70 Bin Teknik Öğretmen 11 Yıldır Atama Bekliyor

Ziyaretçi Mektubu*

MEB Teknik ve Mesleki Eğitime maalesef gerektiği kadar önem vermemektedir. Mesleki ve Teknik Eğitimin önemine yönelik sürekli demeçler veren Sayın Çubukçu ve Milli Eğitim yetkilileri maalesef iş Teknik Öğretmen atamalarına gelince tüm bu sözlerini unutmaktadırlar.

70.000 Teknik Öğretmen 11 yıldır atama beklemektedir. Tüm Mesleki ve Teknik Branşlara ayrılan rakam maalesef ki 100-150 arasındadır. Mesleki Eğitimin önemini sadece katsayı meselesi üzerinden yorumlayan M.E.B yetkilileri, Mesleki Eğitimin en önemli unsuru olan Teknik Öğretmenleri gündemlerine dahi almamaktadır. Meslek Liselerinde Teknik Öğretmen açığı çok büyüktür.

Derslere maalesef ücretli öğretmen adı altında öğretmenlik yeterliliği taşımayan 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları sokulmaktadır. En gelişmiş meslek liselerinde bile Teknik Öğretmen ihtiyacı korkunç boyutlardayken MEB hangi akla hizmet Teknik Öğretmen ataması yapmamaktadır.

Milli Eğitimin resmi rakamlarına göre Teknik Öğretmen açığı binlercedir. Ancak Haziran atamasında Teknik ve Mesleki Branşlara ayrılan rakamlar çok komiktir.

Bazı branşlardaki rakamlar aşağıda verilmiştir.

2010-1 KADROLU ILK ATAMA KONTEJANLARI
Büro Yön. ve Sekreterlik                        7
Elektrik-Elektronik Tek./Elektronik          12
Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri       1
Giyim Üretim Teknolojisi                        15
Makine Tek./Makine Ressamlığı               1
Metal Teknolojisi                                   14
Motorlu Araçlar Teknolojisi                     9
Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme        7
Plastik Teknolojisi                                  1
Makine Tek./Makine ve Kalıp                    9

Şimdi Mesleki ve Teknik Eğitimi önemsediğini söyleyenler bu rakamları mı layık görüyorlar? Sayın Çubukçu “mesleki eğitimi %23’ten %45.6’ e çıkardık” , “mesleki eğitim de en az okulöncesi kadar önemli” derken bu kontejanlar hangi mantığın ürünü?

En kısa zamanda mesleki ve teknik öğretmenlere de artık hak ettikleri önem verilmelidir.

Mesleki branşlara da okulöncesi, rehberlik, sınıf öğretmenliği gibi branşlara verilen kontejanlara kadar kadro verilmelidir.

Teknik öğretmenlere üvey evlat muamelesi yapılmamalıdır.

* Kasım Eş

31 thoughts on “70 Bin Teknik Öğretmen 11 Yıldır Atama Bekliyor

 1. tekstil mezunuyum bizim kadromuzu ne zaman elimize alacağız.bize yapılan muamele üvey evlat muamelesi.hakkımızı istiyoruz.

 2. bende kız meslek lisesi giyim mezunuyum 2002 okul birincisiyim kültür derslerimiz yok denecek kadar olduğu için ilk sene iki yıllık barajı bile aşamamıştım.okulda da hayatda da giyim mezunlarına fabrika işçisi gibi davranıyorlar selçuk gazi ve marmara üniversitelerinde bölümlerimiz var kontenjan sayılarıda az fakat çocuk gelişimi için türkiyedeki her üniversitede bölüm var nerdeyse.dikey geçiş yaparım düşüncesiyle iki yıllık deri konfeksiyon okudum bizim kaderimizmidir nedir ondada bir okul 1 kişilik kontenjan açıyor yada hiç.ayrıca çok alakasız bölümler bile bizim öğretmenliklere geçiş yapabiliyor….yeter artık diye bağırmak istiyorum tekstil fabrikalarına başvurduğumda sen bizim işimize yaramazsın diyorlar gücüme gidiyor önlisans mezunuyum demeye utanır hale geldim ben bunları yaşayınca öğretmen arkadaşlar kıza bilir belki ama giyim bölümünü kimseye önermiyorum biz yaşadık onlar bu sorunları yaşamasın…….

