» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

66 Aylık Çocuğun Okula Başlatılması Yasaya Aykırı

A+  A- 66 Aylık Çocuğun Okula Başlatılması Yasaya Aykırı

Eski Milli Eğitim Bakanlarından Hikmet Uluğbay, ele aldığı konuları en ince ayrıntılarına kadar araştırmasıyla tanınır. Çok güvenilir kaynaklara dayanmadan bir iddiada bulunmaz.

www.hikmetulugbay.com adlı sitesinde, eğitimde uygulamaya konulan 4+4+4 sapkınlığına karşı bilimsel yazılar yazarak halkımızı aydınlatmayı sürdürmektedir.

En son yazısında, 66 aylık çocuklarımızın okula başlatılmasının açıkça yasaya aykırı olduğunu göstermektedir.

Çünkü yasaya göre, bir çocuğun okula başlayabilmesi için mutlaka 6 yaşında olması gerekmektedir.

Oysa, yasanın bu hükmü Milli Eğitim Bakanı tarafından çıkarılan bir genelge ile ortadan kaldırılmak istenmektedir, ki bu da hukuk ilkelerine aykırıdır.

Çünkü, bir yasa, sonradan çıkarılan bir genelge ile hükümsüz hale getirilemez!

****

Uluğbay yazısında; “66 ay, 6 yaş değil 5.5 yaştır. Oysa yasaya göre bir çocuk 6 yaşını (yani 72 ayı) doldurmadan okula başlatılamaz,” diyor.

HANGİ ÇOCUK 6 YAŞINDADIR?

Uluğbay, yanlış bir yorumu önlemek için bu kez, “Hangi çocuk 6 yaşındadır?” sorusunun yanıtını araştırmış. Bunun için yerli ve yabancı kaynakları taramış.

Cornell Üniversitesi’nin yaş hesaplama cetvelinden (age calculator), KPSS’nin ‘Yaş Hesaplama Programı’na kadar, hepsinde 6 yaş hesabının yapılma şeklini çıkarmış.

Ve hepsinde aynı sonuca ulaşmış: 6 yaşındaki çocuk, 72 ayını dolduran çocuktur.

****

Bu verilere destek olsun diye bir de, Türkiye İstatistik Kurumu ile dünya istatistik kurumlarınca kullanılan ‘0’ yaş kavramını araştırmış.

Diyor ki; “İlk on iki ay ‘0’ yaş kabul ediliyor. Çocuk ancak 12 ayı doldurmuşsa 1 yaşında oluyor. Bu duruma göre 66 aylık çocuk, 5 yaş 6 aylıktır. Sadece 72 ayı dolduran çocuk 6 yaşında olur.”

****

Ben çocuk doktoru olduğumdan, bir çocuğun 5 yaşında okula başlatılmasının yaratacağı olumsuzluğu bilenlerdenim.

Elbette bunu en iyi bilen çocuk psikiyatristleridir.

Beş yaşındaki bir çocuğun çevresiyle nasıl bir ilişki içinde olabileceğini bilmeden…

Onun, düşsel dünya ile gerçek dünya arasındaki farkı henüz tam olarak algılayamadığını düşünmeden…

Bir çocuğu böyle bir uygulamanın kobayı yapmak, en azından yavrularımıza karşı bir haksızlık olmaktadır.

Ama dünyadan habersiz bir Milli Eğitim Bakanı çıkıyor ve ne idüğü belirsiz amaçlar uğruna çocuklarımızın geleceğini etkileyebilecek şeyler yapıyor!

AİLELER NE YAPMALI?

Uluğbay, bu uygulamaya karşı ne yapılması gerektiğini net olarak şöyle açıklıyor:

“30 Eylül 2012 tarihinde, 72 ayını doldurmamasına rağmen (66-72 arası) zorla okula alınmaya çalışılan çocukların aileleri önce ilçe veya il milli eğitim müdürlüğüne bir itiraz dilekçesi versinler. Alacakları red yanıtı üzerine, 60 gün içinde Danıştay’a başvursunlar. Çünkü Danıştay Yasası’nın 24’üncü maddesi buna imkan veriyor.”

****

Hastane hastane dolaşarak çocuklarına rapor almaya çalışan aileler, bunun yerine Hikmet Uluğbay’ın söylediklerini yaparlarsa demokrasiye de işlerlik kazandırmış olacaklardır.

*Not: Bazı avukatların bu konuyu sahiplenmesi ve aileleri yönlendirmesi gerekir. Çünkü Danıştay’a dava açma aşaması nedeniyle aileler tereddüt geçirebilirler. Hem hukuksal süreçten ve hem de işin parasal boyutundan çekinebilirler. Değerli avukatlarımız yurttaşlarımızı cesaretlendirmeli ve toplumsal duyarlığımız artırmada yardımcı olmalıdırlar…

* Egitimciyiz.com’un Notu: Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, Eğitim Sen olarak o yaş grubundaki çocuğunun 1. sınıfa gitmesi yerine okul öncesi eğitim almasını isteyen velilere hukuksal yardım vereceğini açıklamıştı.

Prof. Dr. Suat Çağlayan /odatv

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 2 Eylül 2012 tarihinde eklenmiştir. "66 Aylık Çocuğun Okula Başlatılması Yasaya Aykırı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. eda7J

    @goktuggul6161 Ay ne kadar da masum kiyamam biz de yedik. 27 okul saati (45min) = 27*0,75=20,25 normal is saatine d… https://t.co/BXTdKRQfMX

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
7