» Kût’ül-Amâre Kutlamalarını Kim Kaldırdı?  » Asker Üniformalı Gösteriye İnceleme  » Danıştay: İş Bırakma Sendikal Faaliyettir  » Ortaylı: “Müfredatı Hazırlayanlar Düşük”  » Kutlu Doğum Haftası Kaldırıldı mı?  » Kursiyerlere Ek Ders Ücreti Ödenecek mi?  » MEB: “Saatle İlgili Çalışmamız Yok”  » Eğitim Sen’den Pisa 2015 Raporu  » 2017 Nöbet Görevi Ücreti Artıyor  » Eğitim Sen: Diyarbakır’da Tüm Üyelerimiz Göreve Döndü  » Dersler Daha Geç Başlayacak  » 8 Kentte Kar tatili  » TBMM Genel Kurulunda Terör Kınandı  » Artvin’de ve Giresun’da Okullar Tatil  » O İlde Okullar Bir Gün Tatil Edildi  » Türkiye Okuduğunu Anlamıyor!  » 934 Öğretmen Daha Göreve İade Edilecek  » Türkiye PISA 2015’te Sınıfta Kaldı  » Eğitim İş MYK’dan Eğitim Sen’e…  » 2017’de Hangi Günler Tatil?  » MEB: Hababam Sınıfını İzleyin  » Ekmek ve Kirada Alım Gücü Geriledi  » 1500 Engelli Öğretmen Atanacak  » Eğitim İş: “Başkanlık Sistemine Hayır”  » Greve Ceza AİHM’den Döndü  » Üç Yeni Sınav Görevi  » “Tazminatlar Dayanışmaya Aktarılacak”  » Yeni EBA Yayında  » Türk Eğitim Sen: “Başkandan Memur-Sen’e Ayar”  » İlk ve Orta Dereceli Okullar Tatil Edildi 
Eğitim Haberleri

Bakan Kızına Üniversite Torpili

A+  A- Bakan Kızına Üniversite Torpili

Bakan Faruk Çelik, torpille kızını bir vakıf tıp fakültesinden, en yüksek puan alanların girebildiği İngilizce Hacettepe Tıp‘a -yatay geçişle- kaydırıvermiş.

Hem de Tıp Fakültesi Yatay Geçiş Komisyonu bu geçişi reddetmişken…

Sözcü‘de Emin Çölaşan bu olayın üzerine gidiyor ve Hacettepe‘nin yeni rektörünün, bu ‘yatay kaydırma’ konusunda oynadığı oyunları köşesinde kamuoyu ile paylaşıyor.

Zeynep Çelik kardeşimiz üniversiteye giriş sınavında İstanbul’daki vakıf üniversitelerinden birine girebilmiş. Çünkü puanı o kadarmış. Ama ailesi bu fakülteyi beğenmemiş.

Ne yani, koskoca Bakan’ın kızı öyle bir tıp fakültesinde mi okurmuş!

Kızları, en yüksek puanla girilen yerde, yani Hacettepe‘deki İngilizce Tıp Fakültesinde okumalıymış…

Hem üstelik bu vakıf üniversitesindeki tıp fakültesinin yıllığı 40 bin lira dolayındaymış. Yani koskoca bakan bir de cebinden para mı verirmiş…

****

Durun! Faruk Çelik bakanımız için üzülmeyin hemen. Çünkü çözüm kendiliğinden(!) gelivermiş.

Bülent Arınç, “Yüce Allahım verdikçe veriyor!” dememiş miydi! İşte yine yüce Allah’ım bir AKP’linin daha imdadına yetişivermiş.

Tamamen rastlantı(!) olarak, Abdullah Gül tarafından Hacettepe’ye atanan rektör, meğer AKP iktidarının koruyup kolladığı biriymiş.

Sağlık Bakanı’nın himayesinde yıllarca çalışan bir Hipokrat yeminlisi!

Yeni rektör sayesinde, Çelik ailesinin yüzünü güldürecek gelişmeler ardı ardına gelmeye başlamış…

Rektör hemen ilgili kurulu toplayarak karar almış. Daha önce verilen red kararını dikkate almadan, Faruk Çelik Bakanımızın mahdumeleri Zeynep kızımızı Hacettepe Tıp’a kaydırıvermiş.

****

Bakan olacak da, hem de AKP’li bakan olacak da, kendi çocuğu için böylesi küçük bir işi yapamayacak ha!

Rektör olacak da, hem de AKP’lilerin himayesinde buralara kadar gelen bir rektör olacak da, bir büyüğünün emrini yerine getirmeyecek ha!

