60-72 Aya İki Aylık Yaz eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklar için yaz programı başlatıyor. Programda, 4+4+4 sistemiyle birlikte yeni öğretim yılında ilköğretim birinci sınıfa başlayacak çocuklara giysilerini giyip çıkarma, dengeli beslenme, tuvalet gereksinimini giderebilme ve sayı sayma gibi kazanımlar öğretilecek. Temmuz ayında başlayacak yaz eğitimleri, ağustos ayında da devam edecek.

UYUM SAĞLAMA

Programın birinci ayında çocuklara bedensel koordinasyon, denge, büyük ve küçük kaslarını kullanarak güç gerektiren hareketleri yapabilme becerisi kazandırılacak. Minikler duygularını söyleyebilme, uyum sağlama, başladığı işi bitirme çabası, insanların farklı özelliklerini kabul etme, nezaket sözcüklerini kullanma, sayı sayma ve günlük yaşamdaki kurallara uyma gibi kazanımlar edinecek. Çocuklara Atatürk’ün yaşamı ve kişiliği ile ilgili özellikler de anlatılacak.

ŞARKILAR SÖYLENECEK

İkinci ayda ise öğrencilere dili etkili şekilde kullanabilmeleri için bilmece, tekerleme, şiir, öykü ve şarkılardan örnekler verilecek. Atatürk’ün Türk toplumu için öneminin anlatılacağı eğitimlerde öğretmenler, spor merkezi, piknik, köy gibi yerlere geziler planlayabilecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle sınıftaki Atatürk köşesi sınıfça yeniden düzenlenecek.

EN AZ 10 ÖĞRENCİ

Okul müdürlüklerince çocuklar için önem ve öncelik arz eden konuları kapsayan eğitim programının açılabilmesi için en az 10 öğrenci velisinin başvuruda bulunması gerekiyor.

Uygulanması planlanan eğitim programı aşağıdadır

–  Yaz aylarında yapılacak olan eğitimde, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklara öncelik tanınıyor. Yaz eğitimine katılmaları bu çocuklara yeni eğitim yılı için kayıtta öncelik hakkı sağlamıyor.

–  Yaz programının açılabilmesi için en az 10 velinin başvurması gerekiyor. Veliler bulundukları il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak hangi okullarda yaz eğitiminin başlayacağını öğrenebiliyor.

–  Eğitimler istekli kadrolu öğretmenlerce veriliyor, istekli kadrolu öğretmen bulunamazsa ücretli öğretmen görevlendiriliyor.

–  Temmuz ayında başlayacak yaz eğitimleri, ağustos ayında da devam edecek. Bu eğitim boyunca çocuklara psiko-motor, sosyal duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri, öz bakım becerileri kazandırılacak.

–   Eğitimin birinci ayında çocuklara bedensel koordinasyon, denge, güç gerektiren hareketleri yapabilme öğretilecek.

–  Nesneleri gruplara ayırabilme, sayı sayma, neden sonuç ilişkisini kurabilme, sesleri ayırt edebilme yetenekleri kazandırılacak, Atatürk’ün yaşamı ve kişiliği anlatılacak.

–  Dengeli beslenme konusunda bilgiler de verilecek, yiyecekleri ayırım yapmadan, yeterli miktarda yeme ve sağlığı olumsuz etkileyenleri yemekten kaçınma kazanımları sağlanacak.

–  Temizlik kuralları öğretilecek. Öğrenci gerektiğinde el yüz ve vücudunun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkamayı öğrenecek.

–  Kaza ve tehlikelerden koruma ile  tehlike anında yardım isteme öğretilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.