Açık Uçlu Sorular Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI açıkladı: açık uçlu sorular geliyor! Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sınav sistemini bir kez daha değiştireceklerini açıkladı.

Üzerinde çalışılan sisteme göre öğrencilerin okul sınavlarında ve TEOG’da açık uçlu sorularla karşılaşacak, çoktan seçmeli test tekniğinden vazgeçilecek. Sık sık değişiklik yapılan sınav sistemiyle ilgili bu yeni haber öğrenciler kadar velileri de endişelendirdi.

Akıllara gelen sorular yanıt beklemekte…

Nabi AVCI, Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) projesiyle öğrencilerin açık uçlu soruların da bulunduğu sınavlara alınacağını ve nerede eksiklikleri olduğunun görüleceğini belirtti.

Bakan Avcı öğretmenlerin sınav komisyonlarında yer alması ve soruların daha fazla okul, sınıf ve müfredat odaklı hale getirilmesiyle okula devam eden öğrencilerin dershane gibi takviyelere ihtiyaç duymadan üniversite sınavlarına hazırlanmasının sağlanacağını dile getirdi.

Soruların okul odaklı olduğuna dikkati çeken Avcı, “Sorular okul esaslı olacak. Okulda öğrendiği neyse o. Sürpriz yok” dedi.

Sınavlar Nasıl uygulanacak?

Nabi Avcı, sınavların nasıl uygulanacağının ve değerlendirmenin nasıl yapılacağının sorulması üzerine şöyle konuştu: “Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ‘ABİDE’ diye ayrıca tanıtacağımız bir projemiz var. Sene içerisinde öğrencilerimizi, hem açık uçlu soruların da bulunduğu sınava almak hem de açık uçlu sınavlarla öğrencinin nerede zafiyeti olduğunu görüp daha sonra takviyeyi ona göre programlamak biçimde planladığımız bir çalışmamız var. Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlüğümüz ilk model sınav uygulamasını yaptı. Çok da başarılı sonuçlar aldı. Açık uçlu soruları da kullanarak yapıyoruz. Tablet bilgisayarlar orada işimize yarıyor. Onun üzerinden de yapabiliyor. Bunu daha ileride de genişleteceğiz. Pilot uygulamada, tablet bilgisayardaki sınav kağıdını, sizi tanımayan, -adınız da görülmüyor sadece bir kod var- iki öğretmen ayrı ayrı okuyor. Ve onların ortalaması alınıyor. Eğer iki öğretmenin notu arasında ciddi bir fark varsa o zaman 3. bir hakem öğretmene gidiyor. Biz bu arada öğretmenlerin kaydını da tutuyoruz. Yani Ahmet Bey diyelim hep notları şişiriyor. Ahmet hep 100 verdiği yere Ayşe Hanım 40-50 veriyor. Bu kadar da olmaz. O zaman ya Ayşe Hanımın değerlendirmesinde bir sorun var, sıfırcı hocalardan veya Ahmet Bey biraz bonkör davranıyor. Bu tür uçlarda olan öğretmenleri de zaman içerisinde değerlendirme gruplarından çıkarıyoruz.”

Uzmanlaşmış Öğretmenler Görev Yapacak

Avcı, “Proje kapsamında, sınav yapanla ders anlatan öğretmeni ayıracağız” dedi. Mevcut durumda öğretmenlerin sınıfta anlattıkları derslerin sınavlarını da kendilerinin yaptığını ifade eden Avcı, görevi sadece ölçme değerlendirme olan öğretmenlerin istihdam edilmesinin planlandığını vurguladı.

Akıllara Gelen Bazı Sorular

Sınavlar konusunda sicili kötü olan Bakanlığın yeni açıklamasıyla akıllara gelen sorular yanıtlarını bekliyor.
– Test tekniğiyle yapılan sınavlarda bile kopyanın önüne geçilemezken, değerlendirilmesi güç açık uçlu sorularla kopyanın önüne geçilebilecek mi?

– Sınav sonuçları değerlendirilirken değerlendirmeyi yapacak iki öğretmenin de haksız olarak yüksek veya düşük not vermesi durumunda ortaya çıkacak adaletsizlik nasıl giderilecek?

– El yazısı okunaklı olmayan öğrencilerin yanıtları nasıl değerlendirilecek?

– Merkezi olarak yapılan sınavların sonuçlarının gelişmiş yazılımlar kullanılarak açıklanması bile günler sürmekteyken, açık uçlu sınavların sonuçlarının açıklanması ne kadar zaman alacak?

– Öğrencilerin yanıtlarının değerlendirilmesinde yoruma dayalı sorularda objektiflik nasıl sağlanacak?

– Test tekniğinde bilgisayar ortamında bile yaşanan hataların açık uçlu sınavlarda tespiti nasıl yapılacak, hatanın önüne nasıl geçilecek?

1 thought on “Açık Uçlu Sorular Geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.