» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

“Bakan Faruk Çelik’i Tebrik Ediyoruz”

A+  A- “Bakan Faruk Çelik’i Tebrik Ediyoruz”

Özgür Eğitim Sen’in toplu sözleşme kayıplarıyla ilgili basın açıklaması metni haberimizin devamındadır.

“Bakan Faruk Çelik’i Tebrik Ediyoruz”

Bakan Faruk Çelik, 2014-2015 Toplu Sözleşmeden oldukça başarılı çıktı(!) Gerçi başarı kaçınılmazdı. Türkiye’nin en büyük sendikası Hükümet eliyle 762 650 üye sayısına ulaştırılmıştır. Hal böyle olunca bizim oğlanla yapılan toplu sözleşmede kazançlı çıkacak olan elbette bakan/hükümet, kaybedense memurlar olacaktı.

Memurlar yıllarca toplu sözleşme ve grev hakkı için çok çetin ve sendikacılık açısından oldukça anlamlı mücadeleler verdiler. Heyecanla beklenen toplu sözleşme yasası çıktı ama memurların eline bu yasanın heyecanından başka bir şey geçmedi.

Memur-Sen, arkasına aldığı Hükümet desteğiyle yetkili sendika oldu. Toplu sözleşme masasında hükümetin karşısında gerçek bir aktör yerine sanal bir sendika oturdu. Masada sendikal görünürlük vardı ancak gerçekte sendikacılık adına yokluk ve iradesizlik yer aldı.

KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ

Üst üste yapılan başarısız, hesapsız, fiyasko toplu sözleşmelere rağmen memurların önlenemez ilgisi de Memur-Sen’e oldu. Bu durumun elbette bir izahı var. Birincisi; Türkiye’nin siyasal yapısı bir değişiminden geçiyor. Değişime ayak direyenler adeta Ak Partinin karşısında tek cephe oldular. Memur-Sen’li olmanın vesayetçi cephenin karşısında yer almak olduğu yönünde bir algı oluşturuldu. İkincisi; hükümet kadrolaşmayı Memur-Sen üzerinden yapmayı tercih etti. Bürokrasinin en üstünden en alttaki memurluklara kadar her şey Memur-Sen’den sorulmaya başladı. Eğitim Bir-Sen Başkanı adeta Milli Eğitim Eş Bakanı gibi oldu. Eğitim Bir-Sen’den referansı olmayanlar adeta bakanlığın kapısından bile içeri giremez oldu.

Bu durumun ortaya çıkmasında Hükümet ve Memur-Sen kadar günü birlik çıkarları için çocukların ve ülkenin geleceğini önemsizleştirerek duruma çanak tutan memurlarında sorumluluğunun altını çizmek gerekir.

Hükümetin Memur-Sen’le girmiş olduğu bu ilişki halka yönelik söylemlerinde kullandığı eşitlikçi, adaletçi söylemine de ters niteliktedir.

Yeni Türkiye’nin kuruluşu sahici siyasi aktörler ve sivil toplum örgütleriyle ve herkesi kucaklayan bir hükümet politikasıyla ancak mümkün olabilir. Sanal siyasetçilerle ve sanal sivil toplum örgütleriyle Yeni Türkiye hayalinin sahicilik kazanacağından şüpheliyiz. Ak Parti şunu bilmelidir ki; Yeni Türkiye idealine yürürken sivil toplum alanında önünü açan, gerçek yoldaşlık yapan; çıkar için yandaşlık yapanlar değil, hükümetle hiç bir çıkar ilişkisi içine girmeden daha adil ve daha özgür bir Türkiye ideali peşinde olanlardır.

Yeni Türkiye; adalet, özgürlük ve eşitlik konusunda kendi felsefelerini oluşturmuş, kendi öz güçleriyle örgütlerini kurmuş ve yaşatabilmiş gerçek sivil toplum örgütlerinin sağlam omuzlarında yükselecektir.

Onun için, bırakınız sivil toplum örgütleri kendi alanlarında rekabetlerini yapabilsinler ve sağlıklı bir sürece evirilebilsinler. Aksi halde “Yeni Türkiye’nin” temellerini ete kemiğe bürünememiş sanal örgütlerin olmayan omuzları üzerine kurmaya çalışacaksınız.

Bakan Faruk ÇELİK’e haksızlık etmeyelim, son toplu sözleşme de 3+3 ve enflasyon zammını ısrarla önermiş ve Memur-Sen’in teklifine oranla, memurun bu tekliften daha kazançlı çıkacağını dile getirmişti. Ancak Memur-Sen, bugün bir fiyasko olduğu net olarak gözüken seyyanen zam ile yetinerek enflasyon zammından feragatte ısrar etmişti. Buradan bakınca tablonun değiştiğini görüyoruz. Memurların haklarını ekonomik açıdan daha iyi olmasını isteyen Bakan Faruk Çelik, işveren gibi davranan çalışanı, emeğin hakkını değil işverenin çıkarlarını düşünen ve savunan rolünde ise maalesef her alanda yetkili olmakla övünen Memur-Sen olmuştur. Takdir çalışanlarındır. Unutmayınız “kendi ellerinizle yaptıklarınız sizi bulacaktır”.

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN YÖNETİM KURULU

 
 

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SENDİKA kategorisi altında 17 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiştir. "“Bakan Faruk Çelik’i Tebrik Ediyoruz”" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

 1. ylmz_srcmlk

  @mucahit2929 Toplu Sözleşme masasında Temmuz için verilecek olan %4'lük zam her zamanki gibi daha 5.ayda enflasyonu… https://t.co/3j3jH7UthY

 1. FttSs

  @EgitimBirSen https://t.co/leaVjPiWWF yapılan toplu sözleşme 4ay yetti . Bravo.

 1. nder25015647

  @TBMMGenelKurulu 696 sayılı KHK ile Taşeron işçiler Kamuya alındı ama 2 yıl oldu Asgari ücret alıyor.Kamu toplu sö… https://t.co/i8Ahf5RIKV

 1. nder25015647

  @ikoncuk 696 sayılı KHK ile Taşeron işçiler Kamuya alındı ama 2 yıl oldu Asgari ücret alıyor.Kamu toplu sözleşme y… https://t.co/WuSZxGlj7J

 1. nder25015647

  @Av_Burcu03 696 sayılı KHK ile Taşeron işçiler Kamuya alındı ama 2 yıl oldu Asgari ücret alıyor.Kamu toplu sözleşm… https://t.co/3Doi2SP1KS

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
9