» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

60-72 Aya İki Aylık Yaz eğitimi

A+  A- 60-72 Aya İki Aylık Yaz eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklar için yaz programı başlatıyor. Programda, 4+4+4 sistemiyle birlikte yeni öğretim yılında ilköğretim birinci sınıfa başlayacak çocuklara giysilerini giyip çıkarma, dengeli beslenme, tuvalet gereksinimini giderebilme ve sayı sayma gibi kazanımlar öğretilecek. Temmuz ayında başlayacak yaz eğitimleri, ağustos ayında da devam edecek.

UYUM SAĞLAMA

Programın birinci ayında çocuklara bedensel koordinasyon, denge, büyük ve küçük kaslarını kullanarak güç gerektiren hareketleri yapabilme becerisi kazandırılacak. Minikler duygularını söyleyebilme, uyum sağlama, başladığı işi bitirme çabası, insanların farklı özelliklerini kabul etme, nezaket sözcüklerini kullanma, sayı sayma ve günlük yaşamdaki kurallara uyma gibi kazanımlar edinecek. Çocuklara Atatürk’ün yaşamı ve kişiliği ile ilgili özellikler de anlatılacak.

ŞARKILAR SÖYLENECEK

İkinci ayda ise öğrencilere dili etkili şekilde kullanabilmeleri için bilmece, tekerleme, şiir, öykü ve şarkılardan örnekler verilecek. Atatürk’ün Türk toplumu için öneminin anlatılacağı eğitimlerde öğretmenler, spor merkezi, piknik, köy gibi yerlere geziler planlayabilecek. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle sınıftaki Atatürk köşesi sınıfça yeniden düzenlenecek.

EN AZ 10 ÖĞRENCİ

Okul müdürlüklerince çocuklar için önem ve öncelik arz eden konuları kapsayan eğitim programının açılabilmesi için en az 10 öğrenci velisinin başvuruda bulunması gerekiyor.

Uygulanması planlanan eğitim programı aşağıdadır

–  Yaz aylarında yapılacak olan eğitimde, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklara öncelik tanınıyor. Yaz eğitimine katılmaları bu çocuklara yeni eğitim yılı için kayıtta öncelik hakkı sağlamıyor.

–  Yaz programının açılabilmesi için en az 10 velinin başvurması gerekiyor. Veliler bulundukları il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak hangi okullarda yaz eğitiminin başlayacağını öğrenebiliyor.

–  Eğitimler istekli kadrolu öğretmenlerce veriliyor, istekli kadrolu öğretmen bulunamazsa ücretli öğretmen görevlendiriliyor.

–  Temmuz ayında başlayacak yaz eğitimleri, ağustos ayında da devam edecek. Bu eğitim boyunca çocuklara psiko-motor, sosyal duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri, öz bakım becerileri kazandırılacak.

–   Eğitimin birinci ayında çocuklara bedensel koordinasyon, denge, güç gerektiren hareketleri yapabilme öğretilecek.

–  Nesneleri gruplara ayırabilme, sayı sayma, neden sonuç ilişkisini kurabilme, sesleri ayırt edebilme yetenekleri kazandırılacak, Atatürk’ün yaşamı ve kişiliği anlatılacak.

–  Dengeli beslenme konusunda bilgiler de verilecek, yiyecekleri ayırım yapmadan, yeterli miktarda yeme ve sağlığı olumsuz etkileyenleri yemekten kaçınma kazanımları sağlanacak.

–  Temizlik kuralları öğretilecek. Öğrenci gerektiğinde el yüz ve vücudunun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkamayı öğrenecek.

–  Kaza ve tehlikelerden koruma ile  tehlike anında yardım isteme öğretilecek.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 22 Haziran 2012 tarihinde eklenmiştir. "60-72 Aya İki Aylık Yaz eğitimi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. trthaber

  #SONDAKİKA AK Parti, salgın ve afet durumlarında üniversitelerde uzun süre eğitime ara verilmesi durumunda yaz döne… https://t.co/whidd1fmai

 1. ntv

  AK Parti'den üniversitelerin yaz döneminde telafi eğitimi yapabilmesi için yasa teklifi https://t.co/1LnWLedjC7 https://t.co/RgYNnXVc0k

 1. memurlarnet

  Üniversitelerin yaz döneminde telafi eğitimi için kanun teklifi https://t.co/wozCVaAQpn

 1. ZAFERTEZCAN

  RT @ferayayd: Öğretmenlerin, okul idarecilerinin yaz tatili ve telafi eğitimi ile ilgili kanun teklifi TBMM’ne verildi. Eğitimcilerin, eğit…

 1. sudilankaymaz

  RT @trthaber: #SONDAKİKA AK Parti, salgın ve afet durumlarında üniversitelerde uzun süre eğitime ara verilmesi durumunda yaz döneminde tela…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7