44 bin 4/C’liye Darbe

AKP Hükümeti, Anayasa Mahkemesi’ni “yeniden yapılandırma”sından ilk meyvesini aldı. Tekel işçileri de dahil olmak üzere 44 bin 4/C’liyi yakından ilgilendiren 4/C’yle istihdamın iptaline ilişkin başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.

TEKEL işçilerinin 78 günlük Ankara direnişi sırasında, Danıştay’ın 4/C’nin iptaline ilişkin bir başvuruyu Anayasa Mahkemesi’ne götürmesiyle, başta TEKEL işçileri olmak üzere 4/c’lilerde bir beklenti oluşmuştu. Anayasa Mahkemesi’nden en son Eylül ayı içerisinde bir karar beklenirken, mahkeme konuyu gündemine almamış, karar bugüne kadar bekletilmişti. Anayasa Mahkemesi’nde Başkanın gündemi belirliyor olması ve 4/C’nin gündeme alınmasının bugüne kadar bekletilmesi, kararın hükümetin istediği yönde çıkacağı yorumlarını da beraberinde getirmişti.

Henüz Anayasa Mahkemesi’nden resmi açıklama yapılmadı. Ancak başvurunun reddi, yani 4/c ile istihdamın anayasaya aykırı olmadığı yönündeki kararla birlikte iç hukuk yolları da tüketilmiş oldu. Tekel işçilerinin ve 4/C’lilerin şimdiki umudu AİHM’den çıkacak kararda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.