» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Af Yine Emekçiyi Vurdu

A+  A- Af Yine Emekçiyi Vurdu

AKP Hükümeti’nin torba yasası can yakacak. Hükümet meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırakların ücretine göz dikti. Ücretler azaltılıyor… Sigortası eksik yatanlardan eksik günlerin primlerini kendilerinin yatırması isteniyor.

Planlanan aftan, vatandaştan çok devlete borç “takan” büyük işletmeler yararlanacak.

Aftan istihdam paketine, özelleştirme davalarından işsizlik sigortasının kullanımına pek çok düzenlemeyi içeren torba yasa meclis gündeminde görüşülmeye devam ediliyor.

Tasarı, vergi affından yararlanacak olan basın yayın organları tarafından “evden çalış, parayı kap” tarzında aktarılsa da aslında yapılması planlanan değişiklikler bir çok çalışanın canını yakacak özellikte.

* Tasarı ile 31 Temmuz 2010 ve öncesi için ödeme kolaylığı sağlanıyor, devlete borçlu bir çok büyük işletme devlete olan borçlarından kurtuluyor.

* “Evden çalışma”, “uzaktan çalışma” gibi yeni tanımlar da ekleniyor. “Kısmi süreli”, “çağrı üzerine” çalışma gibi nedenlerle bir ay içinde sigortası eksik yatmış olan bir işçinin sigortasını, “30 tam güne” kendi cebinden tamamlaması isteniyor.

* Mesleki Eğitim Kanunu’nda, “meslek eğitimi gören öğrenci, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez” olarak düzenlenen ifade, “asgari ücretin net tutarının yüzde 30’u” olarak değiştiriliyor. Çırakların ücreti azaltılmış oluyor.

* Tasarı ile hak etmediği halde yaşlılık, malüllük, muhtaç, güçsüz maaşı alanların yüzde 50 fazla ödeme cezası da affediliyor.

* “İstihdamı teşvik” adı altında 18-29 yaş arasında işçi çalıştıranların prim desteğinden yararlanması sağlanıyor. Bu durum 18-29 yaş aralığındakilere istihdam imkanı sağlıyor fakat işverenler destekten yararlanmak için 30 yaş üzerindeki çalışanlarını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

* Tasarı, hazineye en çok borcu olan belediyelerden biri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi için de tam bir kıyak anlamına geliyor.

Tasarı satır aralarına sıkışmış bir çok yenilik ve değişiklik içeriyor.

Basın yayın organları değişiklikleri her zaman ki gibi allayıp pullayarak sunmaya devam etse de yapılan değişikliklerin çalışanlar için ciddi tehlikeler yaratacağı görülüyor.


Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 1 Aralık 2010 tarihinde eklenmiştir. "Af Yine Emekçiyi Vurdu" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6