» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

23 Nisan… Ama Nasıl?

A+  A- 23 Nisan… Ama Nasıl?

“23 Nisan’ı sahiplerine, yani öğrencilerinize bırakın.” 23 Nisan’a günler kala, okullarda bayrama yönelik çalışmalar büyük hız kazandı. Özellikle ilköğretim okullarında sınıf süsleme çalışmaları ve bayramda sergilenecek çalışmaların provaları büyük bir telaşla devam etmekte.

23 Nisan bilindiği gibi çocuklara armağan edilmiş, bu yönüyle diğerlerinden ayrılan bir bayramdır.

23 Nisan öğrencilerimiz için önemlidir.

23 Nisanları adına yaraşır bir şekilde kutlamak için öğretmenlere büyük sorumluluk düşmekte. Aslında bu tarz çalışmalarda fazla dikkat etmediğimiz ama öğrencileri olumlu/olumsuz etkileyen o kadar çok şey var ki…

Sınıf Süsleme

Öğretmenim, lütfen bırakın. Emin olun öğrenciniz o bayrağı olması gereken yere, gerektiği gibi yapıştırabilecektir. O süsü öğrenciniz oraya yapıştırdıysa, o süsün yeri öğrencinizin gözünde mutlaka orasıdır.

Eğri duran bir süsün, öğrencinizin özgürce yaptığı bir çalışmanın öğrencinize kazandıracağı özgüvenin yanında hiçbir önemi yoktur. Düzeltmeyin, bırakın öyle kalsın.

Diğer sınıfın nasıl ve ne kadar süslendiği önemli değil, sakın kıyaslamayın. Öğretmenlerin bu kıyaslamayı yapmasına imkan vermediğiniz gibi, eksikler varsa bu eksikleri öğrencilerinizin bulmasına ve tamamlamasına izin verin.

Unutmayın, bu bayram çocuklarımızın bayramı.

Öğretmenim, lütfen hevesinizi öğretmenler gününe saklayın, o gün sınıfı süsleme hakkı sizin :)

Etkinlik Çalışmaları

Güzel bir dans gösterisi hazırladınız. Dansa uyumlu giysiler, hareketleri kolay ezberleyen ve uygulayan “zeki!” öğrenciler…

“Zeki öğrenci her şeyde iyi; matematikte de, resimde de, gösteride, tiyatroda da…”

Lütfen kendini en azından ders dışında kanıtlamak isteyen öğrenciye de bir şans verin. Emin olun, bugüne kadar derslerine göstermediği gayreti çalışmaları için sergileyecek, belki de başarılı olacaktır. Olmasa ne olur ki?

Gösteri çalışmalarını öğrenciler için bir eziyete döndürmeyin. Sonuçta bu bir bayram, onların bayramı. Etkinlikler ise olduğu kadar, öğrencilerin olduğunu düşündüğü kadar…

Tören Yürüyüşleri

Öğrencilerimiz asker değil, çocuk. Sol adımı yerine sağ adımı atmasının ne önemi var? Düzen elbette bu çalışmanın özüdür fakat, lütfen çocuklarımızın aklı yanlış attığı adımda değil, elinde salladığı bayrak ve balonda olsun. Çocuklarımız yürürken bayramdan duyduğu sevinci yansıtmalı,yanlış adım atmanın gerginliğini değil…

Her zaman asık suratlı bir beden eğitimi ya da sınıf öğretmeni vardır öğrencileri “yola sokacak.”

“Çocuğum, doğru yürü…”

Nasılsa öğrenci için “yol” belirlenmiştir. O yolda beklenen/belirlenen dışında bir adım atması, konuşması, gülmesi yasaktır. Ama bu eziyet yine de bayramdır.

23 Nisan’ı Kaldıralım!

Evet, zamanı gelince 23 Nisan da 19 Mayıs gibi kutlanmasın diyecek kişiler olacaktır.

Eğer bu bayramlar çocuklarımız için güzel anılarla hatırlanacak, eğlenceli günler olarak hafızalara kazınmazsa, öğrencilerimiz yarın bu teklifi seve seve kabul edecek kişiler olacaktır.

Bayramları özüne uygun kutlar, öğrencilerimize istedikleri şeyi, istedikleri şekilde yapma imkanını sunarsak, bu günler “resmen” yasaklandığı zaman bile kutlanmaya devam edilecek günler olacaktır.

Yeter ki çocuklarımıza güvenelim, onları biraz serbest bırakalım, çocuk olduklarını ve bu bayramın onların bayramı olduğunu unutmalarına imkan vermeyelim.

Bayramınız şimdiden kutlu olsun! 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 19 Nisan 2012 tarihinde eklenmiştir. "23 Nisan… Ama Nasıl?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. AKPci ve Atatürkçü

  size ne adam başbakn istediğini yapar sizemi sorucak mk

 1. Berfinkk47

  RT @MARMEK47: Yarınımızın umudu çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. #23NisanKutluOlsun https://t.co/Xofn…

 1. BTS_beyler

  @BTS_twt Ya sen niye ilkokulda 23 Nisan’larda kullanılan ponponlar gibi giyinmişsin😂😂

 1. ftsoldout

  Twice'ın 23 nisan konseptli şarkılarından sıkılmayan cindir

 1. sevketarslan41

  @meliskemal729 ün tüm cocuklara armagan ettigi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve cocuk Bayramı Kutlu Olsun

 1. ilyasyondem324

  @Adileandi8Andi 23 Nisan Kutlu Olsun

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6