» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

AYÖP Ankara’ya Akın Etti

A+  A- AYÖP Ankara’ya Akın Etti

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP), “Güvenceli iş, koşulsuz atama, nitelikli eğitim, KPSS skandalının telafisi” talebiyle Ankara’da toplandı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce ataması yapılmayan öğretmenin katıldığı miting coşkulu geçti.

Kolej Meydanı’nda toplanan binlerce AYÖP’lü Sakarya Meydanı’na aktı. “Susma haykır, atama haktır”, “Direne, direne atanacağız”, “Savaşa değil, eğitime bütçe” sloganlarının atıldığı eylemde, “Öğretmenler koşulsuz atama istiyor”, “Öğretmenler işsiz, okullar öğretmensiz” ve il pankartlarıyla yüründü. Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya ve EMEP İl Örgütünün de katıldığı eylemde ilk sözü AYÖP Ankara Temsilcisi Hasan Basri Ekici aldı.

Ekici, Başbakanın halkın gözünün içine baka baka sınavın temiz olduğunu söylediğini dile getirdi. YÖK Başkanının iki ay önce lisans mezunu herkesin öğretmen olabileceğini söylediğini hatırlatan Hasan Basri Ekici, “Yalanlarınızla öğretmen, öğrenci ve halkımızı kandıramayacaksınız” diye seslendi. “Mollalar, cemaatçiler, meslekle alakası olmayan insanlar öğretmenlik yapıyor“ diyen Ekici, ataması yapılmayan öğretmenlerin, Türkiye’deki eğitim sistemi sorununun turnusol kağıdı olduğunu ifade etti.

ŞAFAK ÖĞRETMEN UNUTULMADI
AYÖP kurucularından ve ataması yapılmayan öğretmenlerin sembolü haline gelen, ancak yakalandığı amansız hastalığa yenik düşen Şafak Bay da unutulmadı. Bay’ın annesi Meryem Bay’ın sahneye davet edilmesi üzerine büyük bir alkış tufanı koptu. “Merhaba evlatlarım” diye seslenerek davet edildiği, oğlunun unutmadıkları için teşekkür eden Meryem Bay, çocukları okutması gereken öğretmenlerin, çocuk gibi ailesinden harçlık almak zorunda bırakıldığını belirtti. Oğlunun ‘Atanamazsam gözüm açık giderim’ dediğini söyleyen Bay, oğlunun gerçekten iki gözünün de açık olarak vefat ettiğini söyledi. Meryem Bay, “Başbakan utansın!” dedi. Bay, oğlu Şafak’a verdiği sözü tutarak, arkadaşlarını bu mücadelede yalnız bırakmayacağını vurguladı.

‘BİZ BU ÖSYM’NİN NERESİNE GÜVENELİM?’
AYÖP Isparta Temsilcisi Hakan İnan ise, “Memlekete hizmet için okuduk ama başlarına bela olduk” dedi. Danıştayın ücretli öğretmenlikle ilgili kararını hatırlatan İnan, ücretli öğretmenliği savunanların çocuklarının devlet okulunda okuyup okumadığını sordu. ÖSYM Başkanının kendilerine “Umudunu yitirmiş bir avuç insan” dediğini hatırlatan İnan, “Biz sekiz gün aç, susuz Abdi İpekçi Parkı’nda oturup gerçekleri ortaya çıkardık” dedi.

Üniversite döneminde aldıkları kredileri ödeyemedikleri için evlerine haciz geldiğini de belirten İnan, “Biz bu ÖSYM’nin neresine güvenelim?” diye sordu.

AYÖP İstanbul Temsilcisi Duygu Semiz’in de konuşmasının ardından halayların çekilip oyunların oynandığı miting, KPSS İptal Grubu ve Grup Sur’un müzik dinletileriyle sona erdi.


——————————-
Fotoğraf: Sendika.Org

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 4 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "AYÖP Ankara’ya Akın Etti" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4