5 Yıllık Sözleşmeliye Kadro Geliyor (Video)

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Samanyolu Haber’de canlı yayında çok önemli konulara değindi. KPSS’nin kaldırılmasından, müdür rotasyonuna, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesinden, öğretmen atamalarına bir çok konuya değindi. (Video Eklendi!)

KPSS kaldırılacak, 5 yılını tamamlayan sözleşmeliler kadroya geçecek, 31 bin öğretmen atayacağız, bin özürlü öğretmen alacağız… Ayrıntılar haberin devamında.

Haber programının videosu haberimizin devamındadır.

HİZMET İÇİ EĞİTİM

Sorgulayan çağa ayak uyduran eğitim verecek öğretmenler için hizmet içi eğitimi yeniliyoruz.

KPSS DEĞİŞTİRİLİYOR

KPSS sistemini yenileyeceğiz. KPSS’yi biz getirmedik. 1999’dan beri yapılıyor. Fakat bunu değiştirmek için çalışıyoruz. Bir matematik öğretmenini kendi alanında çok iyi fakat coğrafyayı yapamıyor ve atanamıyor. Aynı şey Müzik, Resim, Beden Eğitimi vb.. içinde geçerli.

KPSS’yi kaldırıp  her branşı kendi alanında sınav getireceğiz. Önümüzdeki yıl bunu yapabiliriz.

OKUL MÜDÜRÜ ROTASYONU

Rotasyon diğer bakanlıklarda da uygulanıyor. Sürgün nitelemesi anlamsızdır. Eğer başarılı bir idareciyse bunu başka bir okula taşımalı. Sürgün nitelemesi yanlış. Aynı şehirde atama yapıyoruz. Uzun yıllar aynı kurumlarda müdürlük yapmak yanlış. Bu konuda biz aşırı derecede olumlu tepki aldık. Özellikle ailelerden.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER NE ZAMAN KADROYA GEÇECEK?

Sözleşmeli öğretmenlik zorunluluktan doğdu. Doğuda güzel okullar yaptık. Fakat  zamanında buralarda öğretmen tutamadık. Bir bakıyorsunuz bir yıl sonra başka şehire gitmiş. Sözleşmeli öğretmenlik zorunluluktan doğmuştur. Fakat Kadrolu öğretmenlik tabiki doğrusudur.

Kademeli olarak Sözleşmeli Öğretmenleri kadroya geçireceğiz. İlk etapta 5 yılını tamamlayanları kadroya alacağız. Bunu bitirdik. Maliyeden  haber bekliyoruz.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Bu yaz döneminde 31.000 Öğretmeni Kadrolu bir şekilde atayacağız.  TEK ATAMA OLACAK. Bunun 1000 Tanesi Özürlü Öğretmen olarak alınacak.

İŞSİZ ÖĞRETMENLER

2010 KPSS’ye 358 bin Öğretmen adayı KPSS’ye girdi. Bizim bu kadar ihtiyacımız yok. Gerçekci olmamız lazım. Doğrusu Eğitim Fakültesi mezunları aşırı artmış. Yeni kurulan Eğitim Fakültelerinde bazı alanların açılmasına izin vermiyoruz. Ama bazı alanlarda  ihtiyacımız var. Örneğin PDR, Okul Öncesi Öğretmenliği, Zihin Engelli Öğretmenliği bu branşlarda ihtiyacımız var. Fakat diğer branşlarda ihtiyacımız fazla yok. popilist davranmıyoruz.

14 EYLÜL MAĞDURLARI

Eğitim öğretimi planlarken, bu planlamayı okullar açılmadan yapıyoruz. O yüzden şu aşamada böyle bir şey düşünmüyoruz.

ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN KPSS PUAN SIRALAMALARI

(Çubukçu  öğretmen atamaları için iki yıldır verilmeyen KPSS sıralamalarını anlayamadı başka bir şekilde cevap verdi) Yarın yada Pazartesi kontenjanları zaten açıklayacağız dedi

Nimet Çubukçu’nun Samanyolu Haber’deki program kaydını izlemek için tıklayınız.

Haber Programı

Bilgi: memuruz.net

3 thoughts on “5 Yıllık Sözleşmeliye Kadro Geliyor (Video)

  1. sayın bakanımız nımet cubukcuyu yapmıs oldugu calısmalardan dolayı okuloncesı ogretmenlerı olarak tebrık edıyoruz….bakanım basarılarının devamını dılıyorum…..

  2. ayıp çok ayıp .branş sıralamasını bilemeyen milli eğitim bakanı ha!!sevgili müsteşarlarına sorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.