2010 AFFINA DESTEK

2010 atama yönetmeliği taslağının yayınlanmasıyla birlikte gündeme gelen ve bir süredir farklı platformlarda tartışılan “zorunlu hizmet affı” şimdi de internet üzerinden yürütülen kampanyalarla gündeme gelmeye devam ediyor.

Facebook adlı sosyal paylaşım sitesinde kurulan ve faaliyet gösteren “2010 Affına Destek Ve Yeni Yönetmelik Biran Önce Yayımlansın Diyen Öğretmenler Platformu” adlı platform “2010 muafiyetini, MEB’in yönetmeliği hemen yayınlamasını, tayinlerde tüm normları ilan ederek açmalarını ve resmi açıklama yapmalarını istiyoruz.” diyerek seslerini duyurumaya çalışıyorlar.
Platformun basın yayın kuruluşlarına, siyasi parti temsilcilerine ve sendikalara gönderdiği basın metni:

Saygıdeğer Bakanlık Yöneticimiz, Sendika Yetkilimiz ve Medya Kuruluşumuz;

Milli Eğitim Bakanlığı  zorunlu hizmet ve yer değiştirme yönetmeliği üzerinde uzun süredir devam eden çalışmalarını tamamlamak üzeredir. Yeni yönetmelik öğretmenlerin atanmasından yer değiştirmesine, zorunlu hizmet süresinden, zorunlu hizmet bölgelerine kadar birçok önemli yapısal değişikliği beraberinde getirmektedir. Bizler ise bu yönetmelikte artan zorunlu hizmet süreleri ve bölgelerinden dolayı mağdur olma endişesi taşıyan öğretmenler olarak çeşitli kanallardan sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Çünkü göreve başladığımızda en fazla 5 yıl yapacağımız zorunlu hizmet 7 yıla çıkıyordu, bunun yanında zorunlu hizmetimizi yapmak üzere tayin istemeyi düşündüğümüz ve önceki yıllardan bu yana takip ettiğimiz okullar arasında zorunlu hizmet kapsamından çıkacak okullarda bulunmaktaydı. Bu gibi endişeler bizleri geçmiş yıllardaki yönetmelik değişikliklerinde yapılan muafiyet-af uygulamasının gerekliliği konusunda ortak bir bilince yöneltti.

Burada özellikle, altını çize çize  söylemek istediğimiz, biz hiçbir zaman af-muafiyet talebinde, ta ki yönetmeliğin değişeceği ve zorunlu hizmet sürelerinin artacağı bilgisine ulaşana kadar bulunmadık. Zorunluya tabi olacağımız yıllarda tercihimizi yapıp, bu görevimizi tamamlamayı düşünüyorduk. Fakat kapsamlı değişiklikler içeren bu yönetmelik birçok konuda bizleri mağdur edecekti.

Zorunlu hizmet sürelerinin artması başta olmak üzere yönetmelikle ilgili  ipuçları  alındıktan ve geçmiş 1990 ve 2000 yıllarındaki uygulamalardan yola çıkarak, muafiyetin gündeme alınmasını istedik. Zaten MEB’in yönetmelik taslağındada tarih verilmeden bir muafiyetten söz edilmişti, çünkü hukuki olarak oluşacak boşluklar hem bizleri hemde atama ve yer değiştirme konusunda yaşanacak karışıklıklardan dolayı Bakanlığı fazlasıyla uğraştıracaktı.

Temelde bu ve benzeri problemler ve hukuki altyapı bu muafiyeti zorunlu hale getirmiştir ve bu konuda son noktaya gelinmek üzeredir. Fakat özellikle zorunlu hizmetini tamamlamış ve tamamlamakta olan arkadaşlarımızdan af konusunda itirazlar yükselmektedir.Öncelikle unutulmaması gereken bu af sadece batı bölgelerinde çalışan öğretmenlere değil, doğunun en ücra köşesinde çalışan öğretmene de verilecek bir haktır. Bunun yanında yine doğudaki arkadaşlar  kendilerinin zor şartlar altında çalıştıklarını, affın onların yer değiştirmesini engelleyeceğini dillendirmeye başlamışlardır. Burada gözden kaçan önemli noktalar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.