» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

2012 YGS Başvuru Tarihi

A+  A- 2012 YGS Başvuru Tarihi

2012 YGS başvuru tarihi belli oldu. 2012 YGS başvuru tarihi ve YGS ile ilgili açıklamalar haberimizin devamındadır.

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı”na (YGS) başvurular bugün başlayacak. Başvurular, 13 Ocak 2012 tarihine kadar yapılabilecek. Adaylar 2012-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna, ÖSYM”nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek. Adaylar isterlerse örnek kılavuzları başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.

YGS başvuruları makyaj kriteri

Üniversiteye girişte uygulanan birinci aşama sınavı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvurular bugün başlıyor.

1 Nisan Pazar günü yapılacak üniversiteye girişin ilk aşaması olan YGS’ye başvurular bugün başlıyor. Başvurular, 13 Ocak’a kadar yapılabilecek. Adaylar 2012-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna, ÖSYM’nin internet adresinden ulaşabilecek.

Kılavuzda, “Fotoğrafın, yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde değişiklik bulunmamalıdır” denildi.

ÖSYS’nin ilk sınavı YGS’ye başvurular 3-13 Ocak arasında yapılacak.

2012-2013 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2012-ÖSYS’ye başvuracak. Van’da öğrenim gören ancak deprem nedeniyle öğretime devam edilemediği için diğer ortaöğretim kurumlarına nakledilen ve 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen son sınıf öğrencileri öğrenime devam ettikleri ortaöğretim kurumunda başvurularını yapabilecek.

Öğrenime devam ettikleri okulların başvuru merkezi olmaması durumunda, bu öğrenciler okul müdürlükleri tarafından en yakın başvuru merkezine yönlendirilecek.

Gidemeyene postayla başvuru

ÖSYS’ye başvuruda ortaöğretim kurumu (okul) müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Sürekli yurt dışında bulunan, sürekli hastalık ya da sürekli tutukluluk gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar, başvurularını posta yoluyla yapacak. Başvurusunu, merkezden yapan adayların Aday Başvuru Formu’nu doldurması gerekiyor. Başvuru işlemini yaptıracak adayın, önce başvuru ücretini yatırmış olması gerekiyor.

Sınava yurtiçinden başvurmak isteyen adaylardan, “YGS’ye girmek istiyorum” seçeneğini işaretleyenler 35 TL’yi, “YGS’ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum” seçeneğini işaretleyenler 10 TL’yi kılavuzda belirtilen bankalardan birine yatıracak. Adaylar banka dekontunu saklayacak. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla da ücret yatırabilecek.

Başvuruda ne bulunmalı?

Adayın başvuru merkezine giderken yanında doldurulmuş Aday Başvuru Formu, TC Kimlik Numarası ile güncel fotoğraf bulanan nüfus cüzdanı veya pasaport, mezun öğrenciler için ortaöğretim diplomasının resmi onaylı sureti bulunacak.

Yurtdışında öğrenim görenlerin öğrenim bilgilerinin yer aldığı diploma, transkript, karne, özürlü adaylar için hastaneden alınmış sağlık kurulu raporlarının örneği ile özürlerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı olarak anlatan dilekçe, banka dekontu olması gerekiyor.

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formu’ndaki bilgiler ile adayın web kamerasıyla alınacak fotoğrafı elektronik ortama aktarılacak. Görevlilerin adaya vereceği “2012-ÖSYS Başvuru Kayıt Bilgileri” belgesinin saklanması gerekiyor.

Bu haber GÜNCEL, SINAVLAR kategorisi altında 10 Ocak 2012 tarihinde eklenmiştir. "2012 YGS Başvuru Tarihi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4