» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

AKP Nükleerde Kararlı

A+  A- AKP Nükleerde Kararlı

Japonya’daki depremin ardından nükleer sızıntının ülkemizi de etkilemesinden korkuluyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yaşanan faciayı görmezden gelerek “Türkiye’de nükleer santral kurmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yıldız, “2-3 ay içerisinde şantiyede ciddi aktiviteler başlayacak. Karadeniz’de de şartlar oluşursa Japonya ile birlikte nükleer santraller yapacağız” dedi.

Bilindiği gibi Japonya’daki bazı reaktörlerin soğutma sistemlerinin durması sonucu 1. reaktörde patlama gerçekleşmişti.

1 SAATTE 1 YILLIK RADYASYON

Felaket sonrasında santraldeki radyoaktivite oranının bir saatte bir yıllık seviyenin eşiğine geldiği bildirildi. Yaşanan felaketten sonra bölgede yaşayan yaklaşık 6 bin kişi tahliye edildi.

Japonya’da yaşanan felaketin, Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santrallerin de nasıl bir tehlike taşıyacağını gözler önüne serdiğini belirtiliyor.

AKP Hükümeti, çevrecilerin ve halkın verdiği mücadeleye rağmen Sinop ve fay hattına yakın olan Mersin Akkuyu‘da nükleer santral kurulması için uzun zamandır çalışmalar yapmaktaydı.

Yaşanan felaketle; nükleer santralleri yoğun olarak kullanan, bu alandaki teknolojiyi üreten ve depreme karşı en gelişmiş önlemleri alan Japonya‘nın bile nükleer felaketlerin önüne geçemediği ortaya çıktı. Türkiye’de planlanan santrallerin nükleer felaket yaşayan Japonya tarafından yapılacak olması tüm çevrelerde endişeye neden oldu.

Bakan Yıldız ise, herşeye rağmen “Türkiye’de 1 değil, 2 değil 3 santral kurulacağız” dedi.

25 yıl önce Çernobil felaketi yaşanırken olan biteni halktan gizleyen devlet yetkilileri, halkı korumak yerine televizyona çıkıp radyasyonlu çay içen bakanlar hafızalardaki tazeliğini koruyor.

HA RUSYA’DA, HA SİNOPTA…

AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç da nükleer santrallerle ilgili olarak “Azerbaycan’da, Ermenistan’da, Rusya’da, Romanya’da Ukrayna’da nükleer santral var. Çevremizdeki bütün ülkeler nükleer enerjiden istifade ediyor. Bir nükleer sızıntı olacaksa ha Rusya’da sızıntı olmuş, ha Sinop’ta ha Mersin’de değişen bir şey yok.” demişti.

ÇERNOBİL’DE NE OLMUŞTU?

26 Nisan 1986’da Çernobil santralinin dördüncü ünitesinde yapılan bir deney sırasında meydana gelen kaza, yüzyılın en büyük nükleer faciası olarak tarihe geçmişti.

Faciada 31 kişi hayatını kaybetmiş, ancak radyoaktif maddeler uzun yıllar içinde etkisini gösterdiği için kazadan tam olarak kaç kişinin etkilendiği belirlenememişti.

Kazanın ardından Doğu Karadeniz’de kanser vakaları artış göstermişti.

Dönemin Sanayi Bakanı Cahit Aral, “çayları imha edin” önerisine karşılık canlı yayında çay içmişti.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 14 Mart 2011 tarihinde eklenmiştir. "AKP Nükleerde Kararlı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6