AKP Nükleerde Kararlı

Japonya’daki depremin ardından nükleer sızıntının ülkemizi de etkilemesinden korkuluyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise yaşanan faciayı görmezden gelerek “Türkiye’de nükleer santral kurmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yıldız, “2-3 ay içerisinde şantiyede ciddi aktiviteler başlayacak. Karadeniz’de de şartlar oluşursa Japonya ile birlikte nükleer santraller yapacağız” dedi.

Bilindiği gibi Japonya’daki bazı reaktörlerin soğutma sistemlerinin durması sonucu 1. reaktörde patlama gerçekleşmişti.

1 SAATTE 1 YILLIK RADYASYON

Felaket sonrasında santraldeki radyoaktivite oranının bir saatte bir yıllık seviyenin eşiğine geldiği bildirildi. Yaşanan felaketten sonra bölgede yaşayan yaklaşık 6 bin kişi tahliye edildi.

Japonya’da yaşanan felaketin, Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santrallerin de nasıl bir tehlike taşıyacağını gözler önüne serdiğini belirtiliyor.

AKP Hükümeti, çevrecilerin ve halkın verdiği mücadeleye rağmen Sinop ve fay hattına yakın olan Mersin Akkuyu‘da nükleer santral kurulması için uzun zamandır çalışmalar yapmaktaydı.

Yaşanan felaketle; nükleer santralleri yoğun olarak kullanan, bu alandaki teknolojiyi üreten ve depreme karşı en gelişmiş önlemleri alan Japonya‘nın bile nükleer felaketlerin önüne geçemediği ortaya çıktı. Türkiye’de planlanan santrallerin nükleer felaket yaşayan Japonya tarafından yapılacak olması tüm çevrelerde endişeye neden oldu.

Bakan Yıldız ise, herşeye rağmen “Türkiye’de 1 değil, 2 değil 3 santral kurulacağız” dedi.

25 yıl önce Çernobil felaketi yaşanırken olan biteni halktan gizleyen devlet yetkilileri, halkı korumak yerine televizyona çıkıp radyasyonlu çay içen bakanlar hafızalardaki tazeliğini koruyor.

HA RUSYA’DA, HA SİNOPTA…

AKP Grup Başkanvekili Suat Kılıç da nükleer santrallerle ilgili olarak “Azerbaycan’da, Ermenistan’da, Rusya’da, Romanya’da Ukrayna’da nükleer santral var. Çevremizdeki bütün ülkeler nükleer enerjiden istifade ediyor. Bir nükleer sızıntı olacaksa ha Rusya’da sızıntı olmuş, ha Sinop’ta ha Mersin’de değişen bir şey yok.” demişti.

ÇERNOBİL’DE NE OLMUŞTU?

26 Nisan 1986’da Çernobil santralinin dördüncü ünitesinde yapılan bir deney sırasında meydana gelen kaza, yüzyılın en büyük nükleer faciası olarak tarihe geçmişti.

Faciada 31 kişi hayatını kaybetmiş, ancak radyoaktif maddeler uzun yıllar içinde etkisini gösterdiği için kazadan tam olarak kaç kişinin etkilendiği belirlenememişti.

Kazanın ardından Doğu Karadeniz’de kanser vakaları artış göstermişti.

Dönemin Sanayi Bakanı Cahit Aral, “çayları imha edin” önerisine karşılık canlı yayında çay içmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.