» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti

A+  A- Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti

Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 30 Temmuz 2010 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdi. Beklentilerin hiç birisinin karşılanmadığı bu değişiklikte göze çarpan en önemli ayrıntı ise; İl içi ve il dışı yer değiştirmeleri aynı anda yapılmasından vazgeçilerek eski sisteme geri dönülmesi oldu.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler ve düzenlemeler, bugüne kadar sendikalar ve eğitimciler tarafından dile getirilen birçok maddeyi hâlâ içermiyor.

Yönetmelik neler getiriyor?

İl içi ve il dışı yer değiştirmeleri aynı anda yapılmayacak
il içi yer değiştirmeler için en geç ilgili yılın 15 Mayıs, il dışı yer değiştirmeler için en geç 25 Mayıs tarihine kadar Bakanlığın internet sayfasında yapılacak.

İl içi yer değiştirmelerde sıra uygulaması yeniden getirildi
İl içinde yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları Mayıs ayı içinde, İller arası isteğe bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin başvuruları Haziran ayı içinde alınacak.

İl içinde sıralar 2 defa çalıştırılacak
İl içinde yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla yapılan sıraya bağlı olarak Haziran ve Ağustos aylarında birer kez olmak üzere eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı çerçevesinde hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilecek.

İl içi yer değiştirmelerde tüm eğitim kurumları tercihe açılacak
İl millî eğitim müdürlüklerinin il içinde öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarını belirlemesi kaldırıldı. İl içi yer değiştirmelerde tüm eğitim kurumları tercihe açılacak.

Yeni kurumların puanı bulunduğu yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumları emsal alınarak değerlendirilecek
Sonradan eğitim öğretime açılan kurumların puanı Hizmet Alanları ve Hizmet Puanları Çizelgesine ekleninceye kadar bulunduğu yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumları emsal alınarak değerlendirilecek.

Eski yönetmelikle zorunlu hizmete gönderilenler yer değiştirme isteğinde bulanabilecek
Eski yönetmelikle zorunlu hizmete gönderilenler adaylıkları kaldırılmış olmak kaydıyla bulundukları eğitim kurumlarında ya da illerde çalışmaları gereken sürelerini tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın yer değiştirme isteğinde bulanabilecek.

İl içi yer değiştirmelerde bu yıl uygulanan sıra yönetmeliğe konuldu
İl içi yer değiştirmelerde yönetmelikte olmamasına rağmen bu yıl uygulan sıra yönetmeliğe konuldu.

Geçici görevlendirmeler ilde çalışılması gereken süreden sayılmayacak
İl içinde ya da il dışına yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin, yer değiştirmeleri için gerekli olan bulundukları eğitim kurumunda ya da ilde çalışılması gereken sürenin hesabında, öğretmenlerin kadrolarının bulunduğu eğitim kurumunda veya ilde fiilen öğretmen olarak geçirdikleri süreler dikkate alınmaya devam edilecek. Geçici görevlendirmeler ilde çalışılması gereken sürenin hesabında kullanılmayacak.

Kaynak: memurlar.net
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 30 Temmuz 2010 tarihinde eklenmiştir. "Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Değişti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. memet

    MEB bir kaç tuzu kuru üst kesime yakın atama yönetmeliği çıkarıp bir çok öğretmeni şiddetli bir şekilde mağdur etmektedir. Sözleşmeli ve asker öğretmenliğin zorunlu hizmetten sayılmaması tam bir rezillik. 4. seneme girecem ama daha adaylığım bile kaldırılmamamış. TAM BİR TÜRKİYE İCRAATI,REZİLLİK….

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9