 3. Allah rızası için yeter bize de günah değil mi???GİYİM ÖĞRETMENLERİ uyumayalım da seçim öncesi şu sesimizi duyuralım fırsat bu fırsat bu fırsatı da kaçırırsak tam anlamıyla mahfolduk demektir …zaten mahfolmuşuz…bölümümüzü de kaldırdılar biz ne yapacağız bize bi yol göstersinler ,teknoloji tasarım mı olur görsel sanatlar mı olur ne olursa ne olcaksa olsun…gurbet elde okuduk okadar masrafa mı yanarsın , psikopat hocaların kahrını çektiğimize mi yanarsın …dile kolay 11 senedir atama yapmıyorlarmış benim 4 yılım geçiyor …eğer hakkım varsa zehir zıkkım olsun bizi bu duruma getirenlere ölünce rahat uyumak istiyorsanız bizim yolumuzu açın yoksa arkanızdan pek iyi dualar etmeyeceğiz……!!!!!!!

 4. lütfen yapmayın bunu bize yıllardır emeğimize acıyoruz.meslek eğitimi bu kadar önemli ama ataması en alt seviyede nasıl oluyor mantıklı cevap bulabilsem amenna ama yok olamazda yeter bizleride görün duyun! halk eğitimlerde ücretli usta öğretici çalıştırmak yerine emek vermiş öğretmen adaylarını kadroya alın.bizleri bilgilerimizi öldürmeyin duyun sesimizi vicdanınız nasıl bu haksızlığı kaldırıyor bilemiyorum.ama yılların hesabını birgün sizde vereceksiniz ne yazıkki!

 5. 2001mesleki eğt.fak.hazır giyim öğretmenliği bölümünden mezunum.teknoloji tasarım dersine 4yıldır ücretli öğretmen olarak girmekteyim.NEDEN atamamızTEKNOLOJİ TASARIM ÖĞRETMENLİĞİNE OLMAZ Kİ.ÖĞRETMEN OLMAK İSTİYOOORUMMMMMMM.ÇOK ŞEYMİ İSTİYORUM.HAKKIM OLANI İSTİYORUM

 6. bende bu yıl mezun oldum takı teknolojisi ve tasarımı bölümünden… üniversiteye gelen öğrenciler lisede iyi egitim almadıgından zorlanıor. eğer meslek liselerinin takı tasarımı bölumlerine seramik ve el sanatları vb. bölümlerden öğretmen ataması olmassa 10 yıldır mezun veren bölümümüzün öğretmenleri acıkta kalmayacak..Bu arada biz 5 yıl okuyup hala öğretmen vasfına sahip olamadık neden mi formasyon alamıyoruz. 3 yıl daha okuyup yüksek lisans yapmamız bekleniyor…anlatılacak çok şey var ama anlatmanın anlamı yok … çünki bizi dinleyen yetkılilerimiz yok.

 7. böyle bir şerefsizlik olmaz ya 2002 mobilya ögretmenligi mezunuyum özel sekörde okadar tecrübe kazandımki kpss engelini aşamadık onu aşsakta kadro yok sen it yüksek okul mezunlarını ücretli ögretmen al burda tecrübesi fazla olan birisi mezun olan her ögrencisi sanayide aranan eleman olacagına granti eden biri öğretmen olamasın ben sizin siyasi oyunlarınız içinmi mezun oldum benim hayatıma neen engel oluyorsunuz anlamıyorum. benim iş yaptıgım degişik illerden özel sektör yetkilileri yetişmiş eleman sıkıntısı çeksin ürkiye sanayisi yürürken yabncılar koşuyor.
  siz ana okulu ögretmeni almaya devam edin birkaç sene sonrada onlar bizim halmize dönecek onlarada yazık deilm ya
  ama devran dönecek bakalım şeçimler yaklaşıyor size oy verecek kimi bulacaksınız
  eçimleride kazanabilirsiniz ama öbürkü tarafta çekeceginiz var orada ii kaçın

  yazık bu türkiyenin haline
  yazık bu yetkililerin yanlış kararlarına

 8. 20 yıllık 657 ye tabi memurum. Liseye başlayacak kızım var. İnanın yorumları okuyunca Anadolu Teknik ve Meslsk Liselerinden vazgeçtim. Haklısınız, durmayın. Varolun arkadaşlar.

 9. slm;7yıldır el sanatlarından mezunum ve hala atamamız olmadı,o kadar emeğimize yazık değilmi, bizimde madem atama yok neen bu bölümler var ve ğitime önem verildiği söyleniyor ama eğitimin sonu yoksa ne yapalım bu eğitimi

 10. meb bakanı direkt sana söylüyorum tam 10 yıldır atama bekliyorum marmara tekstil öğ. mezunum şerefin onurun varsa 1 kişi açık var o kadar alıyoruz var de televizyona çık söyle döverler seni kovarlar bile yürü git yaaaaaaaa ben bunu haketmiyorum ve diğer tüm meslek liseli mücahitlerin de haketmediğini düşünüyorum umarım senin çocuklarında bu derdi çekmeden ölmezler

 11. 11 yıldır MESLEKİ EĞİTİM yapılamayan atama;sanayiinin çöküşüne bizim de sevdiğimiz mesleğimizi yapamamamıza sebep olmuştur.ihtiyaç olmasaydı ücretli öğretmen olarak çalışamazdık,ihtiyaç var ki en uygun fiyata çalışıyoruz.LÜTFEN!!!! ARTIK SESİMİZİ DUYUN.!!!

