» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

2010 KPSS’ye Hızlı Bir Bakış

A+  A- 2010 KPSS’ye Hızlı Bir Bakış

KPSS gündeminin hızına yetişemiyoruz. Hızlı bir geçişle 2010 KPSS ile ilgili hatırlatmalar yapacağız. 2010 KPSS, sonuçların açıklandığı ilk günden itibaren çeşitli sıkıntıları ve iddiaları beraberinde getirmişti.

Başlıyoruz… 1- 2010 KPSS 10-11 Temmuz’da yapıldı. Sonuçların açıklanması yaşanan ilk sıkıntı oldu. Önce sonuç açıklama tarihinin belli olmaması, sonuçlar açıklandıktan sonra da ÖSYM sitesinin çökmesi adayların canını sıktı.

2- 2010 KPSS’nin açıklanmasının ardından branş başarı sıralarının teknik altyapının yetersizliğinden dolayı açıklanamadığı belirtildi.

3- 2010 KPSS’de eğitim bilimlerinden tam puan alanlar gündeme geldi. Önce iddia olarak kulaktan kulağa yayınlan haberler, adayların TC kimlik numaralarının internet sitelerinde yayınlanmasıyla ciddiyet kazandı.

4- Soruların sınav öncesinde çalındığı iddialar gündeme oturdu.

5- ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan soruların çalındığına inanmadığını, olsa bile soruların en fazla 3-5 kişiye gitmiş olabileceğini açıkladı. Bu ciddiyetsiz açıklama adaylardan büyük tepki aldı.

6- 2010 KPSS iddialarının araştırılması için suç duyurusunda bulunuldu.

KPSS’de tam puan alan adayların büyük bölümünün bazı gruplara ait dershane ya da özel okullardan olması dikkatlerin 7- belli gruplar üzerinde yoğunlaşmasına neden oldu.

8- Yeni ortaya atılan iddia, olayın ciddiyetini iyice ortaya koydu. Yaklaşık 20 kişinin aynı evde yaşayan eş, kardeş ya da ev arkadaşı olması kopya iddialarını güçlendirdi.

9- Nimet Çubukçu “öğretmen atamaları iptal olur mu?” sorusuna, “öğrencilerimiz öğretmen bekliyor, atamalar zamanında yapılacak” diyerek cevap verdi. Bu açıklamanın tek sevindirici yanı, Milli Eğitim Bakanı’nın ilk defa öğrencilerin öğretmensiz olduğunu farketmesi olarak değerlendirildi.

10- ÖSYM, baskılara dayanamayarak, branş sıralamalarını bazı kurumlara ÖSYM sitesi üzerinden kullanıcı adı ve şifre ile dağıttı. Şifre forumlarda paylaşıldı, elden ele dolaştı. El edilen verilerde ortaya çıkan bazı uyumsuzluklar adayların kafasında soru işareti uyandırdı.

11- ÖSYM Başkanı Yarımağan, konuyla ilgili inceleme yaptıklarını ama hiç bir sonuca ulaşamadıklarını belirtti. Kopya olayı yok diyen Yarımağan, “benden bu kadar, artık iş savcıların” açıklaması yaptı.

12- Yarımağan, üzerindeki baskının artmasıyla “şevkim kırıldı, olay aydınlanınca istifa edeceğim” açıklamasında bulundu.

13- YÖK, öğretmenlerin görevlendirilmelerinin, yapılan incelemelere bağlı olarak ileri bir tarihe ertelenebileceğini açıkladı.

14- Bir aday, 31 Ağustosta yapılacak öğretmen atamalarının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvurdu.

15- Türk Eğitim Sen, 2010 KPSS eğitim bilimleri sorularının e-posta aracılığıyla tespit ettikleri bir adaya gönderildiğini belirtti. Sınavdan 5 gün önce hazırlanan ham KPSS sorularının bulunduğu pdf dosyası basınla paylaşıldı.

16- Ham soruların ÖSYM’de görevli bir akademisyen tarafından paylaşıldığı iddia edildi.

17- Sınav öncesinde hazırlanan dosyanın Isparta’nın Yalvaç ilçesine bağlı Sücüllü kasabasında yaşayan Baki Saçı adlı adaya gönderildiği iddia edildi.

18- Devlet Denetleme Kurulu söz konusu dokümanlar Türk Eğitim Sen’den istedi.

19- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, birbirleriyle ilişkileri olan 3 bin 227 KPSS katılımcısını yakın takibe aldıklarını söyledi.

20 Son olarak son somut açıklama YÖK’ten geldi. YÖK, genel kanının sınavın iptalinden yana olmadığını açıkladı. “Sınavın iptali değil şüpheli olanların ayıklanması yönünde görüş var. Şüpheli olanlar ayıklanacak ona göre yeni sıralama yapılacak ki bunun da bir incelemeye dayanması lazım” dendi.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Ağustos 2010 tarihinde eklenmiştir. "2010 KPSS’ye Hızlı Bir Bakış" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3