» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

20 Yıl Çalışan Öğretmen Nöbet Tutar mı?

A+  A- 20 Yıl Çalışan Öğretmen Nöbet Tutar mı?

Öğretmenliğinizde 20 ya da 25 yılı doldurduysanız -isterseniz- artık okulunuzda nöbet tutmayabilirsiniz.

Bir sendika tarafından Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine Danıştay’da açılan dava neticesinde, Danıştay 2. Dairesinin 2009/5500 E. Sayılı ve 13.01.2010 tarihli kararıyla, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 80. maddesinde “hizmet süreleri bayanlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl ve daha fazla olan öğretmenlere nöbet görevi verilmeyeceği yolundaki ibareye yer verilmemesine..” ilişkin düzenlemenin yürütmesi durdurmuştu.

BU NE ANLAMA GELİYOR?

Bu karar doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 13.04.2010 tarih ve 2010/25 sayılı Genelge yayınlandı. Genelgede; Yönetmelikte bu hususta düzenleme yapılıncaya kadar, 80. maddede yer alan mevcut hükümlerin yanı sıra

1- öğretmenlikteki kıdemi 20 yıldan fazla olan bayan öğretmenler,
2- öğretmenlikteki kıdemi 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenlerin istemeleri halinde nöbet görevinden muaf tutulması,

bu durumdaki öğretmen sayısının fazlalığından dolayı nöbet görevi aksayabilecek durumda ise bu öğretmenlere de nöbet görevi verilmesi hususunda düzenleme getirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 13.04.2010 tarih ve 2010/25 sayılı “Nöbet Genelgesi” için tıklayınız.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 19 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "20 Yıl Çalışan Öğretmen Nöbet Tutar mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. fatma

    okul müdürünün canı isterse bu konumda 1 kişi bile olsa fazla deyip nöbet tutturuyor maalesef yani onların insiyatifine kalmış bir nöbet yerine 2 kişi yerleştirip ihtiyaç var gösteriyor. değişen bir şey olmadı ne yazıkki

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6