AÖL Öğrencilerinin Zaferi

Geçtiğimiz günlerde okullarının kız imam hatip lisesine dönüştürüleceğini öğrenen ve “Okuyan Adam” eylemleriyle basında yer bulan Afyon Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin mücadelesi sonuç verdi.

Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi, mevcut yasal düzenleme kapsamında kapatılarak Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi‘ne dönüştürülmüştü.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih rehberinde okullarının adını ‘Afyonkarahisar Kız İmam Hatip Lisesi’ olarak gören öğrenci ve veliler okullarının kız imam hatip lisesine dönüştürüldüğünü öğrendi. Bu dönüşüme tepki gösteren öğrenciler, veliler ve eski mezunlar günlerce eylem yaparak bu dönüşüme karşı imza topladı.

Köşe yazarlarının da değindiği konu Afyon CHP Milletvekili Ahmet Toptaş tarafından meclise taşındı.

Bazı siyasilerin ve sivil toplum kuruluşlarının “bu eylemler imam hatipe karşı bir harekettir” çıkışlarına rağmen konu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘nın da önüne geldi.

Bakan Avcı, Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam etmesi yönünde karar alındığını bildirdi.

Bakan Avcı, okulun adının 25 Temmuz Cuma günü basılacak tercih rehberinde Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak yer alacağını söyledi. Gelecek yıl kız imam hatip lisesi için bina yapılacağını da kaydeden Bakan Avcı, bu bina yapılana kadar imam hatip lisesi öğrencilerinin aynı okulda misafir öğrenci olarak ders göreceğini açıkladı.

ÖĞRENCİLER SEVİNÇLİ

Afyonkarahisar’da başarılarıyla gündeme gelen Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri verdikleri mücadele sonunda kazanmış olmaktan mutlu olduklarını belirtmekte.

Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih Listeleri’nde 51611 tercih kodu ve Kamil Miras Anadolu Lisesi adıyla yer almakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.