2002’den 2013’e: “Al Oyunu Kendine Sakla”

Geçtiğimiz gün Gaziantep’te katıldığı açılışta “Şubatta Atama olmazsa size oy vermeyeceğiz” diyen öğretmene “Al oyunu kendine sakla” diyen Başbakan Erdoğan, 2002 yılında yine Gaziantep’te yaptığı konuşmada, “İnşallah biz hükümetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenlerimizi göreve başlatacağız” diye konuşmuştu.

Gaziantep’te Organize Sanayi Bölgesi’nde özel bir şirkete ait fabrikanın açılışına katılan Başbakan Erdoğan‘a, Şubat’ta atama yapılmasını isteyen bir öğretmen “Şubat’ta atama yoksa oy da yok” demiş, Başbakan Erdoğan da atanamayan bir öğretmen olduğu öğrenilen vatandaşa, “Kusura bakmayın, bir şey söylediysek, ne söylediysek o olur, başkası olmaz. Sağ ol, o oy senin olsun. Biz öyle spekülasyonlara girmeyiz. Al onu kendine sakla. Tamam kendine sakla. Sen vermen gereken yere ver. Bize kimin oy vereceği belli, bak burada görüyorsun. Sen kendine sakla” diye karşılık vermişti.

Bu sırada polisler Erdoğan’a tepki gösteren vatandaş ile yanındaki bir kişiyi, kalabalık arasında gözaltına almış, olay kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.

Gaziantep’te ne söz vermişti?

Yaşanan bu olay Tayyip Erdoğan’ın 2002 yılında Gaziantep’te yaptığı başka bir konuşmayı akıllara getirdi. Başbakan Erdoğan o dönem yaptığı konuşmada iktidara gelirlerse “boşta öğretmen adayının kalmayacağı” sözünü vererek şöyle konuşmuştu:

“Yahu bir sürü bölüm öğretmenimiz boşta geziyor. Resim öğretmeni matematiğe, Müzik öğretmeni Beden Eğitimi dersine giriyor niye öğretmen ihtiyacı var. Ama bakın ki işe bunlar bir de sınavla öğretmen alıyor. O zaman niye okutuyorsun bu öğrencileri yazık değil mi?! Öğretmen almıyorum de. Bu evlatlarım okumasın boşuna. Ama biz iktidar olunca inşallah boşta öğretmen adayı olmayacak.”

Başbakan Erdoğan 2002 yılında katıldığı diğer seçim mitinglerinde de bu iddiasını yinelemiş şunları söylemişti:

2002 yılında İzmit mitinginde: “Şu sisteme bakın hele ülkede 72.000 öğretmen açığı var. Sen sınavla öğretmen seçiyorsun, hangi akla hizmet ediyorsunuz! Bırak da öğretmenlerimiz okul seçsin göreve başlasın, önüne neden engel koyuyorsunuz! İnşallah biz hükumetimizi kurduğumuzda bütün öğretmenleri göreve başlatacağız ve öncelikli olarak eğitim sorununu çözeceğiz.”

2002 yılında Samsun mitinginde: “Buradan sözüm tüm genç öğretmen adaylarına; siz merak etmeyin biz geldiğimizde üniversiteyi bitirdiğinizde ‘Ne yapacağım, sınavı ya kazanamazsam.’ korkun olmayacak çünkü sınav olmayacak.”

2002 yılında İstanbul mitinginde: “Birçok gencimiz özellikle öğretmen adaylarımız işsiz kaldı. Ülkede eğitim çökmüş, köy okulları kapanmış, merkezdeki okullar bile öğretmen diye can çekişiyorken sen sınavla öğretmen seçmeye kalkıyorsun. Bıraksana genç öğretmenlerimiz gitsin çalışsın. O kadar sene beklet sonra al, o damda artık heves kalır mı, öğretmenlik yapabilir mi? Ama inşallah biz iktidar olunca öğretmenler okulun bittiği gün hazırlıklarını yapacak, ertesi gün görev aşkıyla okuluna gidecek hiç merak etmeyin.”

Erdoğan’ın bu konuşmaları gerçekleştirdiği 2002 yılında atanamayan öğretmen sayısı 60 bin civarında iken, on yılı aşan AKP iktidarında yüzde 500 artarak 300 binlere ulaştı. -soL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.