22 Öğretmen, 8 Öğrenci Hayatını Kaybetti

Depremde 22 öğretmen, 8 öğrenci hayatını kaybetti. MEB, kesin olmayan bilgilere göre, Van merkez köylerinde 8 öğrencinin hayatını kaybettiğini, 6 öğrencinin yaralandığını bildirdi.

Bakanlık, yine kesin olmayan bilgilere dayanarak, Van merkezinde 3, Erciş’te 19 olmak üzere 22 öğretmenin hayatını kaybettiğini belirtti.

Van Merkez 8 derslikli Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu‘nun tamamen yıkıldığı, bunun dışında tamamen yıkılan okul bulunmadığı duyuruldu.

Bakanlığın açıklamasında, depremin ardından yapılan ilk inceleme sonucunda elde edilen bilgiler aktarıldı. Açıklamada yer alan bilgiler şöyle:

“Köy muhtarları ve öğretmenlerinden alınan ve kesin olmayan bilgilere göre, Van Merkez köylerinde 8 öğrencimizin hayatını kaybettiği, 6 öğrencimizin yaralandığı bilgisine ulaşılmıştır.

Yine kesin olmayan bilgilere göre, Van Merkezinde 3 öğretmen ve Erciş’te 19 öğretmen olmak üzere 22 öğretmenimizin hayatını kaybettiği bilgisi alınmıştır.

Van Merkez 8 derslikli Gedikbulak Köyü İlköğretim Okulu tamamen yıkılmıştır. Bunun haricinde tamamen yıkılan okulumuz bulunmamaktadır.”

Bölgedeki Okulların Durumu

Açıklamada, Van Merkez, Erciş ve Muradiye ilçelerinde ağır ve hafif olmak üzere hasarlı okullar bulunduğu belirtilerek, sözkonusu ilçelerde 8 komisyonun yürüttüğü incelemeden çıkan ilk tespitler şöyle sıralandı:

– Van İl Milli Eğitim ve Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binaları hafif hasarlı.

– Van Merkezde 229 okuldan 15’i ağır, 62’si hafif hasarlı.

– Erciş İlçesinde 150 okulun önemli bölümünde hafif hasar bulunuyor.

– Muradiye İlçesinde 67 okuldan 1’i ağır, 6’sı hafif hasarlı.

MEB, öğrenci, öğretmen ve okulların bir an önce eğitime hazır hale getirilebilmesi için çalışmalarına devam edildiğini belirtti. Bu kapsamda bakanlığın İnşaat ve Emlak Grup Başkanlığına bağlı 37 mühendisin de deprem bölgesinde incelemede bulunmaları için görevlendirildiği bildirildi. -Akşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.