AES de 26 Şubat’ta İş Bırakıyor

Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Eğitim İş‘ten sonra Anadolu Eğitim Sendikası da iş bırakacağını açıkladı. Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliklere yönelik itirazlar sonucu iş bırakacağını belirten sendika sayısı dörde çıktı.

Anadolu Eğitim Sendikası’nın açıklaması haberimizin devamında;

MEB TORBA YASASINI PROTESTO İÇİN İŞ BIRAKIYORUZ!

Milli Eğitim Temel Kanunu başta olmak üzere dershaneler dahil pek çok başlıkta sistemi dinamitleyen ve tamamen siyasi zeminde yürüyen çatışmanın geri dönülmez bir noktada olduğu nettir. Sendikamız ilgili taslağın basına yansımasıyla ilk defa 8 Şubat 2014 Tarihinde muhalif iradesini ortaya koymuş, 10 Şubat 2014 Pazartesi günü tüm eğitim sendikalarına ortak bir eylemlilik içinde İŞ BIRAKMA çağrısı yapmıştır.

24 Şubat itibari ile torbanın eğitim komisyonundan genel kurula sevkiyle üç eğitim sendikasının daha çağrımızla uyumlu iş bırakma kararı netleşmiştir. Yaptığımız çağrının karşılık bulması örgütlü hak arama mücadelesinde eylem birliği yapılabildiğinin işareti olarak anlamlıdır.

24 Şubat 2014 Tarih ve 382 Sayılı MYK Kararımız gereği 26 Şubat 2014 Çarşamba Günü MEB torba kanunu içeriğini protesto etmek için iş bırakıyoruz.

Öğretmen atamalarından dershanelere, stajyerliğin kaldırılmasından yöneticilerimizin görevden azledilmesine kadar bir çok başlıkta hukuken sorunlu, içerik olarak ucube taslağın yasalaşması halinde öğrenci, veli, öğretmen, idareci ve hatta yurttaş olarak kaybedeceklerimizin idraki içindeyiz. Tarihi bir sorumluluk içinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imza koyduğu uluslar arası anlaşmalar ve 4688 Sayılı Yasa’nın çerçevesi içinde eylem irademizi ilan ediyor, 66 il-ilçe temsilciliğimiz ve 81 ile dağılan üyelerimiz ile 26 Şubat 2014 Günü iş bırakacağımızı kanun yapıcılara, kamuoyuna duyuruyoruz.

Anadolu Eğitim Sendikası MYK ve Temsilcilikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.