» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Anadolu Liseleri Danıştay Kararı

A+  A- Anadolu Liseleri Danıştay Kararı

Eğitim Sen, Anadolu liselerine ilişkin Danıştay kararını yayımladı.

Eğitim Sen tarafından, 19.12.2010 gün ve 27354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Fen liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerinin Öğretmenleri İle Güzel Sanatlar ve Spor Liselerinin Beden Eğitimi, Müzik ve Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenlerinin Seçimi ve Atamalarına Dair Yönetmeliğin,

– “Kapsam” başlıklı 2.maddesinde her türdeki Anadolu liselerine yer vermemek suretiyle eksik düzenlemenin,

– 16/b maddesinde yer alan “valiliklerce” ibaresinin,

– “Kazanılmış haklar” başlıklı Geçici 1.maddede her türdeki Anadolu liselerinde görev yaptıktan sonra herhangi bir nedenle ayrılmış olan öğretmenlere yer vermemek suretiyle eksik düzenlemenin

– ve ekindeki EK-2 Değerlendirme Formu’nun 2.sütununa karşılık gelen puan değerlerinin ve 6.sütununda yer alan “Aynı Yılda” ibaresinin iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Bu davada Danıştay 2.Dairesi 12.7.2011 günlü ve E: 2011/1488 sayılı kararıyla iki maddenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bu kararla anılan yönetmeliğin “kapsam” başlıklı 2.maddesinde her türdeki Anadolu liselerine yer vermemek suretiyle eksik düzenlemenin ve “Kazanılmış haklar” başlıklı Geçici 1.maddede her türdeki Anadolu liselerinde görev yaptıktan sonra herhangi bir nedenle ayrılmış olan öğretmenlere yer vermemek suretiyle eksik düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, bu karardan haberdar olunur olmaz bu kararın uygulanmasına yönelik bir çalışma başlatıldığı belirtildi ve “Bu çalışmayla yürütmeyi durdurma kararının arkasında durarak Anadolu liselerine sınavsız atananları mağdur etmemek amaçlanmıştır.

Bu doğrultuda Genel merkez yöneticilerimiz bakanlık yetkilileriyle görüşmüş, bu görüşmenin ardından sendika temsilcileriyle bakanlık yetkililerinin yer alacağı bir komisyon kurulmasına karar verilmiştir. Bu komisyonun yaptığı toplantılarda sendikamız somut önerilerde bulunmuştur.

Bu toplantıda anılan karardan sonra her türdeki Anadolu liselerine sınavsız öğretmen ataması yapılmaması, anılan Danıştay kararı uyarınca yönetmelik değişikliği için bakanlığın İdari Dava Daireleri Kurulu’na yaptığı itiraz sonucunun beklenmesi ve anılan yönetmelik uyarınca sınavsız –sınavlı ayrımı yapılmaksızın birleştirilen normun ayrıştırılmasına ilişkin çalışmaların başlatılması konularında görüşmeler yapılmıştır.

Anılan Danıştay kararı uyarınca her türdeki Anadolu liselerinde sınavsız-sınavlı ayrımı yapılmaksızın normun birleştirilmesinin hukuksal dayanağı kalmamıştır. Bu nedenle branşında norm için yeteri kadar ders olması koşuluyla Anadolu liselerine sınavla atanmış öğretmenlerin norm fazlası sayılması olanaklı değildir. Aksi yönde hakkında işlem yapılan Anadolu liselerine sınavla atanmış öğretmenlerin anılan Danıştay kararını gerekçe göstererek bu işlemlerin geri alınmasını talep etme hakları vardır.” denildi.

İlgili Danıştay kararları için tıklayınız.

Danıştay Kararları

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 2 Ekim 2011 tarihinde eklenmiştir. "Anadolu Liseleri Danıştay Kararı" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9