8 Bin Öğretmen Mağdur Olabilir

Türk Eğitim Sen Başkanı İsmail Koncuk facebook hesabından Danıştay’ın uzman öğretmenlik kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

İşte 8 bin öğretmeni yakından ilgilendiren o açıklama;

“Danıştay kendi kararını iptal etti, 8 bin öğretmen mağdur olabilir!”

Uzman öğretmenlik Anayasa Mahkemesi kararı ile yeni bir aşamaya gelmişti. Anayasa Mahkemesi kararına güvenen pek çok öğretmen Danıştay nezdinde davalar açtı. Bize ulaşan bilgilere göre yaklaşık 8 bin öğretmen açtığı davayı kazanarak, uzman öğretmenlik haklarından yararlanmaya başlamıştı. Ancak bir mahkemenin verdiği olumsuz kararda direnmesi üzerine davayı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşür ve yerel mahkemenin verdiği kararın doğru olduğuna hükmeder. Bu durumda davayı kazanan yaklaşık 8 bin uzman öğretmen için yeni bir döneme girilmiş durumdadır.

Hükümet ve MEB Anayasa Mahkemesinin kararına uygun düzenleme yapmadığı için yargı böyle bir karar vermiştir.

8 bin öğretmenin mağdur olması söz konusudur. Türk Eğitim Sen olarak bu karar henüz yazılmadan MEB ile ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurusunda MEB’in Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda düzenleme yapmadığı gerekçesi öne sürülmüş ve MEB düzenleme yapmaya zorlanmıştır. Sendikamız Hukuk Bürosu konu üzerinde çalışmasını sürdürmektedir.

Yaşanacak problemle ilgili Anayasa Mahkemesine yeni bir dava açılabilir, ancak MEB bu konuda yeni bir düzenleme yaparsa mağduriyet ortadan kalkacaktır. Aksi takdirde öğretmenlerin uzman öğretmenlik sebebiyle almış oldukları ücreti geri ödemesi söz konusu olabilir.

Enteresan bir konu da Danıştayın birkaç yıldır verdiği olumlu kararların, Danıştay İdari Dava Kurulu tarafından iptal edilmesidir.Anayasa Mahkemesinin verdiği bir kararın uygulanmaması, Danıştayın Anayasa mahkemesi kararına rağmen böylesine bir karar vermesi, kanunlarda anlamsız bir boşluk olduğunu da göstermektedir. Problemin çözülmesi için, Türk Eğitim Sen olarak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

İsmail Koncuk / Türk Eğitim Sen, Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı

1 thought on “8 Bin Öğretmen Mağdur Olabilir

  1. Uzman öğretmenlikte yaşanan sıkıntıların çözümü için ortak hareket edilmesinde yarar var. Bu sorunun çözümü için çaba gösterenlere teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.