Afyon MEM’den Kaset Açıklaması

“Afyon MEM’de Kaset Skandalı” başlığıyla basına yansıyan haberle ilgili olarak bir açıklama yapıldı. Şube Müdürü İbrahim Özkul’un yaptığı iddia edilen konuşmayla ve haberlerle ilgili olarak Afyon Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN bir açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada iddialar reddedildi. Öte yandan eğitimciler sözü edilen ses kaydının açıklanmasını bekliyor.

Afyonkarahisar Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklaması aşağıdadır.

Kurumumuzla İlgili Çıkan Gerçek Dışı Haberlerle İlgili Basın Açıklaması:

Afyonkarahisar İlinde yerel düzeyde yayın yapan gazetelerinden ODAK Gazetesi´nin 24/06/2013 tarihli baskısında yer alan “Milli Eğitimde Kaset Skandalı”başlıklı ve 25/06/2013 tarihli baskısında yer alan“Kaset Skandalı Afyon´u Sarstı” başlıklı yazıları ile ilgili olarak ;

Afyonkarahisar Öğretmenevinde 21/01/2013 tarihinde İmam Hatip Lisesi Müdürleri ile 24/01/2013 tarihinde Merkez ve Merkezde görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ile Afyon Lisesi Konferans Salonu´nda, İlimiz Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim ÖZKUL başkanlığında ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin YALÇIN´ın da katılımı ile toplantılar gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantılarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretmenlerine Seçmeli Dersler konusunda Milli Eğitim Bakanlığımızın 13/09/2012 tarihli ve 515 sayılı yazıları gereğince bilgi verilmiştir. Seçmeli derslerin (Kur’an-ı Kerim,Hazreti Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler) işlenişi ve uygulamada birliktelik sağlanması hedeflenmiştir.

Seçmeli derslerdeki görevlendirmelerin Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlık makamının 13/09/2012 tarih ve 515 sayılı yazılarındaki talimatlara uygun şekilde düzenlenmesi ve motivasyonu yükseltmek amacı ile Şube Müdürü İbrahim ÖZKUL bilgi vermiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı M. Emin ZARARSIZ imzalı söz konusu yazının son paragrafında “Özellikle Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler Dersleri öncelikle okullardaki mevcut Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri tarafından, bunların yetersizliği halinde ise İmam Hatip Meslek Dersi Öğretmenlerinin maaş – ek ders karşılığı görevlendirilmeleri suretiyle okutulacaktır. Bu suretle de öğretmen temin edilemediği hallerde ücretli öğretmen temin edilecektir. Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda gerekli işlemlerin yapılması ve aykırı davranan okul yönetimleri hakkında gerekli işlemlerin yapılması hususunda gereğini rica ederim.” denilmekte olup, Şube Müdürü İbrahim ÖZKUL tarafından okunmuştur.

İmam Hatip Lisesi Müdürleriyle ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ile yapılan toplantılar gündemi belli olan toplantılardır. Toplantıda konuşulan konular tutanak altına alınmıştır. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ile yapılan toplantıda branşı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olan okul müdürlerimizin de katılımıyla gerçekleşmiş olup, okul müdürlerinin farklı konumda değerlendirilmesi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinden emir ve talimat almaları şeklinde bir sonuç çıkartmak toplantının ruhuna ve ortamına aykırı olup, idda edildiği gibi bir ortam ve çıkarım oluşturmadığı, toplantı sırasında ve toplantı ardından olayın gündeme gelmeyişinden anlaşılabilir.

Din Öğretimi Şube Müdürü İbrahim ÖZKUL’un seçmeli dersler konusunda yapmış olduğu konuşmadaki bazı cümleler kasıtlı olarak Odak Gazetesi tarafından değiştirilmiş, ilaveler ve alıntılarla yanlış anlaşılmalara sebebiyet verecek cümleler kullanılmıştır. Kaset ve skandal kelimelerinin insanların bilinç altında çağrıştırdığı anlam açıktır. Olayla bu kelimelerin bağlantısının kurulması anlamlandırılamamıştır. Ocak ayında yapılan toplantıların üzerinden beş ay sonra hangi maksatla ve amaçla çarpıtılarak verildiği konusu düşündürücüdür.

Olayla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl Eğitim Denetmenleri Başkanlığınca inceleme başlatılmıştır.

İftira niteliğinde yayın yapan Odak Gazetesi ve Gazetenin Köşe Yazarı Ömer Mazi ile ilgili olarak hukuki süreç başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Metin YALÇIN
İl Milli Eğitim Müdürü

1 thought on “Afyon MEM’den Kaset Açıklaması

  1. Secmeli derse bak, zorla sectirme oluyor bu.bir yetkili de cikip secmeli derslerde işlenişi ve uygulamada birliktelik sağlamak yerine bu dersleri zorunlu yapinda asil niyetiniz bellk olsun demiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.