» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

2012 LYS Sonuçlarının Değerlendirilmesi

A+  A- 2012 LYS Sonuçlarının Değerlendirilmesi

 Abdullah Damar / Eğitimci – Yazar – 2012 LYS sonuçları, “Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı” ve “Ortaöğretim Başarı Puanı” tartışmaları ile “en başarılı iller, en başarısız iller” tartışmasının gölgesinde kaldı.

LYS sonuçlarında asıl tartışılması gereken, en başarılı iller, en başarısız iller, dereceye giren öğrenciler değil; “0 çeken öğrenciler” ve her alanda doğru cevaplanan soru sayısının, toplam soru sayısına oranıdır.

Çünkü bir ülkenin eğitimdeki başarısı, uluslararası ölçütlerin yanında, üniversiteye girişte cevaplanan testlerdeki doğru soru sayısının, o testlerdeki genel soru sayısına oranlarının ne olduğu ve bu oranların yıllar itibarıyla nasıl değiştiğidir.

2011 ve 2012 LYS sonuçlarına baktığımızda bütün testlerde genel bir başarısızlığın olduğu görülüyor.

İlk olarak “Sıfır Çeken Öğrenciler” sayısına bakıldığında;

2010 yılında sıfır çeken aday sayısı 82 175 iken,

2011 yılında 112 018,

2012 yılında ise 189 410 olduğu ve bu alanda son üç yılda her yıl % 50’ye yakın artış olduğu gözleniyor.

Bu sonucun anlamı, sınava giren adayların % 10’u “Sıfır” çekiyor.

Pek iç açıcı bir durum değil.

Şimdi son iki yılda LYS’ye girenlerin testlerde çözdüğü net soru sayıları ve bu sayıların, toplam soru sayılarına oranlarına bakalım.

2011-2012 LYS DOĞRU CEVAP KARŞILAŞTIRILMASI

Tabloya bakılarak yapılabilecek ilk değerlendirme, 2012 yılında fizik, Türk dili ve edebiyatı, Fransızca ve İngilizce soruları hariç diğer derslerde yapılan doğru sayılarında azalma var.

En fazla düşüş de Almanca, tarih ve felsefe derslerinde.

Tablodaki en çarpıcı sonuç ise testlerde doğru cevaplanan soruların, tüm sorulara oranında görülüyor. Bu oranlara bakacak olursak; Matematikte % 26,34, geometride % 22,43, fizikte 32,63, kimyada 32,90, biyolojide % 33,43, Türk dili ve edebiyatında % 42, coğrafya 1’de % 31,70, tarihte % 29,84, coğrafya 2’de 39,56, felsefede 22,86, Almancada % 44,48, Fransızcada % 47,12 ve İngilizcede de % 35,77 olduğu görülüyor.

Bu oranları, ilk ve ortaöğretimde geçerli olan 100’lük not sistemine göre değerlendirecek olursak, sadece Fransızca dersinden sınıfı geçtiğimiz görülecektir. Çünkü 100 üzerinden 45 notunu geçen ders sadece Fransızca’dır.

Bu oranların okuması hiçbir alanda % 50 başarının üzerine çıkılamadığı, özellikle yabancı dil dersleri hariç durumun hiç de iç açıcı olmadığıdır.

Bu sonuçların okuması doğru yapılmalı ve başta Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim sendikaları, eğitimle ilgilenen örgütler ve bütün vatandaşlar olarak şapkayı önümüze koyarak düşünmeliyiz.

Çünkü eğitim sistemi bir ülkenin geleceğidir.

Eğitim sistemi yerlerde sürünen bir ülkenin ise, geleceği olamaz.

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI kategorisi altında 5 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "2012 LYS Sonuçlarının Değerlendirilmesi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9