» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

5 Bin Öğretmen Bugün Dönüyor!

A+  A- 5 Bin Öğretmen Bugün Dönüyor!

Daha önce açığa alınan öğretmenlerden 5 bininin bugün göreve dönmesi bekleniyor. Açıklama CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay’dan geldi.

Balbay kürsüden açığa alınan öğretmenleri sordu, yanıt Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yarın açığa alınan öğretmenlerden 5 bininin göreve iade edileceğini açıkladı.

TBMM’de Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yasasındaki değişikliklere ilişkin torba yasanın görüşülmesi sırasında CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay kürsüden şu soruyu sordu:

“Sayın Bakan açığa alının kamu çalışanları arasında birinci sırayı öğretmenler alıyor. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra son kararın verileceğini açıklamıştınız. Çalışmanız tamamlandı mı? İnsanlar umutsuzluk içinde bekliyor.”

Görüşmeler ara verildiği sırada Bakan Yılmaz Balbay’a şunu söyledi:

“Evet, yarın 5 bin öğretmeni göreve iade ediyoruz.”

Balbay, mağdur olanların hep yanında olacaklarını belirterek, “Biz darbeyle mücadelenin toplumla mücadeleye dönüşmesine karşıyız” dedi.

İşte o açıklama:

balbay

AÇIKLAMA KAYITLARA GİRMEDİ

Her ne kadar açıklama Bakan tarafından yapıldıysa da yanıtın yazılı olarak verilmemiş olması, daha önce de defalar öğretmenlerin döneceğinin ifade edilmesine karşın konuyla ilgili bir gelişme olmamasını akıllara getirdi.

Bazı milletvekilleri Bakanlık yetkilileriyle görüşmeler yapmış, görüşme sonuçlarını olumlu olarak değerlendirerek göreve iadelerin başlayacağını belirtmişti. Vekillere açıklanan sürelerin geçmesine rağmen bir gelişme yaşanmamıştı.

AÇIKLAMA KİMLERİ KAPSIYOR?

Açıklama KHK ile görevine son verilenleri kapsar mı?

Açıklamalar doğrultusunda bugün göreve iadeler olursa bunların KHK ile ihraç edenleri kapsamayacağı düşünülüyor. KHK ile ihraç edilenlerin dönüşünün Bakanlık tasarrufu ile değil, yine iade öngören yeni bir KHK ile olması gerekiyor.

Göreve dönmesi beklenen öğretmenlerin, bakanlık tarafından açığa alınan, soruşturması devam eden / sonlanan öğretmenler olması bekleniyor.

 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Kasım 2016 tarihinde eklenmiştir. "5 Bin Öğretmen Bugün Dönüyor!" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. cihangirislam

  "KHK Faciadır!" Yürütme göreviyle yetkilendirilmiş bir heyet yargının hatta yasamanın da yetkilerini gasp ederek 1… https://t.co/Bcz8UQPSlj

 1. memurlarnet

  OHAL Komisyonu Başkanı: 8 bin 400 KHK'lıyı göreve iade ettik https://t.co/g1oYIzuB8S

 1. Hayrettin971

  RT @ecelha1: OHAL Komisyonu Beraat ve KYOK alanları göreve iade etmeme sebebi "Vatana Sadakatini” yetersiz buduğu için RED veriyormuş Soru…

 1. Hayrettin971

  RT @55kirim: Takipsizlik ve Beraat alan KHK Mağdurları Göreve iade bekliyor? KHK DevriBitsin

 1. Hayrettin971

  @RavzaKavakci @Akparti @NumanKurtulmus @zyildiz_ KonuşmamızGereken 4.yılina 40 .ayına giren ilden ile hakimden haki… https://t.co/UIcKs7TYo9

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5