» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bakan Ergün: Eğitim Modelimizde Sakatlık Var

A+  A- Bakan Ergün: Eğitim Modelimizde Sakatlık Var

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Milli Eğitim sisteminin yabancı dil modelinin düzgün olmadığını, Türkiye’nin yabancı dil öğretmini başaramadığını belirterek, “Eğitim modelimizde bir sakatlık var” dedi.

Mardin Valiliği’nin dün akşam bir otelde verdiği iftara katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin Milli Eğitim sistemini eleştirdi. Bilim Teknoloji Kurulu’nda çok önemli kararlar alındığını, bu kararları daha önce kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Ergün, şöyle dedi:

EĞİTİMDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK GEREKİYOR

“Bilim Teknoloji Kurulu’nda alınan kararların hemen hemen tamamı eğitimle ilgili alınan kararlardı. Eğitimde çok köklü bazı değişikliklere gidiyoruz. Önceliklerimiz değişiyor. Önce öğrencilerimize temel değerleri kazandırmak, sağlam bir temel vermek gibi.

Çalışkanlık, dürüstlük, farklılıkların bir arada yaşamasına gayret etmek, farklılıkları zengin sayabilmek gibi. Bunlar insanı, insan yapan temel değerlerdir. Eğer bir insanın, bu temel değerleri yoksa, zayıfsa, bunun üzerine ne kadar bilgi koyarsanız koyun, bir mana ifade etmez. Temel yetkinlikleri, temel niteliklerle beraber güçlü bir şekilde veren, sonra üstüne bilgi inşa eden bir eğitim modeli.

TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerle birlikte bu modelin bilimsel olarak ortaya çıkarılması için bir çalışma gerçekleştirilecek. Bundan sonra Türkiye’nin eğitim sisteminde bu özellikler ön plana çıkacak.”

‘DEMEK Kİ MODELDE BİR SAKATLIK VAR’

Bakan Ergün, Türkiye’nin yabancı dil eğitim modelinin düzgün olmadığını, yabancı dil öğrenimini başaran bir ülke olmadığını söyledi. Ergün, “Demek ki, eğitim modelinde bir sakatlık var, bir yanlışlık var. Şimdi yabancı dil eğitimi de bu kararlar çerçevesinde yeniden kurgulanıyor. Eğitim sistemimizin, 21’nci yüzyılın güçlü Türkiye’sini inşa edecek insanlar yetiştiren bir model olarak kurgulanması gerekiyor” dedi. – abbasgüçlü

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER kategorisi altında 11 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiştir. "Bakan Ergün: Eğitim Modelimizde Sakatlık Var" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

  1. Anonim

    esnafın hali kıyafetler elimizde kaldı ödemeleri geldı ne yapacaz

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
6