» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

AÖL Öğrencilerinin Zaferi

A+  A- AÖL Öğrencilerinin Zaferi

Geçtiğimiz günlerde okullarının kız imam hatip lisesine dönüştürüleceğini öğrenen ve “Okuyan Adam” eylemleriyle basında yer bulan Afyon Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinin mücadelesi sonuç verdi.

Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi, mevcut yasal düzenleme kapsamında kapatılarak Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi‘ne dönüştürülmüştü.

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih rehberinde okullarının adını ‘Afyonkarahisar Kız İmam Hatip Lisesi’ olarak gören öğrenci ve veliler okullarının kız imam hatip lisesine dönüştürüldüğünü öğrendi. Bu dönüşüme tepki gösteren öğrenciler, veliler ve eski mezunlar günlerce eylem yaparak bu dönüşüme karşı imza topladı.

Köşe yazarlarının da değindiği konu Afyon CHP Milletvekili Ahmet Toptaş tarafından meclise taşındı.

Bazı siyasilerin ve sivil toplum kuruluşlarının “bu eylemler imam hatipe karşı bir harekettir” çıkışlarına rağmen konu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘nın da önüne geldi.

Bakan Avcı, Afyonkarahisar Anadolu Öğretmen Lisesi’nin Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak eğitim öğretime devam etmesi yönünde karar alındığını bildirdi.

Bakan Avcı, okulun adının 25 Temmuz Cuma günü basılacak tercih rehberinde Prof. Dr. Kamil Miras Anadolu Lisesi olarak yer alacağını söyledi. Gelecek yıl kız imam hatip lisesi için bina yapılacağını da kaydeden Bakan Avcı, bu bina yapılana kadar imam hatip lisesi öğrencilerinin aynı okulda misafir öğrenci olarak ders göreceğini açıkladı.

ÖĞRENCİLER SEVİNÇLİ

Afyonkarahisar’da başarılarıyla gündeme gelen Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri verdikleri mücadele sonunda kazanmış olmaktan mutlu olduklarını belirtmekte.

Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2014 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih Listeleri’nde 51611 tercih kodu ve Kamil Miras Anadolu Lisesi adıyla yer almakta.

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 25 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiştir. "AÖL Öğrencilerinin Zaferi" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. cobranazli

    @chaesooshearts afyona gittiimm benn. tarihi liseler arası münazara vardı afyon lisesinde belki biliyorsundur minik… https://t.co/a1hIatOOHX

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5