» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

4+4+4’de Sınıf Öğretmeni Olmak

A+  A- 4+4+4’de Sınıf Öğretmeni Olmak

Sınıf öğretmenlerinin, bu sistem ortaya çıkar çıkmaz kafalarında oluşan huzursuzluklara, Milli Eğitim Bakanı ve bazı sendikaların endişe edilecek bir durum olmaması gerektiği, hiçbir sınıf öğretmeninin mağdur edilmeyeceği söylemlerinin asılsız olduğu şu an itibari ile ortaya çıkmıştır. Daha şimdiden parçalanmış ailelerin feryatlarını duyar gibiyim.

Aylardır kafa kurcalayan bu sistem öncelikle birçok sınıf öğretmeninin norm fazlası olmasına sebep olmuş, önce birçok sınıf öğretmeni bulundukları okullarda norm fazlası olup yer değiştirme zorunluluğunda bırakılmış ancak bu kadar fazlalık varken tercih ettikleri okullara yerleşememiş ve fazla konumda beklemektedirler. Arkasından 2012 il dışı yer değiştirme kontenjanına 7 il açılması ve bu illerin doğu illeri olduğunun görülmesi neticesinde sınıf öğretmenlerinin beklediği 2. kötü haber de gelmiştir.

Arkasından açılacak olan özür durumu yer değiştirmeleri için sınıf öğretmenlerinin midesi artık çok bulanmış olsa da öğretmenler, eşleri ayırmamak, sağlık özrüne yeteri kadar yer ayırmak, genel hayatı etkileyen durumları göz önüne alarak milli eğitim bakanlığının il dışı kontenjanları sınırlı tutup, özür durumuna fazla kontenjan ayıracağı düşünülmüştür. Sonunda sınıf öğretmenleri ve ailelerinin biraz olsun umut ettikleri kavuşma hayalleri bugün ortaya çıkan kontenjanlardan sonra yerini çok büyük bir üzüntüye bırakmıştır.

Bu sefer ortaya çıkan kontenjanlar ne mi diyor: il dışına verilen 7 tane ilden pek bir farkı yok. Sadece evet sadece 10 il yani geri kalan 71 ildeki aileler kavuşamayacak bu 10 ildeki açıkları ve bu illeri isteyen öğretmen yoğunluğunu da düşününce buralardaki bekleyen ailelerde çok fazla umutlanmamalı çünkü kontenjanlar buralarda da çok sınırlı.

Şimdi eğitimin temelini oluşturan, bizlerin yarı ana – babası sınıf öğretmenlerimizi bu hale koydunuz, ailelerinden koparmış oldunuz. Parçalanmış ailelerden beklentimiz ne boyutta? Öğretmen A ilinde, eşi B ilinde, çocuk ya A ya B ilinde yani ya anasız ya babasız. Şimdi tekrar merakkonusu bu öğretmenimizden bu ve bundan sonraki yıllarda ne verim bekliyoruz? Öğretmen bilse ki: bir sene daha dayanalım önümüzdeki sene kavuşuruz. Hayır bunun da garantisi yok. Kafası daima bu sorularla kurcalanan bir öğretmenden ne yazık ki geleceğimizin teminatı çocuklarımıza fayda beklenmez. Öğretmen, öğrenci, veli açısından bu kadar önemli olan bir konunun bu şekilde çözümsüz bırakılması son derece üzücüdür.

Umutsuzluğun dibine vurmuş olan saygı değer sınıf öğretmenlerimizin ve arkasındaki bir o kadar değerli ailesinin üzüntüsüne acilen çözüm bulunmalı ve bu öğretmenlerimizin özür durumları da göz önüne alınarak yer değiştirme işlemleri yapılmalıdır. Öncelikli olarak Bakanlığın il Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazıda geçen:” il genelinde fazla öğretmen varsa o il açık gösterilmesin” ibaresine çözüm bulunmalıdır. Örneğin ilin birçok yerinde açık olan okul var ama ilin genelinde norm fazlası var diye o il öğretmene açılmıyor.

Bunun biran önce düzeltilip açık okulların önceliğinin kavuşmak için sabırsızlıkla bekleyen öğretmenlere verilmesi gerekir. Bu yönde yerleştirilmelerin yapılmasının ardından oluşacak özür başvurusunun gerçekleşmemesine karşın Kılavuza derhal il/ilçe emrine atanmak istiyorum maddesi eklenmesi gerekir.

Sistemin gündeme geldiği günden bu yana, yaz tatilini, geçirdiğimiz Ramazan ayını ve içinde bulunduğumuz şu mübarek Ramazan Bayramını huzursuzluk içinde geçiren öncelikle sınıf öğretmenlerimiz ve tayin bekleyen diğer öğretmenlerimizi daha fazla üzmeden soruna çözüm bulacağınızı umuyor, özellikle de Sayın Başbakanımızdan, Sayın Bakanımızdan soruna biran önce çözüm bulmalarını bir anne, bir vatandaş olarak arz ediyorum.

NE OLUR GELECEĞİMİZİ EMANET ETTİĞİMİZ ÖĞRETMENLERİMİZİN FERYADINA KULAK VERELİM

Neriman Canbolat

Bu haber GÜNCEL, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 22 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "4+4+4’de Sınıf Öğretmeni Olmak" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. a ç

  çamlıcaya camii yapacağına okul yap

 2. A.C.

  Bu konuyu ana sayfa yapıp bizi duyurmak için göstermiş olduğunuz çabadan dolayı teşekkür eder, dualarımın sizinle olduğunu bilmenizi isterim.

 1. Fixasyon

  @herespiritually 2-Ben 1 gün geç başladım diye norm fazlası olduğumu hatırlıyorum. Kaldı ki bu yaz 1 gün geç başlad… https://t.co/uYQ8lgOAGN

 1. SerdarDemiirbas

  RT @keremasatekin: @hmzaydg Sayın Müdürüm iyi günler, eşim sağlık personeli şubat ayında özür grubunda yanına tayin olamadım il emri verilm…

 1. keremasatekin

  @hmzaydg Sayın Müdürüm iyi günler, eşim sağlık personeli şubat ayında özür grubunda yanına tayin olamadım il emri v… https://t.co/Vk9iSBwU6j

 1. nurcannnunl

  @TalipGeylan06 Bizlere destek olun lütfen 🙏zorunlu hizmette 3.5 yıl görev yaptım ancak daha sonra Farklı bir hizmet… https://t.co/NZPnJrOylr

 1. turkceplatformu

  Öğretmenler Atama(tayin / ta:yin / tāyin / https://t.co/aKT8MD9vSf ) Takvimi 2020 (özür: Kabul görüşüne göre; eş du… https://t.co/jFu8HWkaK3

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9