» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

AYÖP Eylemine Dava

A+  A- AYÖP Eylemine Dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Ağustosta öğretmen atamalarına ilişkin eylem yapan Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) üyesi 51 kişi hakkında, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede ayrıca, sanıkların, “atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten yoksun bırakılmaları” istendi.

Cumhuriyet Savcısı Abdulvahap Yaren tarafından hazırlanan ve Ankara Asliye Ceza Mahkemesine gönderilen 7 sayfalık iddianamede, eylemin izinsiz olduğu ileri sürüldü.

PASİF DİRENİŞE GEÇTİLER

Eyleme katılanların polisin uyarısına rağmen dağılmadıkları anlatılan iddianamede, Abdi İpekçi Parkındaki oturma eylemine katılan şüphelilerin tümünün eylemin başından beri polis tarafından dağılmaları konusunda ikaz edilmelerine rağmen, dağılmadıkları ve slogan tarak grubun eyleme devam etmesini pekiştirdikleri belirtildi.

İddianamede, şüphelilerin tamamının polis tarafından zorla dağıtılacağı ikazına rağmen oturma eylemine devam ederek pasif direnişe geçtikleri, müdahaleden önce polisin olay yerinden ayrılmak isteyen gönüllü kişilere izin verdiği, ancak haklarında kamu davası açılan şüphelilerin dağılmamakta ısrar ettiğini ve oturma eylemi ve sloganlara devam ettikleri belirtildi.

İddianamede, ısrarla eyleme devam eden gruba polisin müdahale ettiği ve zorla olay yerinden uzaklaştırmak istediği eylemcilerin direnç göstermesi üzerine zorla gözaltına alındıkları kaydedildi.

3 YILA KADAR CEZA İSTENDİ

İddianamede, ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmayan ve eylemlerinde ısrar eden AYÖP üyelerinin, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek suçundan 6 ay ile 3 yıl arasında değişen hapis cezalarıyla cezalandırılmaları istendi.

Savcı iddianamesinde ayrıca, TCK’nın 53’üncü maddesi uyarınca sanıkların seçme ve seçilme hakkının yanı sıra, ‘Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten yoksun bırakılmasını’ talep etti.

AYÖP üyesi 51 kişi, 16 Şubat 2011de Ankara Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Soyguncuların, vurguncuların, katliam gibi cinayet işleyenlerin bile bir şekilde elini kolunu sallayarak gezdiği bir zamanda “pasif direniş”te bulunan öğretmenlerin yargılanması, ülkenin geldiği antidemokratik ve baskıcı durumu göstermesi açısından önemlidir.

Umarız “daha fazla demokrasi” çığırtkanlığı yaparak Anayasa, hakim, savcı, kanun, yönetmelik değişikliği yapanlar bu gencecik öğretmenlerin talepleri konusunda da aynı hassasiyeti gösterirler.

Bu haber GÜNCEL kategorisi altında 10 Ekim 2010 tarihinde eklenmiştir. "AYÖP Eylemine Dava" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Aydın

    Amaçları bizleri korku ile sindirmek ama bugün susarsak bidaha konuşamayabiliriz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
5