» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Atamalar MEB’in Elinde Patlar mı?

A+  A- Atamalar MEB’in Elinde Patlar mı?

Öğretmenlerin Atama ve Yer değiştirme yönetmeliğinin yayımlanmasının ardından ortaya çıkan hukuka ve hakkaniyete aykırı maddeler nedeniyle sendikalar tarafından yargı yoluna başvurulmuştur.

Olası yürütmeyi durdurma kararları neticesinde MEB’de çok büyük bir kaos ortaya çıkacaktır. Kaosun yanı sıra devleti zarara uğratmakla da karşı karşıya kalınacaktır.

Tehlikeli durumlar nelerdir?

1- Zorunlu hizmet affı getirilmesine rağmen özellikle zorunlu hizmet bölgesinde görev yapmakta olan öğretmenlere yer değiştirme için 3 yıl şartı getirilmesi.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bakanlıkça 2009 da zorunlu hizmete gönderilen öğretmen yerinde kalırken bakanlıkça zorunlu hizmeti 1 yıl ertelenen öğretmen yerinde kalmıştır.

Bu durum eşitlik ilkesine aykırıdır.

2- Toplam 141 bin kadro yer değiştirmeye açılmışken iller arası yer değiştirme 45 bin ile sınırlandırılmıştır. Bu durum aynı okulu tercih ettiği halde il kontenjanına takıldığı için il dışından yüksek puanlı olana atanamayacak daha düşük puanlı olan İl içinden bir müracaat sahibi atanacaktır. Bu yönetmeliğin İl içi il dışı beraber yapılacak mantığına da, atamalarda hizmet puanının esas alınmasına da aykırıdır.

3- Bakanlık 141 bin kadroyu açtığı halde açık ilan edilmeyen bir çok kadronun bulunması da yanlış olmuştur.

4- Asker öğretmenlikte geçen süre yer değiştirmek için gerekli süre hesabında kılavuzda yer alırken daha sonra değiştirilmiştir.

Bu durumlardan en azından bir kaçı yargıdan dönebilecektir. Bu durumda ortaya çıkacak kaosun sorumlusu kim olacaktır?

Personel Genel Müdürü Sayın Necmettin YALÇIN NTV’deki programda duruma göre değişiklik yapabiliriz mesajı vermiştir. Bu konular ve diğer hususlarda yapılacak düzenleme bu hafta içerisinde gerçekleştirilmediği taktirde anlamsız kalacaktır.

MEB’de kaos daha büyük sorunları beraberinde getirir. Özür grubunu da, ilk atamaları da aksatır her şeyden önemlisi öğretmenlerin tatillerini de zehir eder. Bu nedenle MEB sendikaların dava dilekçelerini de, itiraz ettikleri hususları da göz önüne alarak ivedi bir şekilde düzenleme yapmalıdır.

Öğretmenleri mağdur etme konusunda bir numara olan eski bakan Sayın Hüseyin ÇELİK’ten sonra Sayın ÇUBUKÇU’da bu konudaki yerini alacaktır.

İller arası yer değiştirmeye başvurduğu halde ataması yapılmayan öğretmenlerimiz olduğu taktirde yani İl kontenjanına takıldıkları taktirde bireysel davalar açmaları da yerinde olabilir. Böyle bir davada kaybetmelerine pek ihtimal vermiyorum. Çünkü kendi puanları daha yüksek olduğu halde il kontenjanına takıldıklarından tercih ettikleri okullar boş kalabilecek ya da il içinden daha düşük puanlı öğretmenler atanabilecektir.

MEB’in konuya hukuka ve hakkaniyete uygun bir yaklaşım sergilemesi dileğiyle…

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi
Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 31 Mayıs 2010 tarihinde eklenmiştir. "Atamalar MEB’in Elinde Patlar mı?" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4