» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Asgari” Zamla Ne Alınabilir?

A+  A- “Asgari” Zamla Ne Alınabilir?

Milyonlarca işçi ve işvereni ilgilendiren yeni asgari ücret belirlendi. Buna göre asgari ücretli, yeni yılın ilk yarısında 58, ikinci yarısında ise 109 TL daha ‘fazla’ bir para alacak.

Bir başka hesaplamaya göre asgari ücretli 1’er liradan 58 simit, kilosu 27 liradan 4 kilo beyaz peynir alabilecek. Bekar asgari ücretli bir kişinin eline yıl sonuna kadar 109 TL zam geçecek.

Bu para işçinin İstanbul’da 1 aylık mavi kart bile doldurmasına yetmiyor. Diğer illerde de bu zam ulaşım masraflarını dahi karşılamıyor.

5 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret rakamlarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik açıkladı. 2015 yılında geçerli olacak asgari ücret belli oldu. Hali hazırda 891 TL maaş alan asgari ücretli yeni yılın ilk yarısında 949 TL, ikinci yarısında ise 1000 TL alacak.

TÜİK: 1.425 TL OLMALI

Yeni asgari ücret tutarına ilk tepki Türkiye İşverenler Sendikası’ndan geldi. İşveren tarafı yüzde 6+6’lık artış oranı karşısında ‘şok’ yaşadıkları belirtti. Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na söz konusu tutarın 1.425 TL olması gerektiği yönünde görüş sundu.

58 SİMİT ALABİLİR

Peki yılın ilk altı ayında 58, ikinci yarısında 109 TL daha fazla gelir elde edecek olan bir asgari ücretli bu para ile neler alabilir. Tanesi 1 liradan satılan simitlerden 58 tane alınabilir. Yılın ikinci yarısında alacağı 109 lira ile ise kilosu 27 TL’den 4 kilo peynir satın alabilir.

AYLIK KARTI DOLDURAMAZ

İstanbul’da aylık kullanılan ve 180 geçiş hakkı veren Mavi Kart 170 TL. Bu durumda, ne yılın ilk yarısında ne de ikinci yarısında, artan asgari ücret tutarı ile Mavi Kart doldurulabilir.

3 ÇOCUK= 8 TL NET

2015 yılının asgari ücret rakamlarını açıklayan Bakan Çelik, ocak ayında Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılacak değişiklikle asgari ücretlinin üzerindeki vergi yükünün hafifletileceğini söyledi. Böylece 4 çocuklu asgari ücretlilere sağlanan ‘vergi muafiyetinin’ üç çocuklu asgari ücretlilere sağlanacağını açıkladı. Türk-İş uzmanları bunun üç çocuklu asgari ücretlinin vergiden muaf tutulması anlamına geldiğini belirterek, bunun aylık ücrete yansımasının 8 lira olacağını belirttiler. Yıllık gelirde ise 48 lira artış anlamına geldiğini söylediler. – Hürriyet

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 30 Aralık 2014 tarihinde eklenmiştir. "“Asgari” Zamla Ne Alınabilir?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. gazetesozcu

  Kemal Kılıçdaroğlu: Asgari ücretin yarısının altında ücret alan 2 milyon 136 bin kişi var. İşsiz sayısı 8 milyona dayandı

 1. sgksosyalmedya

  Asgari ücret desteği 🤝 https://t.co/B0WgGUK4lK

 1. SaadetPartisi

  @T_Karamollaoglu: "Asgari ücret açlık sınırında olmaz. Bu zulümdür." https://t.co/mEf0M8GIfy

 1. vaybeeeeeeee

  Dert dinlenir.. asgari ücret+ssk+ pirim+yemek Detayları 0000 a msj atarak öğrenebilirsiniz..

 1. nurselcingoz

  RT @uemek: Avrasya Tünelinde, işletmeciye verilen günlük gelir garantisi 2,2 mlyn ₺. Bu parayla 1088 kişiye net asgari ücret ödenirdi. http…

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4