Ataması Yapılmayan Öğretmenlerden Dinçer’e Zayıf Karne

Ataması Yapılmayan Güvencesiz Eğitimciler Meclisi (AYGEM), Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in karnesini verdi. Sirkeci Postanesi önünde bir araya gelen atamaları yapılmayan öğretmenler posta yoluyla Bakan Dinçer’e karnesini gönderdi. Bakan Dinçer’e karnesini bu kadar geç göndermelerinin sebebinin ödev ve sorumluluklarını bir türlü yerine getirmemesi olarak gösteren ataması yapılmayan öğretmenler, bakan Dinçer’in, çoğu dersten kaldığını söyledi.

Ataması yapılmayan öğretmenlerin hazırladığı karnede Bakan Dinçer “Ataması sayısı belirleme”, “pedagojik formasyon”, “Türkçe konuşabilme, “okul sayısını arttırma”, “eğitim niteliğini arttırma”, “dershaneleri denetleme” dersleri ile davranış gelişiminden kalırken, “umut tacirliği”, “resim çizme”, “çalışanı güvencesiz bırakma”, “paralı eğitimi teşvik” gibi derslerden ise geçer not aldı.

ATAMA BEKLEYENLERİN AĞZINA BAL ÇALIYOR

Bakan Dinçer’e karnesi gönderen ataması yapılmayan öğretmenler, postane önünde açıklama yaptı. 17 bin atama ile öğretmen açığının kapanmayacağını belirten öğretmenler, Bakan Dinçer’e seslenerek, güvenceli iş ve güvenceli gelecek istediklerini belirtti. Açıklamada konuşan Yasemin Çim, Bakan Dinçer’in açıkladığı 17 bin atama ile mevcut sorunun çözmemekte ısrar ettiğini, ancak atama bekleyen öğretmenlerin ağzına bir parmak bal çalmaya yönelik bir girişim olduğunu söyleyerek “Ataması yapılmayan öğretmen sorunu 300 bin bireyi ve onların aileleriyle birlikte 1 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren bir meseledir. Şu halde güneşin balçıkla sıvanamayacağını Bakan Dinçer’e hatırlatırız” dedi. Bakan Dinçer’in sorun çözmek değil de kazanılmış hakları geri almak ve daha fazla sorun üretmek için bu mevkide bulunduğunu ifade eden Çim, Bakan Dinçer’in “öğretmenler 4 yıl yer değiştirme isteğinde bulunmayacaklar” şeklindeki açıklamasını hatırlatarak “demek ki kanser tedavisi yapılacak donanıma sahip olmayan bir ile atanınca kanserden hayatımızı kaybetmek bizim suçumuz olacak, demek ki sadece tabela üniversitesi açılmış bir şehirde yüksek lisans yapmamak bizim suçumuz olacak” şeklinde konuştu.

Sorumluluğunu yerine getirmeyen Bakan Dinçer’in ellerini öğretmenlerin üzerinden derhal çekmesini istediklerini belirten Çim, “devlet verdiği atama sözünün arkasında durmalı, bu atamalar ek bütçeden karşılanmalı ve 300 bin atama bekleyen öğretmenin kadrolu ve güvenceli atanması için acil önlem planı alınmalı ve derhal uygulanmalı”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.