9. Sınıflara Servis-Yemek

Servis ve yemek bedava. Milli Eğitim Bakanlığı, 9. sınıflar için taşımalı ortaöğretim programını başlattı. Özellikle kız çocuklarının öncelikli olacağı uygulamada, ortaöğretime erişimde sorunlar yaşayan 9. sınıf öğrencilerinin, ikamet ettikleri yerleşim birimlerinden alınarak ilgili okullara; ders bitiminde de okullardan alınarak yerleşim birimlerine götürülmesi ve öğrencilere öğle yemeği verilmesi planlanıyor.

GENELGE YAYINLANDI

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 2010/60 sayılı bir genelge yayınladı. Çubukçu, söz konusu genelgede, 2010-2011 öğretim yılında 9. sınıflar için taşımalı ortaöğretim uygulamasının başlayacağını duyurdu.

Taşıma planlamasında öncelikle kız çocuklarının okula erişimi, ailenin sosyal durumu ve ekonomik olması gibi hususlar dikkate alınacak. Taşınması ekonomik olmayan ve ulaşım şartları elverişsiz olan yerleşim birimindeki öğrencilerin pansiyonlu ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmeleri sağlanacak ve bu pansiyonlardaki boş kapasiteler doldurulacak. Pansiyona yerleştirilemeyenler taşıma kapsamına alınacak.

Genelgeye göre, il / ilçe belediye sınırları içinde ve 5 km’den daha az mesafede taşıma yapılmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2010/60 sayılı genelgesi için tıklayınız.

2 thoughts on “9. Sınıflara Servis-Yemek

  1. Taşımalı araçlarla gelen aynı köyden aynı okulun diğer öğrencileri nolacak! Sadece 9. sınıflaraymış. Bi iş yapıyorsanız doğru dürüst yapın. Aynı köydeki üst sınıflarda okuyanlar ne yapsın zaten zar zor geliyor çoğu..

  2. sayın çubukçu ben anadolu ögretmen lisesinde okuyorum malatyadan akcadaga gitmek zorundayım maddi durumumuz iyi olmadıgı için servis ücretini karsılayamıyoruz ben şimdi okulu mu bırakayım düz liselere servis ücretsizde bize neden degil cevap yazarmısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.