5 Bin Öğretmen Bugün Dönüyor!

Daha önce açığa alınan öğretmenlerden 5 bininin bugün göreve dönmesi bekleniyor. Açıklama CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay’dan geldi.

Balbay kürsüden açığa alınan öğretmenleri sordu, yanıt Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yarın açığa alınan öğretmenlerden 5 bininin göreve iade edileceğini açıkladı.

TBMM’de Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yasasındaki değişikliklere ilişkin torba yasanın görüşülmesi sırasında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay kürsüden şu soruyu sordu:

“Sayın Bakan açığa alının kamu çalışanları arasında birinci sırayı öğretmenler alıyor. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra son kararın verileceğini açıklamıştınız. Çalışmanız tamamlandı mı? İnsanlar umutsuzluk içinde bekliyor.”

Görüşmeler ara verildiği sırada Bakan Yılmaz Balbay’a şunu söyledi:

“Evet, yarın 5 bin öğretmeni göreve iade ediyoruz.”

Balbay, mağdur olanların hep yanında olacaklarını belirterek, “Biz darbeyle mücadelenin toplumla mücadeleye dönüşmesine karşıyız” dedi.

İşte o açıklama:

balbay

AÇIKLAMA KAYITLARA GİRMEDİ

Her ne kadar açıklama Bakan tarafından yapıldıysa da yanıtın yazılı olarak verilmemiş olması, daha önce de defalar öğretmenlerin döneceğinin ifade edilmesine karşın konuyla ilgili bir gelişme olmamasını akıllara getirdi.

Bazı milletvekilleri Bakanlık yetkilileriyle görüşmeler yapmış, görüşme sonuçlarını olumlu olarak değerlendirerek göreve iadelerin başlayacağını belirtmişti. Vekillere açıklanan sürelerin geçmesine rağmen bir gelişme yaşanmamıştı.

AÇIKLAMA KİMLERİ KAPSIYOR?

Açıklama KHK ile görevine son verilenleri kapsar mı?

Açıklamalar doğrultusunda bugün göreve iadeler olursa bunların KHK ile ihraç edenleri kapsamayacağı düşünülüyor. KHK ile ihraç edilenlerin dönüşünün Bakanlık tasarrufu ile değil, yine iade öngören yeni bir KHK ile olması gerekiyor.

Göreve dönmesi beklenen öğretmenlerin, bakanlık tarafından açığa alınan, soruşturması devam eden / sonlanan öğretmenler olması bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.