» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

4+4+4 Yasalaşmadan Önce Ne Yapmıştın?

A+  A- 4+4+4 Yasalaşmadan Önce Ne Yapmıştın?

4+4+4‘e herkes karşı. Bu karşı oluş Milli Eğitim Bakanı tarafından PKK yandaşlığı, yandaş basın tarafından şeytanlık olarak ifade edilse de bu konuda toplumda büyük bir huzursuzluk mevcut.

Çoğu zaman hükümet uygulamalarını eleştirenler “siyasi, muhalefet, kötü niyetli” olmakla “suçlansa da” bu kez durum çok farklı. Pazarda gördüğün amcadan çocuğu okula başlayacak veliye, öğretmenden idareciye, berber koltuğundaki müşteriden bindiğin taksinin şoförüne kadar herkes 4+4+4‘ün eğitimde sorun yaratacağına inanmakta.

Sitemize gelen mesajlarda da velilerin hiç bir siyasi kaygı gütmeden, muhalefet etmek gibi bir derdi olmadan “peki benim çocuğum ne olacak?” diye sorduğunu görmekteyiz.

Öğretmenler bir, idareciler bin dertli.

Norm fazlası olan öğretmenlerin uykusu yok, il emri mağdurları, yer değiştiremeyenler, atanamayanlar, hepsi suçluyu çok net ifade ediyor; 4+4+4…

Televizyon programlarına katılan eğitimciler, sendikacılar, pedagoglar, psikologlar, uzmanlar, üniversitelerin bilimsel kurul temsilcileri tek bir şey söylüyor; “4+4+4’e bu haliyle karşıyız.”

NASIL OLDU DA OLDU?

Bu yasa bir günde ortaya çıkmadı. Önce tasarı olarak gündeme geldi, ardından yasalaştı.

Yasa tasarı halindeyken çok tartışıldı. Olacaklar ifade edildi.

Eleştiriler hep duymazdan gelindi.

Peki şimdi yakınan “sade vatandaşlar” o zaman ne yapmıştı?

Hatırladığım en canlı örnek; Eğitim Sen‘in 28 – 29 Mart‘taki iki günlük grevi ve Ankara‘da çok sert polis müdahalesine maruz kalması…

Hatırlatmakta fayda görüyorum;

4+4+4 tasarı halindeyken buna dikkat çekmek için Eğitim Sen iki gün grev yapmış ve Ankara‘da bir eylem planlamıştı.

Eylem Yasaklandı

4+4+4‘e karşı ilk ciddi karşı duruş bu olduğu için Ankara Valiliği bu eylemi “yasadışı” ilan etti.

Sendikalıların illerden çıkmaları engellendi. Bir çok ilde sendikalılara sert müdahalede bulunuldu.

Yola çıkabilenlerin otobüslerine ise çeşitli gerekçelerle yol boyunca cezalar yazıldı; araçta ceset torbası, tebeşir olmaması, lastik diş derinliği vb…

Ankara’ya ulaşabilenler ise Eğitim Sen tarihinde örneğine az rastlanacak bir düzeyde orantısız polis şiddetine maruz kaldı.

Mitinge katılanların dediği tek birşey vardı; “biz 4+4+4’ü istemiyoruz.”

Tamamı eğitimci olan kitle gaz bombalarına, tazyikli suya ve polis copuna maruz kaldı.

KISMEN ETKİLİ OLDU

Sonuçta gündem tutsa ve dikkatler 4+4+4‘e çevrilse de halkta hedeflenen tepki oluşmadı, yasada küçük değişiklikler olduysa da yasa meclisten geçti.

Gelinen Noktada Herkes Karşı

Şimdi gün geldi, 4+4+4 herkesi mağdur etti. 28 – 29 Mart‘ta eylemde şiddet görenler de, 4+4+4‘ü savunanlar da şimdi mağdur.

Herkes soruyor; “şimdi ne yapabiliriz?”

İki seçenek var:

Birincisi; daha önce yaptığını yapmaya devam edebilirsin. En tehlikesiz, en kolay olan yol, “hayırlısı olsun” diyebilir, zaman zaman yakınabilir, çocuğunun geleceğini eğitimle ilgisi olmayan kişilerin insafına bırakabilirsin.

İkincisi; en değerli varlığın olan çocuğunun geleceğine malolacak bir yanlışa dur demek için artık harekete geçebilir, en azından bu konudaki çalışmalara elden gelen desteği sunabilirsin.

İmza kampanyalarına, basın açıklamalarına, mitinglere katılabilir, illerdeki çalışmalara destek sunabilir, en azından çocuğunun/çocukların geleceği için mücadele edenlere artık sana öğretildiği gibi “terörist” demekten vazgeçebilirsin.

Geleceğe sahip çıkma zamanıdır. Çok geç olmadan…

Sizce bu öğretmenler gaz bombası, tazyikli su, cop yemek için mi oradalar?

Video – 1

Video – 2

 Mehmet Katrancıoğlu – Eğitimci / Editör

Bu haber GÜNCEL, KÖŞE YAZILARI, ÖZEL HABER kategorisi altında 8 Eylül 2012 tarihinde eklenmiştir. "4+4+4 Yasalaşmadan Önce Ne Yapmıştın?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Jusuf

    “4+4+4′e bu haliyle karşıyız.”

  1. egitimsen21

    RT @egitimsen21: "Özgür Akademi Günlükleri" Ders-3; Kolektif Eylem" Düzgün UĞUR, Arş. Gör. 25 Şubat Pazar Saat 14.00" Eğitim Sen Amed 1 No'…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5