» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

AKP Darbecilerin Yargılanmasına Hayır Dedi

A+  A- AKP Darbecilerin Yargılanmasına Hayır Dedi

AKP, 12 Eylülcülerin yargılanmasına dair kanun teklifine hayır oyu verdi

AKP, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için yapılan oylamada ‘hayır’ dedi. Meclis’te BDP Milletvekili Hasip Kaplan‘ın darbe yapanların yargılanmasına ilişkin kanun önerisinin gündeme alınması oylaması MHP ve AKP’li milletvekillerin oylarıyla reddedildi.

Oylamada AKP‘nin 12 Eylül darbecilerinin yargılanması önerisine hayır demesi 12 Eylül referandumunu hatırlattı. Zira 12 Eylül referandumunda AKP, referandum stratejisini 12 Eylül darbesini gerçekleştirenlerin yargılanması söylemi üzerine kurmuştu. AKP’nin stratejisine kendi seçmeninin yanı sıra “yetmez ama evet” diyen bir grup liberal de destek vermişti.

Başbakan Erdoğan referandum sürecinde 20 Temmuz günü tarihi bir konuşma yapmıştı. Konuşmasında 12 Eylül darbesi sonrası idam edilen Necdet Adalı’dan Erdal Eren’e, Mustafa Pehlivanoğlu’ndan Hüseyin Kurumahmutoğlu‘na kadar pek çok ismi anmıştı. Erdoğan’ın konuşması sık sık ağlaması nedeniyle kesilmişti. Erdoğan konuşmasında Nevzat Çelik’in “Şafak Türküsü” şiirini de okumuştu.

Erdoğan konuşmasında şunları söylemişti: “Yıllarca 12 Eylül mağdurları solcuları istismar eden CHP, 12 Eylül ile yüzleşemese de biz yüzleşeceğiz. Yıllarca 12 Eylül mağduru ülkücülerin sesine kulak vermeyen MHP, 12 Eylül ile hesaplaşamasa da biz hesaplaşacağız. Adil bir şekilde yargılanmadan, darağacağına gönderilen Necdet Adalı’nın, Mustafa Pehlivanoğlu’nun, Erdal Eren’in, sabah namazında dayakla öldürülen Hüseyin Kurumahmutoğlu’nun hatıraları karşısında alnımız ak kalırken, onlar boyunlarını bükmüş durumda kalacaklar, mahcup olacaklar.”

1 2

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 13 Şubat 2011 tarihinde eklenmiştir. "AKP Darbecilerin Yargılanmasına Hayır Dedi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9