» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

8 Bin Öğretmen Mağdur Olabilir

A+  A- 8 Bin Öğretmen Mağdur Olabilir

Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk facebook hesabından Danıştay’ın uzman öğretmenlik kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

İşte 8 bin öğretmeni yakından ilgilendiren o açıklama;

“Danıştay kendi kararını iptal etti, 8 bin öğretmen mağdur olabilir!”

Uzman öğretmenlik Anayasa Mahkemesi kararı ile yeni bir aşamaya gelmişti. Anayasa Mahkemesi kararına güvenen pek çok öğretmen Danıştay nezdinde davalar açtı. Bize ulaşan bilgilere göre yaklaşık 8 bin öğretmen açtığı davayı kazanarak, uzman öğretmenlik haklarından yararlanmaya başlamıştı. Ancak bir mahkemenin verdiği olumsuz kararda direnmesi üzerine davayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşür ve yerel mahkemenin verdiği kararın doğru olduğuna hükmeder. Bu durumda davayı kazanan yaklaşık 8 bin uzman öğretmen için yeni bir döneme girilmiş durumdadır.

Hükümet ve MEB Anayasa Mahkemesinin kararına uygun düzenleme yapmadığı için yargı böyle bir karar vermiştir.

8 bin öğretmenin mağdur olması söz konusudur. Türk Eğitim Sen olarak bu karar henüz yazılmadan MEB ile ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurusunda MEB’in Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda düzenleme yapmadığı gerekçesi öne sürülmüş ve MEB düzenleme yapmaya zorlanmıştır. Sendikamız Hukuk Bürosu konu üzerinde çalışmasını sürdürmektedir.

Yaşanacak problemle ilgili Anayasa Mahkemesine yeni bir dava açılabilir, ancak MEB bu konuda yeni bir düzenleme yaparsa mağduriyet ortadan kalkacaktır. Aksi takdirde öğretmenlerin uzman öğretmenlik sebebiyle almış oldukları ücreti geri ödemesi söz konusu olabilir.

Enteresan bir konu da Danıştayın birkaç yıldır verdiği olumlu kararların, Danıştay İdari Dava Kurulu tarafından iptal edilmesidir.Anayasa Mahkemesinin verdiği bir kararın uygulanmaması, Danıştayın Anayasa mahkemesi kararına rağmen böylesine bir karar vermesi, kanunlarda anlamsız bir boşluk olduğunu da göstermektedir. Problemin çözülmesi için, Türk Eğitim Sen olarak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

İsmail Koncuk / Türk Eğitim Sen, Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 9 Ekim 2013 tarihinde eklenmiştir. "8 Bin Öğretmen Mağdur Olabilir" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. Eğitimci

  Uzman öğretmenlikte yaşanan sıkıntıların çözümü için ortak hareket edilmesinde yarar var. Bu sorunun çözümü için çaba gösterenlere teşekkürler…

 1. academyturkey

  35 Yıllık Kurumsal Tecrübesiyle, Mesleği Öğretmenlik Olan, Uzman ve Deneyimli Amerikan ve Yerli Öğretmenler Tarafı… https://t.co/eFvID9BI6J

 1. AHMETMANTAS1

  RT @mdmr1515: Uzman Öğretmenlik sorunu çözülmelidir #egitimis30yasinda

 1. AHMETMANTAS1

  RT @mdmr1515: Uzman Öğretmenlik sorunu çözülmelidir. TÜM ÖĞRETMENLER Uzmandır. #egitimis30yasinda

 1. barisdudu

  RT @mdmr1515: Uzman Öğretmenlik sorunu çözülmelidir #egitimis30yasinda

 1. mdmr1515

  RT @mdmr1515: Uzman Öğretmenlik sorunu çözülmelidir.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6