» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Açık Uçlu Sorular Geliyor

A+  A- Açık Uçlu Sorular Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI açıkladı: açık uçlu sorular geliyor! Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınav sistemini bir kez daha değiştireceklerini açıkladı.

Üzerinde çalışılan sisteme göre öğrencilerin okul sınavlarında ve TEOG’da açık uçlu sorularla karşılaşacak, çoktan seçmeli test tekniğinden vazgeçilecek. Sık sık değişiklik yapılan sınav sistemiyle ilgili bu yeni haber öğrenciler kadar velileri de endişelendirdi.

Akıllara gelen sorular yanıt beklemekte…

Nabi AVCI, Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) projesiyle öğrencilerin açık uçlu soruların da bulunduğu sınavlara alınacağını ve nerede eksiklikleri olduğunun görüleceğini belirtti.

Bakan Avcı öğretmenlerin sınav komisyonlarında yer alması ve soruların daha fazla okul, sınıf ve müfredat odaklı hale getirilmesiyle okula devam eden öğrencilerin dershane gibi takviyelere ihtiyaç duymadan üniversite sınavlarına hazırlanmasının sağlanacağını dile getirdi.

Soruların okul odaklı olduğuna dikkati çeken Avcı, “Sorular okul esaslı olacak. Okulda öğrendiği neyse o. Sürpriz yok” dedi.

Sınavlar Nasıl uygulanacak?

Nabi Avcı, sınavların nasıl uygulanacağının ve değerlendirmenin nasıl yapılacağının sorulması üzerine şöyle konuştu: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ‘ABİDE’ diye ayrıca tanıtacağımız bir projemiz var. Sene içerisinde öğrencilerimizi, hem açık uçlu soruların da bulunduğu sınava almak hem de açık uçlu sınavlarla öğrencinin nerede zafiyeti olduğunu görüp daha sonra takviyeyi ona göre programlamak biçimde planladığımız bir çalışmamız var. Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğümüz ilk model sınav uygulamasını yaptı. Çok da başarılı sonuçlar aldı. Açık uçlu soruları da kullanarak yapıyoruz. Tablet bilgisayarlar orada işimize yarıyor. Onun üzerinden de yapabiliyor. Bunu daha ileride de genişleteceğiz. Pilot uygulamada, tablet bilgisayardaki sınav kağıdını, sizi tanımayan, -adınız da görülmüyor sadece bir kod var- iki öğretmen ayrı ayrı okuyor. Ve onların ortalaması alınıyor. Eğer iki öğretmenin notu arasında ciddi bir fark varsa o zaman 3. bir hakem öğretmene gidiyor. Biz bu arada öğretmenlerin kaydını da tutuyoruz. Yani Ahmet Bey diyelim hep notları şişiriyor. Ahmet hep 100 verdiği yere Ayşe Hanım 40-50 veriyor. Bu kadar da olmaz. O zaman ya Ayşe Hanımın değerlendirmesinde bir sorun var, sıfırcı hocalardan veya Ahmet Bey biraz bonkör davranıyor. Bu tür uçlarda olan öğretmenleri de zaman içerisinde değerlendirme gruplarından çıkarıyoruz.”

Uzmanlaşmış Öğretmenler Görev Yapacak

Avcı, “Proje kapsamında, sınav yapanla ders anlatan öğretmeni ayıracağız” dedi. Mevcut durumda öğretmenlerin sınıfta anlattıkları derslerin sınavlarını da kendilerinin yaptığını ifade eden Avcı, görevi sadece ölçme değerlendirme olan öğretmenlerin istihdam edilmesinin planlandığını vurguladı.

Akıllara Gelen Bazı Sorular

Sınavlar konusunda sicili kötü olan Bakanlığın yeni açıklamasıyla akıllara gelen sorular yanıtlarını bekliyor.
– Test tekniğiyle yapılan sınavlarda bile kopyanın önüne geçilemezken, değerlendirilmesi güç açık uçlu sorularla kopyanın önüne geçilebilecek mi?

– Sınav sonuçları değerlendirilirken değerlendirmeyi yapacak iki öğretmenin de haksız olarak yüksek veya düşük not vermesi durumunda ortaya çıkacak adaletsizlik nasıl giderilecek?

– El yazısı okunaklı olmayan öğrencilerin yanıtları nasıl değerlendirilecek?

– Merkezi olarak yapılan sınavların sonuçlarının gelişmiş yazılımlar kullanılarak açıklanması bile günler sürmekteyken, açık uçlu sınavların sonuçlarının açıklanması ne kadar zaman alacak?

– Öğrencilerin yanıtlarının değerlendirilmesinde yoruma dayalı sorularda objektiflik nasıl sağlanacak?

– Test tekniğinde bilgisayar ortamında bile yaşanan hataların açık uçlu sınavlarda tespiti nasıl yapılacak, hatanın önüne nasıl geçilecek?

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SINAVLAR kategorisi altında 19 Ekim 2015 tarihinde eklenmiştir. "Açık Uçlu Sorular Geliyor" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. selin cınar

  ya acık uclu sınav olmasın

 1. sriynaa

  güzel bir yolculuktan sonra eve dönüp huzurlu hissedemiyorum. mükemmel bir roman, açık uçlu bitmiş gibi bir boşluk.… https://t.co/LPqqRPPF5V

 1. Boylemiguleyim

  @vuslat_avcii Açık uçlu sorularla aramda hep baștaki muhabbet dönüyo

 1. baknyoruz

  @Musakan21 @temmuz1071 @mutsuzcayerkegi @bicaredervis @FakhreddinPasa @ismail19191919 Hocam çok açık uçlu bir soru… https://t.co/SeIIRNQzsg

 1. DOKUZARTI1

  RT @RencberOzcan: @serefoguz Hocam Fransa'da Haziran ayında Üniversiteye geçiş sınavı sayılan Baccalauréat (BAC) sınavında sorulan açık uç…

 1. serefoguz

  RT @RencberOzcan: @serefoguz Hocam Fransa'da Haziran ayında Üniversiteye geçiş sınavı sayılan Baccalauréat (BAC) sınavında sorulan açık uç…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
3