» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

25 Bin Öğretmen Alınabilir mi?

A+  A- 25 Bin Öğretmen Alınabilir mi?

Daha önce yapmış olduğumuz açıklamada, hali hazırdaki kanuni hükümler gereğince MEB’in 2010 yılında en fazla 19 bin kadrolu öğretmen atayabileceğini, bunun üzerinde bir sayıda kadrolu öğretmen atamak için kanun çıkarılması gerektiğini belirtmiştik.

MEB, kendisine tahsis edilen açıktan atama izninin 10 binini Haziran atamasında kullandığı ve Temmuz ayında 30 bin kadrolu öğretmen atayabilmek için kanun tasarısını hazırlamış ve Bakanlar Kurulu üyelerinin imzasıyla söz konusu tasarı Meclis’e sevk edilmiştir.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu daha önce yaptığı açıklamalarda Temmuz ayında 30 bin kadrolu öğretmen atamasını planladıklarını belirtmişti.

Bu hedefe ulaşabilmek için, Bütçe Kanununda yer alan kısıtlayıcı hükmün aşılması gerekmekteydi. (Bütçe Kanununda bir önceki yıl boşalan kadroların yüzde 50’sine atama yapılabileceği yönünde sınırlayıcı bir hüküm bulunmaktadır)

Dolaysıyla 25 bin açıktan atama izni verilmesine yönelik olarak, 25/05/2010 tarihinde Meclise sevk edilen kanun tasarısı yeni bir alım anlamına gelmemektedir. Sadece daha önce yapılan planlamanın hayata geçirilmesi için yapılan teknik bir düzenlemedir. Bu nedenle, medyada yer alan 25 bin öğretmen alınacak şekildeki haberler doğru değildir.

Burada şu hususu belirtmek gerekiyor. 25 bin açıktan atama izninin Meclisten geçmesi halinde, MEB’in elinde 30 bin değil, 34 veya 35 bin civarında bir açıktan atama izni bulunacaktır. Buna göre, daha önce yapılan planlamaya ek olarak 4 veya 5 bin civarında daha fazla öğretmen alınabilir.

Kaynak: memurlar.net
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 27 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "25 Bin Öğretmen Alınabilir mi?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4