 12. Senelerdir hakkımız yendi. Kimse buna dur demedi. Hala devam etmektedir.Bu nasıl ADALET bu nasıl KALKINMA !

 13. teknik öğretmene nasıl olurda ihtiyaç duyulmaz.tekstil ve hazır giyim konfeksiyonda ihracat artmaya kısacası önem görmeye başladı.kpss kaldırılınca hazır giyim mezunlarıda atansın artık.

 14. 2001yılında selçuk üniversitesi mesleki eğitim fakültesi hazır giyim öğretmenliği bölümünden teknik öğretmen ünvanı ile mezun oldum.2002-2003yılında iş eğitimi derslerine ücretli öğretmen olarak girdim.2008-2009yılında tekrar teknoloji tasarım derslerine ücretli öğretmen olarak girmekteyim.ömrümüz ücretli öğretmen olarakmı geçecek.bizlerde haketmiyormuyuz kadrolu öğretmenliği.4yıllık ücretli olarak değilde kadrolu olarak çalışmayı kim istemez sorarım.kapı gibi teknik öğretmenlik diplomom varken adımızın sahte öğretmen olarak anılmasına içerliyorum.allah rızası için sesimizi duyun ilgililer.yaşta ilerlemekte.rüyamızda değil gerçekte görelim artık.arkadaşlar sesinizi duyurun.

 15. Ülkenin kalkınması, ilermesi, üretebilmesi, ekonominin ayağa kaldırılabilesi için tek yol meslek liselerinin sayısının katlanarak arttırılması ve buradaki eğitimin işin ehline-ehliyetlisine verilmesinden geçer. Meslek lisesi demek memleket meselesi demek. Donanımlı ve kalifiye işgücü ancak mesleki eğitimle oluşturulabilir. Yatırmda ancak bu iş gücünün olduğu yerde gerçekleşir. Meslke liseleri acilen ayağa kaldırılmalıdır. Tüm düz liseler kapatılarak en az yarısının yerine meslek liseleri açılmalıdır. Yok gidişat hiçbir zaman düzeltilemeyecek. Gerisi yalan boş.

 16. Avrupa da meslek lisesi oranı %60 üzerindeher konuda avrupa birliği uyum yasaları düzenlenirken bu konuda sadece laf var.İcraat sıfır.Reklamlar da ne güzel diyordu.Meslsk lisesi memleket meselesi.Bakanımız da bu sessleri duysun ve bizim mağduriyetimizi sona erdirsin.
  YETKİLERİN DUYMASINI İDRAK ETMESİNİ ÇOK İSTEDİĞİM BİR SÖZ”mESLEĞİ OLAN İŞSİZ KALMAZ”

 17. Söndürün artık şu teknik eğitimin yangınını hayatları gençliğinin en güzel yıllarını hem lisede hem üniversitede sabah 8, akşam 5 atölyelerde laboratuarlarda geçirmiş bu ülke için en yararlı bireyler olmak için okumuş bunca teknik eğitim mezununun kenara itilmesindeki amaç ne? MEB yetkililerine sesleniyorum konuya duyarlı olun bu gençlerde bu ülkenin evlatları.

 18. lafla peynir gemisi yürüten milli eğitim bakanlığı istemiyoruz..teknik eğitime verdikelri önemi o öğrencilere iyi yetişmiş,donanımlı,çağa ayak uyduran teknik öğretmenler atayarak göstersinler…açıkları kapatsınlar yeter başka birşey istemiyoruz

 19. evet bu listede bile unutulmuşuz bak, tekstil terbiye öğretmenliği mezunuyum,bize layık görülen kadro da 1,evet yalnızca 1,tekstili 5 bölüme ayıran zihniyeti de anlamıyorum ya,çok istemiyoruz ama bi istikrar 1-3 yerine 100-300 istiyoruz biz de artık,hani teknik eğitime öneminiz artmıştı,hani memleket meselesi idi,yalan hepsi yalan,şimdi neyi bahane ediceksiniz bakalım,katsayı katsayı dediniz,ee mslek liseleri de arttı diyosunuz ama sonuç bize yine hüsran,Nimet bizi duy artık,yeter kulak arkası ettiğin,bir kere de sözünüzde durun yeter artık mahvettiniz bizi,en verimli yıllarımızı,bitsin bu üvey evlat muamelesi artık!

