» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

4-C’lileri Sevindirecek Karar

A+  A- 4-C’lileri Sevindirecek Karar

Kastamonu İdare Mahkemesi, aralarında TEKEL işçilerinin de yar aldığı kamuda çalışan on binlerce 4-C’li personeli sevindirecek bir karar aldı.

İdare Mahkemesi’nin aldığı karar gereğince, sözleşmeli olarak çalışan personele verilen uyarı cezası “ölçülülük ilkesi”nin bir gereği olarak sözleşmenin fesh edilmesine teşkil oluşturmayacak.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Kastamonu İdare Mahkemesi’nin uyarı cezası verilen 4-C‘linin sözleşmesinin fesh işleminin yürütmesini durdurduğu öğrenildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kastamonu Bölge Müdürlüğü’nde 657 sayılı yasanın 4-C maddesine göre geçici memur olarak çalışan Raif Ulusoy’un sözleşmesi uyarı cezası aldığı gerekçesiyle geçtiğimiz yıl Kasım ayında feshedilmişti. HAKSEN Konfederasyonuna bağlı Büro Hak-Sen Kastamonu İl Temsilciliğinde örgütlü çalışan adına Sendika tarafından açılan davada Kastamonu İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mahkeme kararında, kamu hizmetini yürüten memurların ya da kamu görevlisi sayılan kimselerin işledikleri fiiller nedeniyle cezalandırılmaları gereken durumlarda bireysel özgürlükler ve insan hakları normları ile çatışmamasına özen gösterilmesinin yanında, ölçülülük ilkesinin bir gereği olarak suç ve onun kanunda gösterilen cezası arasındaki hakkaniyetinde tesis edilmesi gerektiği ifade edildi. Kararda ayrıca disiplin cezası verilmesinin idarenin takdirinde olmakla birlikte fiil ile ceza arasında bulunması zorunlu olan ölçülülük ve hakkaniyet ilkelerine aykırı hareket edildiği kanaatine varıldığı belirtildi.

YASALAR 4-C’LİYE FARKLI UYGULANIYOR
HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, mahkeme kararı hakkında ANKA’ya yaptığı açıklamada, 4-C’li personelin de diğer memurlar gibi 657 sayılı yasaya tabi olmasına rağmen idarenin keyfi uygulamalarına maruz kaldığını belirterek, uyarma cezasının işten çıkarılma nedeni olamayacağının mahkeme kararıyla tespit edildiğini söyledi.

TÜİK’te bu tür keyfi ve hukuk dışı uygulamaların sıklıkla yapıldığını vurgulayan Çivi, sendika olarak her türlü hukuk dışı uygulamaya karşı mücadele ettiklerini hatırlattı.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 24 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "4-C’lileri Sevindirecek Karar" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
8