Bir kurul kararıyla atmışlar üzerlerindeki yükü…

Yüzbinlerce öğrencinin gözünden kaçırarak- hepsini enayi yerine koyarak- almışlar kararı ve uygulamışlar.

Ama…

Emin Çölaşan’ın kuşları haberi uçuruvermişler kendisine…

Rektör beyin eli ayağına dolanmış. Çölaşan’ın haberine göre, kim bu olayı duyurdu diye rektör bey ajanlar salmış, ifadeler almış…

****

Olayın ayyuka çıkınca, Sayın Faruk Çelik’in de canı çok sıkılmıştır herhalde.

Öyle ya AKP kabinelerindeki bakanların çocukları Zeynep’in yaşında ticarete atılıp milyonlar kazanıyorken…

Gemiler alıp 25 yaşında armatör oluyorken…

Çok genç yaşlarda Medya patronluğu dahil özel sektörün büyük gelirli koltuklarına oturuyorken…

Kendisi sadece, kızının küçük bir yatay geçişini yaptırmış… O da ayyuka çıkmış. Olur mu hiç!

Faruk Çelik haklı elbette. Çevresinde bulunan birçok AKP Bakanı ve bakmayanı hakkında o kadar çok yolsuzluk iddiası var ki, kendisinin Zeynep kızımız için yaptığı onların yanında devede kulak kalır.

Ama bu iş de o kadar basit sayılmaz herhalde. Faruk Çelik ve Hacettepe Rektörünün yaptıkları, yüz binlerce öğrenciyi enayi yerine koymak değildir de nedir?

****

Bu olay nedeniyle Bakan Faruk Çelik’e kızarken, Zeynep’in içinde bulunduğu ruh durumuna da üzülenlerdenim.

Eminim, babasının rektörle el ele vererek yapıklarına en çok o tepki göstermiştir.

“Yapma baba,” demiştir. “Bırak, İstanbul’da okuyayım. Beni Hacettepe’ye geçirirsen, hem buradaki arkadaşlarıma ve hem de oradakilere rezil olurum. Bırak beni!”

Ama Faruk Çelik, koskoca bir bakan olarak paylamıştır Zeynep’e.

“Eğer bu işi yapamazsam, asıl ben kabine arkadaşlarıma rezil olurum. Onlar çocuklarını 25’inde milyoner yapmayı başardılar. Ben seni eğer Hacettepe’ye kaydıramazsam, bana da Faruk Çelik demesinler.”

****

AKP’nin diğer bakanlarının, çocuklarını milyoner yapmalarına her zaman büyük tepki gösterdim. Onların yozlaşmış kafalarına lanet ederken yirmili yaşlarda yolsuzluğa bulaştırdıkları çocuklarına ise acıdım. Ama kızgınlık ve lanet içeren, ‘Yazıklar olsun!’ acımasıydı bu.

Ama konu Zeynep olunca inanın ona kızamadım. Ona da acıdım ama ötekilerden farklıydı bu acıma. Sevgi ile karışıktı ve onun içine düştüğü duruma acımaydı.

Çünkü o, geleceğin doktoru olacak ve başkalarının yaşatmak için uğraşacak bir genç kızımız.

Böyle yüksek ideallerin yolundayken, babası bunu ona yapmamalıydı.

Faruk Çelik, Zeynep’i bu duruma düşürmemeliydi.

Geleceğin doktorunun ruhunda böylesi bir yara açmaya hakkın olmamalıydı.

****

Ama Zeynep üzülmesin! Toplum belleği zayıf mı zayıf. Gemicikler, mısır ve arazi vurgunları bile birkaç ay içinde unutulabildiğine göre babasının kendisine yaptığı kıyak(!) da kimsenin umurunda olmayacaktır. Kısa zamanda unutulur bunlar.

Yeter ki sevgili Zeynep, bir doktor olmanın heyecanını şimdiden duy ve baban gibilere -hiç olmazsa içinden- tepki göster!

Çünkü unutma Zeynep! Gerçek tıbbiyeli, haksızlıklara tepki gösterendir…

Şimdiki rektörünün yaptığı gibi, AKP ile el ele vererek haksızlıkları kotaran değil…

Prof. Dr. Suat Çağlayan / Odatv

Bu haber GÜNCEL, ÖZEL HABER, SERBEST KÜRSÜ kategorisi altında 22 Ekim 2012 tarihinde eklenmiştir. "Bakan Kızına Üniversite Torpili" başlıklı haberimize yapılan yorumları RSS bağlantısı ile takip edebilirsiniz.

Yorum yaz


Site içeriğini kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Haberlere yapılan yorumlar yorum sahiplerinin sorumluluğundadır, egitimciyiz.com sorumlu tutulamaz.
Bilgi
4