 20. sanayi devleri açıklamalar yapıyor;teknik eğitim bitti,sanayimiz geriliyor diyorlar,onlar teknik eğitimin önemini yaşıyorlar,bizler atanmak istiyoruz bizler de yaşıyoruz,lütfen sesimize kulak verinnn artık

 21. biz bu mesleğe gönül verdik,artık işimizi yapmak istiyoruz..lütfen yollarımız açılsın artık…

 22. mesleki eğitim fakültesi el sanatları öğretmenliği 2003 mezunuyum yedi senedir atama bekliyorum halk eğitim merkezinde usta öğretici statüsünde öğretmenlik yapıyorum bir lisans mezunu öğretmenin usta öğretici statüsünde çalışmasının ne kadar büyük bir ızdırap verdiğini yaşayan biriyim mesleki teknik eğitime madam ihiyac yok sizlerin söylemi bu o halde bizleri usta öğretici statüsünde de çalıştırmayın görevlendirme vermeyin 40 saat derse giriyorum insaf ya insaf halamı ihtiyaç yok!!!!!

 23. hala nasıl görmezden geliniyor anlamış değilim, kanayan yaraya tuz basmaya devam eden bu sistemde, akan kan sadece bizim değil aynı zamanda sizindir…kalkınmakdan bahseden,sanayileşmekten bahseden bir devlet nasıl olurda bu yarayı sarmaz !!!!!

 24. Herdefasında mesleki eğitime gerekli önemi gösteriyoruz. Şukadar zamanda mesleki eğitim okullşma oranını %bilmem kaça çıkardık diye şov yapanlar, nedense iş o meslek liselerine öğretmen atamaya gelince gerekli ilgiyi göstermemektedirler. 11 yldır atama bekliyoruz. Yeter artık. Bıçak kemiğe dayandı…

 25. öncelikle teşekkürler

  Bu sorun sadece 11 yıldır atama bekleyen 70.000 Teknik Öğretmenin sorunu değil, onların 1.dereceden sosyal çevresi ile birlikte koskoca 10.000.000 insanın sorunu artık , görmezden gelinemez,MEB artık TEF Mezunlarına en az 300 kişi / Yıl branş başı atama Yapmak zorundadır.Branş başı yılda 300 kişi çok değil 1999 ‘dan önce TEF Mezunlarına heryıl branş başı minimum 500 kişi atama yapılıyordu MEB tarafından.Eğer Meslek Lisesi sayısı 2 kat arttı ise bu sayı çok az bile bu bir realitedir. Yapılmadığı takdirde TEF Mezunlarının sorunu öünmüzdeki yıllarda 20.000.000 insanı 1.dereceden ilgilendiren önemli koskoca bir sorun olacak ve böyle gidilirse işin içinden çıkılamayacaktır.Bu Sorunumuzu Ana sayfadan 1. Haber olarak yayınlayan ABBAS GÜÇLÜ ABİMİZE VE ogretmenatama.com Ailesine 11 Yıldır Atama Bekleyen 70.000 Teknik Öğretmen adına değil, onlarla etkileşimdeki 1.derece ilişkilerinde ki toplam 20.000.000 ADINA
  ”ÜLKEMİZİN YARINLARINA IŞIK OLABİLMEK ADINA KATKI VE EMEĞİ GEÇEN HER KESE SONSUZ TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİRİZ.”
  VİCDAN SAHİBİ YÜREKLERE SESLENİYORUZ LÜTFEN SESİMİZE KULAK VERİN BU SORUNU SAĞIR SULTANLARA DAHİ DUYURUN , DUYURUNKİ BU ADALETSİZLİK SİZLERİN HÜR VİCDANLARINDA YARGILANSIN VE ADALET YERİNİ BULSUN VE BİZLER ÖĞRETMEN OLARAK ATANALIM,LÜTFEN YARDIM EDİN …

 26. Hükümetimize meslek lisesi atama deyince aklına imam hatip yada din kültürü öğretmenliği geliyor esas mağduriyeti çeken bizleriz yazık bu milli eğitime gençlerimiz 20 li yaşalara geliyor 3-5 aylık mesleki kurslarla mesleki eğitim alıyorlar yazık!!!

 27. Artık silkinme zamanı yıllardır yenen hakkımızı istiyoruz!! agustosta artık bu ülkenin evladı oldugumuzu hissetmek istiyoruz. tüm engeller kalktı.

 28. yıllardan beri beklediğimiz yetti..katsayı engelide kalktı …meslek liselerine dönüşümde başlıyor daha ne gerekli atama için kendimizi asıp kesmelimiyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.