» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

44 bin 4/C’liye Darbe

A+  A- 44 bin 4/C’liye Darbe

AKP Hükümeti, Anayasa Mahkemesi’ni “yeniden yapılandırma”sından ilk meyvesini aldı. Tekel işçileri de dahil olmak üzere 44 bin 4/C’liyi yakından ilgilendiren 4/C’yle istihdamın iptaline ilişkin başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

TEKEL işçilerinin 78 günlük Ankara direnişi sırasında, Danıştay’ın 4/C’nin iptaline ilişkin bir başvuruyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmesiyle, başta TEKEL işçileri olmak üzere 4/c’lilerde bir beklenti oluşmuştu. Anayasa Mahkemesi’nden en son Eylül ayı içerisinde bir karar beklenirken, mahkeme konuyu gündemine almamış, karar bugüne kadar bekletilmişti. Anayasa Mahkemesi’nde Başkanın gündemi belirliyor olması ve 4/C’nin gündeme alınmasının bugüne kadar bekletilmesi, kararın hükümetin istediği yönde çıkacağı yorumlarını da beraberinde getirmişti.

Henüz Anayasa Mahkemesi’nden resmi açıklama yapılmadı. Ancak başvurunun reddi, yani 4/c ile istihdamın anayasaya aykırı olmadığı yönündeki kararla birlikte iç hukuk yolları da tüketilmiş oldu. Tekel işçilerinin ve 4/C’lilerin şimdiki umudu AİHM’den çıkacak kararda.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 31 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "44 bin 4/C’liye Darbe" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6