Bakan Ağız Değiştirdi

Atanamayan öğretmenlerin sorununu “uyduruk” olarak nitelendiren Dinçer geri adım attı. Eski ekonomist, yeni Milli Eğitim Bakanı Dinçer şimdi de “Atama bekleyen öğretmenler taleplerinde yüzde yüz haklılar.” dedi.

Düne kadar öğretmensiz okul yok gibi açıklamalar da yapan Dinçer, bir anda fikir değiştirdi ve 40 bin öğretmen alması durumunda öğretmen ihtiyacının karşılamış olacağını belirtti. Ömer Dinçer bununla da yetinmedi ve “İlköğretimdeki yüzde yüz okullaşma oranı hedefini gerçekleştirebilmemiz için 150 bin öğretmene ihtiyaç var” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığında yaklaşık 660 bin kadrolu öğretmen bulunduğunu, bu yıl da 60 bin ücretli öğretmen istihdam ettiklerini söyleyen Dinçer, şöyle konuştu:

“Şayet bu yıl bütün kadroları doldurmuş olsaydık, yaklaşık 40 bin civarında ek öğretmen almamız gerekecekti. Yani Milli Eğitim Bakanlığı, mevcut okullaşma oranlarına bakarak öğretmen almaya teşebbüs edecek olursa, 40 bin civarında öğretmen alması durumunda öğretmen ihtiyacını karşılamış olacak. Ancak biz hükümet olarak, ilköğretimde ve okul öncesinde okullaşma oranını yüzde yüze, ortaokulda okullaşma oranını yüzde 90’ın üzerine çıkarmayı hedef olarak ortaya koyduğumuz için, bu hedeflerimizi gerçekleştirmemiz için yaklaşık 150 bin öğretmene ihtiyaç oluyor.”

“YÜZDE YÜZ HAKLILAR”

Bakan Dinçer, yaklaşık 220 bin kişinin öğretmen olmayı beklediğini ifade etti.

Dinçer, “220 bin öğretmenlik bekleyen kişi karşısında, sizin ihtiyaç duyduğunuz öğretmen o kadar değilse, söz verilmiş olsa bile bütün kadrolar doldurulsaydı yine öğretmenlik bekleyen insanlarla karşı karşıya olacaktık. Öğretmenlik bekleyen genç arkadaşları suçlayan, onların eksikliği olduğunu gören bir insan olmadım. Onlar taleplerinde yüzde yüz haklılar. Bunun sistemik bir sorun olduğunun farkındayım. Bu sorun sadece bizim iktidarlarımız döneminde ortaya çıkan bir sorun değil, Türkiye’nin 1960’lı yıllardan beri yapamadığı insan kaynakları planlamasının neticesi olarak görmek gerekiyor” diye konuştu.

Ömer Dinçer, geçen ağustos ayında 11 bin 500 öğretmen ataması yaptıklarını, ancak 45 kadronun boş kaldığını belirterek, “Bunun sebebi şu: İhtiyaç duyduğumuz alanlarda öğretmen yoktu. Dışarıda çok sayıda kimya, fizik, matematik öğretmeni var ancak biz daha çok sınıf, rehber öğretmen ve belirli sanat dalları öğretmenleri alıyoruz. Bugün kadro açsak, o kadroları doldurmakta sıkıntı çekeceğiz” dedi.

DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN ÖĞRETMENLER

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Van depreminde en çok eğitim camiasının zarar gördüğünü söyledi.

Depremde 74 öğretmeni kaybettiklerini, 16 öğretmenin yaralandığını, bir kaç öğretmenden de haber alınamadığını belirten Dinçer, “Bu bizim için gerçekten çok büyük bir acı oldu” dedi. Dinçer, öğretmenlerin kaybının çok olmasının birinci nedeninin, bu öğretmenlerin çöken bir binanın altındaki kafede olmaları, ikinci nedenin ise öğretmenlerin yoğunlukla kaldığı bir apartmanın çökmesi olduğunu bildirdi.

Öğretmenlerin, ADEY, RİDEF, e-okul gibi bazı bilgisayar işlerini tamamlamak için kafede bulunduğu belirtilmekteydi.

Bakan Dinçer, depremden hemen sonra Van’a gittiğini ve o gün öğretmenler ile görüştüğünü belirtti.

Dinçer, evine giremeyen öğretmenler için konteynerler hazırlayacaklarını, TOKİ’nin 40’a yakın dairesini de öğretmenlere tahsis edeceklerini ifade ederek, 8’er derslik prefabrik okullar yapacaklarını ifade etti. -habertürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.