» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

2010 AFFINA DESTEK

A+  A- 2010 AFFINA DESTEK

Öncelikle 10 yıldır uygulanan zorunlu hizmet, ilk atamaların doğu bölgelerine yapılması ve asker öğretmen uygulaması doğuda açığı yok denecek seviyeye getirmiştir. Bu artık bakanlığın istatistiki verilerinden de son derece anlaşılır bir durumdur. Bunun yanında batıda vekil-ücretli öğretmenlik uygulaması, öğretmen yetersizliği nedeniyle derslerin boş geçmesinin önüne geçmek amacıyla uygulanmaya başlanmış ve ve ücretli öğretmen sayısı 150 binlere yaklaşmıştır. Birçoğu fakülte mezunu olmayan, pedagojik eğitim almamış geçici öğretmen arkadaşlar Ankara, İstanbul,İzmir gibi nüfus yoğunluğunun çok fazla olduğu illerde derslere girmektedir. Bunun yanında doğu bölgelerinde yeterli ve hatta fazlalık öğretmen normları bulunmaktadır.

Özetle muafiyet, doğu bölgelerindeki arkadaşların öğretmen açığının çok fazla olduğu batı bölgelerine tayinini zorlaştırmanın yanında kolaylaştıracaktır. Fakat burada şu unutulmamalıdır ki, bu kadroların tamamı ilan edilerek bakanlık tarafından atama döneminde duyurulmalıdır. Zaten sendika yetkilileri, bakanlık bürokratlarıyla yaptığı görüşmede bu konuda söz almışlardır. Sirkülasyonu engelleyen sorun af-muafiyet değil, boş normların açılmamasıdır.Biz platform olarak sadece af çıkması talebinde bulunmayarak, doğu bölgelerinde çalışan arkadaşlarımız için batıdaki tüm normların açılması talebinde ısrarla bulunduk.

Yine bunun yanında, doğu bölgelerinde çalışan arkadaşların serzenişte bulunduğu diğer konu kendilerinin sıkıntı çektiği, çile içinde çalıştıklarıdır. Bu konuda haklı arkadaşlar vardır fakat şu unutulmamalıdır ki batıdada doğudan çok daha zor şartlar altında, ilçelerde, dağ köylerinde çalışan öğretmen arkadaşlarımız vardır. Yani problem sadece bu ülkenin bir bölgesinde değil her yerinde mevcut olabilir. Batıda ki her arkadaşımız Ankara-Çankaya, İstanbul-Kadıköy,İzmir-Konak v.b. gibi yerlerde çalışmamaktadır.

Diğer enteresan husus, problem yaşayan arkadaşların, aynı problemi sanki tüm öğretmenlerin yaşaması gerektiği düşüncesiyle, “ben yaptım o da yapacak”, “herkes e… gibi zorunlu yapacak”, “biz o kadar sıkıntıyı boşuna mı çektik” gibi ilginç cümleler kurmasıdır. Bu mantığa göre, başlarına bir problem geldiğinde herkes o problemi yaşadığında mı bu arkadaşlar mutlu  olacaklardır?

1 2 3

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 5 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "2010 AFFINA DESTEK" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5