim olupta dersin 13'te başlaması ve o derse yetişmek için sabahın köründe kalkmak ve birde harç yatırmak nedir bilir misin?

 1. cayikoy

  600 lira harç yatırıp da ders seçimi yaptık öğretim götvereni lavuk dersleri iptal etmiş 2 ders onaylayacak amk bebesi altı üstü

 1. mccogns

  2. öğretim okul okuyorum diye 1.530 TL harç parası ödüyorum ne devlet bursu nede vakıf bursu alabiliyorum ve kyk yurtlarında da kalamıyorum

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9