Afyon MEM Ticarete mi Atıldı?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer‘in her fırsatta “sınavları kaldıracağız”, Başbakan’ın “dershaneleri kapatacağız” açıklamaları yaptığı süreçte bazı Milli Eğitim Müdürlükleri’nin sınav hizmeti veren kurum ve kişilerle ortak çalışmalar yürüttüğü belirlendi.

Geçtiğimiz günlerde “Vaktaş – E-Sınav” adlı firma ile Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü‘nün ortak düzenlediği “Ailelerin Öğretmenliği, Öğrenci-Veli İletişimi” semineri ve “Kazanım Takip Sistemi” tanıtımı toplantısına her okuldan veli katılımının zorunlu tutulduğu iddia edildi.

İddiaya göre; rehberlik semineri konusunda okullara iki resmi yazı gönderen ve her okula telefon ile ulaşan Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü seminere her okuldaki okul müdürü, okul aile birliği başkanlarıyla her sınıftan en az birer velinin (sınıf annesi-sınıf babası) katılımını zorunlu tuttu.

Rehberlik toplantısının ardından Vaktaş adlı firma tarafından velilere, ücretli bir hizmet olan sınav takip sistemlerinin tanıtımı yapıldı.

VAKTAŞ NEDİR?

Vaktaş, ilköğretim öğrencilerine Seviye Belirleme Sınavı (SBS), ortaöğretim 9., 10. ve 11. sınıflara Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), 12. sınıflara YGS ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) formatında deneme sınavları yapan ve e-sınav adlı web tabanlı kazanım ölçme sisteminin satışını yapan bir firma…

Çeşitli düzeylerde deneme sınavları ve web tabanlı sınav sistemleriyle öğrenci başarısını ölçmeyi amaçladığını belirten Vaktaş A.Ş. 1991 yılından beri hizmet vermekte.

OKUL İDARELERİ KANDIRILDI MI?

Okullara gönderilen resmi yazıda “sınav sistemi” tanıtımı yapılacağı konusunda bilgi verilmediği, verilecek konferansın “Ailelerin Öğretmenliği, Öğrenci-Veli İletişimi” konularında olacağının belirtildiği aktarıldı.

Okul müdürleri, okul aile birliği başkanları ve her sınıftan bir velinin katılımının zorunlu tutulmasından dolayı merkez ve merkeze bağlı kasaba okullarından birer veliyi konferansın yapılacağı yere yönlendiren/götüren okul müdürleri, verilen konferansın ardından sınav sistemi tanıtımının yapılmasına tepki gösterdi.

Okul müdürleri “buraya velileri rehberlik semineri için getirdik, sınav tanıtımı nerden çıktı?” diyerek tepkilerini belirtti.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SAVUNDU…

Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü, gösterilen tepki sonucunda konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bakanlığımızın sınavlar konusundaki tutumuna ve eğitim politikalarına ters bir durum söz konusu değildir. Verilen seminere katılım zorunlu tutulmamıştır” dedi.

Okul müdürleri ise seminerle ilgili olarak okullara Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından iki resmi yazı gönderildiğini, ayrıca müdürlüğün ARGE biriminin okullara telefonla ulaşarak katılım konusunda telkinlerde bulunduğunu belirtti.

Her ne kadar Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü katılım zorunlu değildi açıklamasında bulunsa da okullara gönderilen 09.11.2012 ve 27.11.2012 tarihli “günlü” olarak çıkarılan yazılarda “…konferans salonunda bulunulması gerekmektedir”, “… seminere katılım konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi” şeklinde ifadeler yer almakta.

AFYON MEM YAZISI – 1

afyonmemyazi-1

AFYON MEM YAZISI – 2

afyonmemyazi-2

1 thought on “Afyon MEM Ticarete mi Atıldı?

  1. Afyon il milli eğitim “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle düzenlemiş olduğu; ilimizdeki okullarda görev yapan öğretmenlerden; Mesleğinde Farkındalık yaratmış öğretmenlerin seçimi ve ödüllendirme araştırması yapılmış ve binlerce öğretmenin görev yaptığı şehirde hiç Mesleğinde Farkındalık yaratmış öğretmen bulunamadığı!!! İçin haberde görüldüğü gibi bir müdür yardımcısı ödüllendirilmiştir. Öğretmenlere azim verecek bu tür çalışmanın bir ya da birkaç öğretmenin ödüllendirilmesi daha mantıklı ve yerinde olurdu.

    Haber linki http://afyon.meb.gov.tr/www/ogretmenlik-mesleginde-fark-yaratanlar/icerik/353

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.