502 Kişinin Yargılanacağı Dava İçin Çağrı

KESK, 2012 yılında Ankara’da “4+4+4 Eğitim Yasa Tasarısı ile Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı”nın geri çekilmesi için düzenlenen eylemde polis şiddeti ile karşı karşıya kalan 502 kişiye açılan davanın ilk duruşması bugün görülecek.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 4+4+4 Eğitim Yasa Tasarısı ile Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesi için 28-29 Mart 2012 tarihinde Ankara’da valilikçe yasaklanarak engellenmek istenmesine rağmen gerçekleştirdiği eylem, olaylara sahne olmuş ve sonrasında da polis şiddetine maruz kalmalarına rağmen 502 kişiye dava açılmıştı.

5 gün boyunca devam edecek olan açılan davanın bugün görülecek ilk duruşması için KESK Yürütme Kurulu yazılı açıklama yaptı.

AKP iktidarının toplumsal muhalefete gözdağı vermek için yargıyı seferber ederek açtığı davalara her gün bir yenisini eklediği belirtildiği açıklamada, “Bu davalardan birisi de konfederasyonumuzun gerçekleştirdiği eylemde polis şiddeti ile karşı karşıya kalan, aralarında KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve pek çok siyasi parti, demokratik kitle örgütü yönetici ve üyelerinin bulunduğu 502 kişiye karşı açılan davadır” denildi.

Açıklamada, bugün başlayacak olan davada yargılanacak olanların sadece 502 kişi olmadığı; eşitlik, özgürlük, insan hakları ve demokrasinin yargılandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Bugün yolsuzluklarıyla, kirli ilişkileriyle tüm pislikleri ortaya dökülen rejimin sahipleri/ortakları, haksızlık ve hukuksuzluk üzerine inşa ettikleri bu düzende halka hesap vermek yerine onurlu bir yaşam mücadelesi verenleri yargılamaktadır. Bugün hırsızlar değil, bugüne dek ürettikleri, emekleri ve hakları yağmalanan emekçi halk yargılanmaktadır. Bu dava, haklı mücadelemizin kanıtıdır. Bizler, bu topraklarda gerçek bir demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin de ağır olduğunu biliyor ve ‘hak verilmez, mücadeleyle alınır’ ilkesiyle haklı, meşru mücadele çizgimizden de asla geri adım atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Bugün saat 12.00’de Ankara Adliyesi önünde toplanacak, saat 12.30’da Adliye önünde uluslararası konfederasyon, federasyon ve sendikaların temsilcilerinin de katılımıyla basın açıklaması yapacağız. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğinden kaygı duyan herkesi, AKP’nin giderek artan zulmü karşısında omuz omuza olmaya ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.” -evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.