Bakan Özür Diledi

Ekonomi uzmanı, eğitimci olmayan Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, 55 bin atama sözünü tutamadığı için özür diledi. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU tarafından verilen 55 bin öğretmen atama sözünü tutamadıklarını açıkladı.

Daha önceleri çeşitli matematik oyunlarıyla 55 bin atama yapıldığını ispata girişen DİNÇER, 55 bin atama yapılamadığını kabul ederek atanamayan öğretmenlerden özür diledi.

Dinçer, “Bu sözü yerine getirebilmek için çok çaba sarf ettik. Ancak hükümetimizin tahsis edebildiği kaynaklarla azami kadro ancak bu kadar olabildi. Bizi affedin.” diye konuştu.

Ömer DİNÇER, öğretmenlerin öğrencilerine öğretmelerini istediği üç söz ve davranış bulunduğunu vurguladı. Dinçer, bunları ‘özür dilerim’ , ‘haklısınız’ ve ‘teşekkür ederim’ olarak sıraladı. Özür dilemenin yalnızca kuru iki sözcükten ibaret olmadığını vurgulayan Dinçer, “Aksine içimizde yaşadığımız bir öz eleştiri sürecinden sonra hatalı olduğumuzu kabul ederek, bunun gereğini yerine getirmektir.” dedi.

AKP Hükümeti; “2011’de devlet bütçesi ilk kez fazla verdi” ve “küresel kriz ülkemizi teğet bile geçmiyor” dedikten sonra “atama için bütçemiz yetersiz” açıklamaları öğretmenler tarafından inandırıcı bulunmadı.

55 bin atama yapılacağı sözüne inanıp çalıştığı işten ayrılarak ders çalışan, borç bulduğu para ile dershaneye kayıt olan, sosyal yaşamından ayları çalarak KPSS’ye hazırlanan öğretmenler “özür”ün yetersiz olduğunu, özür yerine atama istediklerini, kredi borçları ve dershane taksitlerini “özürle” ödemenin mümkün olmadığını belirtti.

Son yıllarda MEB öğretmenler için başlı başına bir sorun kaynağı haline geldi.

Öğretmen açığına ve atama bekleyen binlerce öğretmene rağmen “bizim öğretmenlerimiz yetersiz, ithal öğretmen getireceğiz” denerek, yabancı öğretmen uygulaması hayata geçirilmeye çalışıldı.

Sözleşmeli öğretmenlik geçtiğimiz yıllarda icat edildi ve yine geçtiğimiz aylarda sözleşmeliler bir çok eziyetten sonra kadroya geçirildi.

Ücretli öğretmenlik uygulaması en çok geçtiğimiz yıllarda yoğun bir şekilde tercih edildi.

Sınav sistemine endeksli eğitimden uzaklaşmak adına çeşitli girişimlerde bulunuldu, bu girişimler sınavların adından başka bir şeyi değiştirmeye yetmedi.

Okullar hizmet alımı yoluyla özel sektöre açıldı.

Sadece süre kıstasına dayanılarak idarecilere rotasyon uygulaması getirildi.

DİNÇER zamanında son 6 yılın en az öğretmen alımı yapıldı.

Özür grubu atamalarıyla ilgili güne uymayan değişiklikler yapıldı, öğretmenler ailelerinden ayrı bırakıldı. Bakanlığın yetkili ağızları “ailemize kavuşmak için tayin hakkı istiyoruz” diyen öğretmenlere “atandığınıza şükredin” cevabını verdi.

Daha önce Hüseyin ÇELİK’in dile getirdiği “öğretmenler çalışmıyor” ifadesi farklı bir şekilde DİNÇER tarafından da dile getirildi. Öğretmenlerin çok fazla tatil yaptığı ve tatilin azaltılarak öğretmenlerin eğitime alınacağı, sınavlara tabi tutulacağı belirtildi.

Bakanlığın tanımlarından Atatürk ilkeleriyle ilgili bölümler DİNÇER zamanında mevzuattan çıkarıldı.

Burada dile getirmediğimiz daha onlarca köklü değişikliğe rağmen bir tek uygulamanın bile öğretmenlerin yararına olmadığı görülmektedir. Bakanlık çalışanıyla adeta bir savaş halindedir.

Tüm bu olumsuzlukların bir kaç ayda ortaya çıkmadığı bilinmektedir. Benzer eleştiriler Hüseyin ÇELİK ve Nimet ÇUBUKÇU zamanında da yapılmıştır, şimdi Ömer DİNÇER bakanlığında da yapılmaktadır. Yeni günün yeni açıklamalarının öğretmenler açısından ne gibi hak kayıpları içereceğini kestirmek ise bugünden mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.